Jazda terenowa z OSŻW Warszawa

 Redakcja  /  06-10-2017
Fot. OSŻW Warszawa

Pod koniec września Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej doskonalili swoje umiejętności z techniki prowadzenia pojazdów specjalnych w trudnych warunkach terenowych. Kurs obył się pod okiem profesjonalny instruktorów jazdy off-roadowej. 

Szkolenie przeprowadzono w dniach 28-29 września. W trakcie dwóch dni, kierowcy zapoznali się z charakterystyką techniczną i możliwościami jezdnymi pojazdów specjalnych typu ISUZU D-MAX, QUAD ATV/UTV oraz motocykli crossowych. Prowadzący kurs instruktorzy podzieli się z żołnierzami swoim wieloletnim doświadczeniem, zdobytym także podczas krajowego i międzynarodowego współzawodnictwa w off-roadzie, w rajdach terenowych takich, jak 4x4 SAFARI, BAJA, Rallye Dresden-Breslau czy DAKAR, gdzie plasowali się na czołowych pozycjach.

Zobacz także: Hell Week, czyli kilka dni "selekcyjnego piekła"

Pierwszą i najliczniejszą grupę szkoleniową stanowili kierowcy pojazdów specjalnych typu Land Rover Defender oraz ISUZU D-Max. Zapoznali się oni z przeznaczeniem i zasadami działania urządzeń specjalistycznych zwiększających w znacznym stopniu mobilność pojazdu w terenie. Nacisk kładziono na doskonalenie umiejętności operowania skrzynią redukcyjną, napędem na 1 lub 2 osie (2x4 / 4x4) oraz centralną blokadą mechanizmu różnicowego w czasie pokonywania przeszkód terenowych. Kursanci poznali również zalety i możliwości wykorzystania wyposażenia dodatkowego, np. wyciągarki i liny kinetycznej, które jako jedyne gwarantowały wydostanie się z trudnego terenu.

Pod okiem profesjonalnych instruktorów: Krzysztofa Kretkiewicza, Maćka „Obi” Grzechowiaka oraz Nikodema Suzina, żołnierze Wydziału Działań Specjalnych OSŻW poznawali możliwości quadów, niejednokrotnie poddając je na pozór niemożliwym próbom.

Przeczytaj również: SpecŻandarmi pod wodą

Drugiego dnia żołnierze ponownie mieli okazję zapoznania się z możliwościami quadów przygotowanych do startu w rajdach wyczynowych, co pozwoliło im na nabycie nowych umiejętności.

Osobną grupę kursantów stanowili żołnierze OSŻW, mający na wyposażeniu motocykle szosowo-terenowe KTM. Do dyspozycji szkolonych zostały przydzielone wyczynowe motocykle Enduro, przeznaczone do szybkiego pokonywania przeszkód terenowych. Po krótkim omówieniu warunków bezpieczeństwa, instruktor Piotr „Krasy” Krasuski, wielokrotny mistrz rajdów terenowych i crossowych, przeszedł do praktyki. Szkolenie rozpoczął od podstaw - przyjmowania prawidłowej pozycji za kierownicą oraz odpowiedniego balansu ciałem. Po kilku wskazówkach, grupa była gotowa do pierwszych prób pokonywania terenu.

Dowiedz się więcej: SpecŻandarmi na szczycie Mont Blanc
  
Dzięki profesjonalnemu podejściu instruktorów i kursantów oraz umiejętnemu stopniowaniu poziomu trudności, grupa szybko przeszła do nauki pokonywania przeszkód terenowych w postaci wzniesień, stromych zjazdów, rowów i trawersów. Ostatnim etapem szkolenia było wyznaczanie nowej trasy przejazdu w terenie trudnodostępnym pozbawionym dróg i ścieżek.

Podczas drugiego dnia szkolenia, zmaganiom żandarmów przyglądał się DAKAR-owy mistrz rajdów, członek ORLEN Team-u - Kuba Przygoński, który udzielił wielu cennych rad uczestnikom szkolenia.

Źródło: Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie (Sekcja Wychowawcza).

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  11

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl