Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych oczami SGO Gdańsk

patronat medialny SPECIAL OPS
 SGO Gdańsk  /  11-07-2016
Członkowie SGO Gdańsk podczas realizacji jednego z zadań.
Członkowie SGO Gdańsk podczas realizacji jednego z zadań. Fot. Łukasz Dukat, Tomasz Sztendur / DiSart

Dwie pętle taktyczne, dziesięć stacji, a na nich dziesięć scenariuszy sytuacji m.in. o charakterze kryzysowym czy zakładniczym, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Realistycznie jak tylko było to możliwe w ramach pozoracji, pod okiem specjalistów w dziedzinie czerwonej taktyki. Tak w dużym skrócie można opisać elementy i przebieg pierwszych w Polsce Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych, które odbyły się w dniach 17-19 czerwca br. na wrocławskim poligonie. Jedną dziesięciu startujących w nich ekip była SGO Gdańsk - zapraszamy do lektury ich szczegółowej relacji.

W połowie marca, na wewnętrznym spotkaniu gdańskiego oddziału SGO, doszły nas słuchy, że na Dolnym Śląsku odbędą się pierwsze w Polsce Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Od razu w naszych głowach narodził się pomysł wystawienia reprezentantów SGO Gdańsk. Regulamin zawodów wymagał czteroosobowych sekcji, które będą działały w środowisku taktycznym w ramach wytycznych komitetu TCCC. Wiedzieliśmy, że mamy mało czasu na zapoznanie się z wymaganym materiałem. Przystąpiliśmy więc do jak najszybszego formowania takiej sekcji wraz z odpowiednia ilością rezerwowych członków zespołu.

Równolegle rozpoczęliśmy nasze treningi z zakresu czerwonej taktyki. Wszyscy z nas słyszeli o TCCC, jednakże nie posiadaliśmy konkretnej wiedzy oraz umiejętności. Szkolenie zaczęliśmy od podstaw, czyli samopomocy w przypadkach masywnych krwawień z kończyn – aplikacji stazy taktycznej. Poznawaliśmy poszczególne składowe protokołu MARCHE. Działania z czerwonej taktyki zostały wplecione w cykliczne treningi oddziału gdańskiego.  W trakcie przygotowań okazało się, że SGO Gdańsk będzie w stanie wystawić na zawody dwie niezależne sekcje.

W południe, 17 czerwca, wyruszyliśmy w podróż na podwrocławski poligon. W trakcie podróży panowały zmotywowane nastroje. Jechaliśmy sprawdzić się, ale również nauczyć czegoś nowego. Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Na miejscu zgłosiliśmy się do organizatorów, otrzymaliśmy nasze identyfikatory uczestników, rozbiliśmy namioty i czekaliśmy na rozwój wypadków. Wieczorem, kiedy obozowisko zapełniło się wszystkimi dziewięcioma grupami zawodników, organizatorzy przedstawili wstępny plan działania. Następnie głos zabrał "Wir" z W.I.R. SOF MED Center. Krótkie opowieści i anegdoty z jego doświadczeń wywarły na uczestnikach duże wrażenie. Pasja, z jaką opowiadał o realiach działań medyka pola walki wprowadziła nas w jeszcze bardziej bojowy nastrój. Nie mogliśmy się doczekać rozpoczęcia naszych zadań.

Nad ranem sekcje zawodników podzielono na dwie grupy, co wynikało z faktu, że pojedyncza pętla taktyczna zawierała pięć zadań. Nasze pierwsze zadanie przypadło na stanowisko zorganizowane przez "Wira". Sytuacja taktyczna – dotarcie do pilota zestrzelonego samolotu. Niezwłocznie przystąpiliśmy do działania. Nawiązaliśmy z nim kontakt radiowy, który w pewnym momencie zamilkł. Wiedzieliśmy, że nie mamy wiele czasu… W szyku ubezpieczonym podeszliśmy do budynku, rozeznaliśmy się w sytuacji i przystąpiliśmy do działań medycznych. W naszym sprzęcie brakowało niektórych elementów, jednakże działaliśmy zgodnie ze słowami "Wira" – "działaj tym, co masz".. Wezwaliśmy MEDEVAC, przetransportowaliśmy poszkodowanego do punktu ewakuacji i… spotykamy się z amerykańskim medykiem, który wymaga od nas podania statusu rannego. Było to zaskakujące i interesujące, kiedy w sytuacji stresowej zaczynamy przeskakiwać na język angielski starając się przekazać, że poszkodowany ma podejrzenie odmy prężnej.

Idziemy dalej – zgodnie ze scenariuszem dowiadujemy się, że nieopodal miał miejsce wypadek komunikacyjny. Bezpieczeństwo własne, miejsca zdarzenia, poszkodowanych, wstępne rozpoznanie poszkodowanych i kontakt ze służbami ratowniczymi. Inna sytuacja, inne podejście… Zajmujemy się najciężej rannymi, nieprzytomnymi... Po chwili znajdujemy również poszkodowane dziecko. Działania resuscytacyjne prowadzimy aż do przejęcia przez profesjonalny zespół ratownictwa medycznego. W międzyczasie opatrujemy rannych, uspokajamy świadków wydarzeń. Zadanie zakończone, biegniemy dalej…

Dobiegamy do rozdroży, gdzie spotykamy się z azjatyckim tłumaczem prowadzącym nas do potrzebującej pielęgniarki w zniszczonym przez Talibów szpitalu polowym. Zasadzka! Zostaliśmy wzięci do niewoli… Nie wydajemy dowódcy, przez co tracimy naszego kolegę z sekcji. Na zewnątrz słychać wybuchy i strzały. Chyba próbują nas odbić… Jednak nie udaje nam się wyrwać i terroryści zabijają nas wszystkich.  Tu nam się nie udało zyskać cennych punktów… 

Następne zadanie i znowu zaskoczenie – na stole leży AKM i Glock… mała zaprawa w postaci pompek oraz biegania i rozkładanie i składanie broni na czas… Niby proste, ale w zmęczeniu palce nie są już takie sprawne.

Przechodzimy dalej. Otrzymaliśmy informację, że agent wywiadu nie wrócił ze spotkania, na którym miał uzyskać jakieś ważne dane od członka półświatka przestępczego. Ruszamy… Czujemy gaz! Maski włóż! Wstępna ocena poszkodowanego i ewakuacja do strefy względnie bezpiecznej. Nie jest to łatwe zadanie. Opatrujemy i czekamy na ewakuację medyczną. Jednakże zapomnieliśmy zabrać bardzo ważne dane z miejsca spotkania… Brak naszej koncentracji powoduje następną utratę punktów. Trzeba pamiętać o wszystkim…

Koniec pętli. Chwila na posiłek i nawodnienie, a już organizatorzy dbają o to , abyśmy nie okrzepli za bardzo. Dostajemy do wykopania stanowisko ogniowe dla karabinu maszynowego. Jeszcze nie wiemy, po co - dowiemy się wieczorem.

Przed nami druga pętla taktyczna – znowu pełna naprzemiennie zadań bardziej taktycznych (pomoc konwojentom), bardziej medycznych (samopomoc ze stazą taktyczną), ale też i sprawnościowych – ewakuacji rannych w pełnym oporządzeniu. Największe zaskoczenie – odebranie porodu. Do tego się nie przygotowywaliśmy, ale nie poddajemy się. Mały chłopaczek bezpiecznie ląduje w ramionach mamy. Druga pętla to też nasza lekcja…

Wieczorem otrzymujemy informację, że całe nasze obozowisko staje się bazą operacyjną, a każdy zespół zawodników otrzymuje w nim określone zadanie (jedni pełnią funkcje wartownicze, patrolowe, oddziałów wsparcia, obsługi trauma room, ewakuacji medycznej). Nasza sekcja pełni funkcję QRF. Czekamy w napięciu na zbliżające się wydarzenia. Zaczyna się. Słyszymy odgłosy wybuchów… na radio wezwanie: "QRF! QRF!" Błyskawicznie zbieramy się w wyznaczonym miejscu i ruszamy na pomoc… Akcja toczy się bardzo szybko… Organizujemy wsparcie dla naszych kolegów, ewakuujemy rannych i "zwijka" z powrotem do obozu. Okazało się, że pomimo tego, że wielu z nas spotkało się po raz pierwszy, to potrafiliśmy stworzyć w krótkim czasie bardzo zgrany oddział ludzi. Adrenalina trzyma nas jeszcze długo.

Jedyne czego nam zabrakło to podsumowania każdego z zadań na bieżąco. Abyśmy mogli poznać nasze słabe strony i zidentyfikować niedociągnięcia lub braki w wiedzy. Takie wnioski płynące z ust instruktorów są bardzo wskazane. Mam nadzieję, że w przyszłości organizatorzy zadbają o ten cenny element.

Podsumowując – pierwsze Zawody Ratowniczo Taktyczne Grup Paramilitarnych zapadły nam w pamięci. Bardzo sprawna organizacja, wspaniała atmosfera (pozdrawiamy ekipę GROT z Giżycka), instruktorzy z pasją – to jest to, czego doświadczyliśmy. Organizatorzy zapewnili nam całe spektrum różnorakich sytuacji taktyczno-medycznych. Mieliśmy możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, ale również, w jaki sposób działamy pod wpływem stresu i presji czasu.

Wracając samochodem do Gdańska na gorąco robimy „lessons learned” – z każdego zadania łuskamy błędy i to, co możemy poprawić oraz wdrożyć na naszych przyszłych treningach. Tworzymy wstępny plan przygotowań do następnej edycji zawodów – pojawimy się tam na pewno.

Autor: Marco (SGO Gdańsk). Zdjęcia: dzięki uprzejmości firmy DiSart: Łukasza Dukata i Tomasza Sztendura.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności Gdańskiego Oddziału Specjalnych Grup Operacyjnych - SGO Gdańsk, dostępne są na stronie projektu oraz na profilu Grupy w serwisie Facebook.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  16

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl