Scenariusz ćwiczeń zakładał, ze osoba uznana za szczególnie niebezpieczną, znajdująca się na terenie metra, została zdefiniowana nie tylko jako uzbrojona, ale równeż posiadająca wysokie umiejętności w posługiwaniu się bronią palną, znająca metody pracy operacyjnej policji i stosująca zaawansowane metody kontrobserwacji, w tym z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych.
Zobacz galerię zdjęć: „Bastion” w ogniu – ćwiczenia zgrywające służb na stadionie PGE Narodowy
Szkolenie podzielono na dwa etapy. W pierwszym wszyscy funkcjonariusze z pionu techniki, obserwacji i działań bezpośrednich przeszli trening w zakresie działań obserwacji osobowej oraz elektronicznej traktując zagadnienie jako całość, przygotowując się do płynnego przejścia do fazy zatrzymania. W drugiej części funkcjonariusze pionu działań bezpośrednich pod okiem instruktorów z S.A.S obyli szkolenie dotyczące ostatniej fazy działań - zatrzymania. Główny nacisk położono na działania w sytuacji tzw. aktywnego strzelca.
Przeczytaj również: "Roboty na wysokości", czyli ćwiczenia zgrywające w odbijaniu zakładników w wieżowcu
Kulminacyjnym momentem szkolenia były manewry zadaniowe, podczas których przećwiczono kilka wariantów rozwoju sytuacji. Pozorantami podczas ćwiczeń byli słuchacze kursu podstawowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Tematem przewodnim manewrów były namierzenie osób podejrzanych w różnych sytuacjach, prowadzenie i wypracowanie dogodnej sytuacji oraz wykrycie, identyfikacja oraz neutralizacja tzw. kontry - osób współpracujących z podejrzanym.
Na profilu Polskiej Policji w serwisie Facebook można obejrzeć krótki film z ćwiczeń.
Źródło: aktualność Centralnego Biura Śledczego Policji.