Projekt #bezpiecznie, czyli o współczesnym terroryzmie we Wrocławiu

 Redakcja  /  23-03-2017
Fot. Centralny Zarząd Służby Więziennej

Bezpieczeństwo personalne oraz reagowanie w obliczu zagrożenia zamachem terrorystycznym stanowiły główną tematykę warsztatów edukacyjno- szkoleniowych z udziałem służb militarnych oraz paramilitarnych zorganizowanych 22 marca br. na  Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie studentów oraz uczniów klas mundurowych z funkcjonariuszami Służby Więziennej, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej odbyło się w ramach drugiej edycji projektu #bezpiecznie.

Było to pierwsze w tym roku spotkanie studentów i młodzieży z przedstawicielami służb mundurowych, zainicjowane w ramach projektu, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa w kontekście współczesnych zagrożeń. Wydarzenie było okazją do poznania różnych aspektów współczesnego terroryzmu oraz nauki reagowania w sytuacjach kryzysowych, w tym sytuacjach bezpośredniego zagrożenia ludzkiego zdrowia i życia czy sytuacjach zakładniczych.

Zobacz także: Ćwiczenia GISW i Policji w Nowej Soli

Moderatorami przedsięwzięcia byli prof. nadz. dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź, Zakład Socjologii Edukacji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz mjr rez. dr inż. Jarosław Stelmach. Scenariusz szkolenia obejmował część dydaktyczną oraz pokazy praktycznych działań z zakresu bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej, które stanowią obszary szczególnie wrażliwe na występowanie zagrożeń.

W pierwszej części spotkania prelegent prof. dr hab. Jan Maciejewski (z Instytutu Socjologii UWr) prezentował zagadnienia dotyczące socjologii grup dyspozycyjnych w ujęciu naukowym oraz informował o społecznej funkcji wiedzy o bezpieczeństwie.

W wykładzie „Reagowanie na zamachy terrorystyczne w wymiarze bezpieczeństwa narodowego i personalnego" mjr rez. dr inż. Jarosława Stelmach zwrócił uwagę na specyfikę i charakter zagrożenia zamachami na przykładzie zeszłorocznych tragicznych wydarzeń w krajach Europy Zachodniej. Zgromadzeni w gmachu uczelni w drugiej części wydarzenia mieli okazję zapoznać się z realnymi przypadkami zamachów terrorystycznych, pracą negocjatorów policyjnych oraz realizacjami odbicia zakładników połączonymi z działaniami wyspecjalizowanego ratownictwa medycznego. Po każdym pokazie zdarzeń regresyjnych, praktycznego instruktażu uczestnikom spotkania udzielali specjaliści z zakresu bezpieczeństwa, odpowiadając na pytania uczestników.

Dowiedz się więcej: Szkolenie i wykłady SPAP w Gdańsku

Wydarzeniu towarzyszyły, w zapleczu sali konferencyjnej, stanowiska służb mundurowych. Każdy zainteresowany mógł się dowiedzieć o pracy i karierze w formacjach MON, MSWiA czy Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Na 5 kwietnia br. zaplanowano kolejną odsłonę projektu na Wydziale Nauk Społecznych, a w programie mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli obserwować pokazy bezpiecznej ewakuacji, rozbrajania ładunku wybuchowego oraz koordynacji działań służb w sytuacjach niebezpiecznych.

Organizatorem projektu #bezpiecznie jest Uniwersytet Wrocławski, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu, Komenda Miejska Policji, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Państwowa Straż Pożarna oraz Centrum Ratownictwa.

Źródło: Centralny Zarząd Służby Więziennej.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl