Karkonoska rekrutacja do JWK

Błażej  Bierczyński  /  21-09-2015
Fot. Michał Zieliński

Rekrutacja do Jednostki Wojskowej Komandosów trwa cały rok, lecz etap górski odbywa się tylko wiosną i jesienią. Już w październiku Karkonosze staną się świadkami walki z wymaganiami i własnymi słabościami kandydatów do zespołu bojowego lublinieckich specjalsów.

Pierwszym krokiem, dla zainteresowani służbą w Jednostce Wojskowej Komandosów, jest zapoznanie się z informacjami na stronie cisiiskuteczni.pl, gdzie były komandos o pseudonimie Jaco wyjaśnia przebieg poszczególnych etapów oraz wymagania, które należy spełnić podczas rekrutacji. Potencjalny kandydat musi dysponować nie tylko orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do zawodowej służby wojskowej, ale również służby w jednostkach desantowo-szturmowych. Prócz wysokiej sprawności fizycznej i predyspozycjami psychologicznymi, poszukiwani są ludzie o kwalifikacjach w dziedzinie ratownictwa medycznego, łączności, informatyki. Zgłoszenia można dokonać na stronie cisiiskuteczni.pl, wypełniając formularz osobowy. Kandydaci, którzy spełnią podstawowe wymagania i zwrócą uwagę instruktorów JWK są zapraszani do Lublińca.

Czytaj dalej o jednostkach specjalnych»

Egzamin ze sprawności fizycznej to m.in. marszobieg, podciąganie na drążku, wspinanie po linie, pływanie oraz wspinaczka. Normy, różne dla kobiet i mężczyzn, dla zainteresowanych służbą w zespole bojowym są o wiele wyższe. Kolejny etap to rozmowy z psychologiem – niemniej ważny, bo to właśnie profil psychologiczny kandydata w ogromnym stopniu decyduje o tym, czy zostanie przyjęty.

Żołnierze, którzy ubiegają się o stanowiska w sekcji zabezpieczania i pracy w sztabie, nie są objęci etapem rekrutacyjnym w formie gry terenowej. Dla chcących dostać się do zespołu bojowego czeka kilkudniowa selekcja w Karkonoszach. Ponieważ na polu walki wszyscy zmagają się z tym samym zagrożeniem, wymagania dla kobiet i mężczyzn są już identyczne. Sprawdzana jest kondycja fizyczna, wytrzymałość tak ciała, jak i psychiki. Poddawana próbie jest odporność na stres, umiejętność działania z ograniczonymi możliwościami pożywienia i odpoczynku (w tym snu). Szczególną uwagę instruktorzy zwracają na zachowanie kandydatów, ich pracę indywidualną i w grupie – poszukując przyszłych członków zespołów bojowych, wykluczają tych, którzy myślą w pierwszej kolejności sobie, a nie powodzeniu misji w kontekście całej grupy i bezpieczeństwa towarzyszy. Ci, którym nie uda się ukończyć selekcji, muszą szybko wyciągnąć konstruktywne wnioski – w rekrutacji do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu można wziąć udział tylko trzy razy.

Na postawie materiału Ewy Korsak umieszczonym na polska-zbrojna.pl.

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl