Współpraca polskich i gruzińskich wojsk specjalnych - wizyta DKWS w Tbilisi

 Redakcja  /  19-12-2017
Fot. Wydział Prasowy DKWS, MON Gruzji

Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych - gen. bryg. Wojciech Marchwica udał się na początku grudnia z oficjalną wizytą do Gruzji, na zaproszenie Szefa Sztabu Generalnego gruzińskich sił zbrojnych generała dywizji Vladimira Chachibaia. Generałowie rozmawiali o aktualnym stanie i perspektywach rozwoju współpracy sił specjalnych obu krajów.

Gruziński szef sztabu złożył na ręce gen. Marchwicy podziękowanie za zaangażowanie żołnierzy polskich Wojsk Specjalnych w proces wdrażania programu NATO-Gruzja, skierowanego do gruzińskiej armii. Generałowie omawiali swoje wnioski i doświadczeniami wynikające z dotychczasowej współpracy i wspólnego uczestnictwa gruzińskich i polskich jednostek specjalnych w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych. W spotkaniach uczestniczył również zastępca szefa sztabu generalnego gruzińskich sił zbrojnych, gen. bryg. Zaza Chkhaidze i dowódca gruzińskich sił specjalnych - płk Dimitri Kiknadze.

Zobacz także: Święto DKWS

* * *

W 1920 roku, z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego, na Kaukaz została wysłana polska misja polityczna, której celem było zawarcie sojuszu wojskowego z Gruzją, co niestety uniemożliwiła późniejsza inwazja ZSRR na młode gruzińskie państwo. W 1922 r. do Polski wyemigrowało około 100 gruzińskich oficerów z rozbitej armii Gruzji, którzy w Polsce znaleźli nowy dom, a w szeregach Wojska Polskiego - nową służbę. Wielu z nich walczyło w kampanii wrześniowej, a następnie w konspiracji.

Dla współpracy polskich i gruzińskich sił specjalnych ważną datą jest 8 kwietnia 2016 roku, kiedy w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie podpisano umowę o bilateralnej współpracy wojsk  specjalnych Polski i Gruzji. Swoje podpisy złożyli wówczas: Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji  - gen. dyw. Vakhtang Kapanadze, oraz ówczesny Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych - gen. bryg. Jerzy Gut. Umowa zakłada zacieśnienie współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji m.in. w obszarze logistyki, doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń.  Dwustronna współpraca jest realizowana w formie wspólnych ćwiczeń, kursów,  konferencji, seminariów czy warsztatów. Strona polska pełni rolę mentora w stosunku do gruzińskich wojsk specjalnych  w kwestii ich ukierunkowania na szeroko rozumianą interoperacyjność i zbliżenie pod względem poziomu wyszkolenia i stosowanych procedur  do standardów NATO.
 
Źródło: Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ruszyło szkolenie na stopień podoficera w Szkole Podoficerskiej SONDA

Pierwszego czerwca ruszyło szkolenie na stopień sierżanta rozpoczęte testem sprawdzającym nabytą wiedzę podczas szkolenia e-learningowego, który stanowi niejako przepustkę do dalszej części kursu....

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl