Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jaka jest przyszłość Wojsk Specjalnych?

Tomasz Łukaszewski | 2019-09-26
Gen. dyw. (w stanie spoczynku) Bogusław Pacek Fot. Źródło: Arch. Bogusława Packa

Gen. dyw. (w stanie spoczynku) Bogusław Pacek Fot. Źródło: Arch. Bogusława Packa

O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki news Wyróżnienia i odznaczenia w JWK!

Wyróżnienia i odznaczenia w JWK! Wyróżnienia i odznaczenia w JWK!

Z okazji 16. rocznicy utworzenia Wojsk Specjalnych na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbył się uroczysty apel, w czasie którego żołnierzom jednostki wręczono specjalne wyróżnienia.

Z okazji 16. rocznicy utworzenia Wojsk Specjalnych na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbył się uroczysty apel, w czasie którego żołnierzom jednostki wręczono specjalne wyróżnienia.

Redakcja news Dzień Weterana w Nowym Dworze Mazowieckim!

Dzień Weterana w Nowym Dworze Mazowieckim! Dzień Weterana w Nowym Dworze Mazowieckim!

W sobotę 27 maja 2023 roku w Nowym Dworze Mazowieckim odbędą się centralne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Uroczystościom towarzyszyć będą piknik wojskowy oraz zakończenie 4. Rajdu...

W sobotę 27 maja 2023 roku w Nowym Dworze Mazowieckim odbędą się centralne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Uroczystościom towarzyszyć będą piknik wojskowy oraz zakończenie 4. Rajdu Motocyklowego Weteranów.

Krzysztof Mątecki news Operatorzy JW GROM zwycięzcami SOF Delta Cup 2023!

Operatorzy JW GROM zwycięzcami SOF Delta Cup 2023! Operatorzy JW GROM zwycięzcami SOF Delta Cup 2023!

Z okazji obchodzonego 24 maja święta Wojsk Specjalnych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych odbyła się IX edycja zawodów strzeleckich SOF Delta Cup 2023 dla operatorów WS.

Z okazji obchodzonego 24 maja święta Wojsk Specjalnych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych odbyła się IX edycja zawodów strzeleckich SOF Delta Cup 2023 dla operatorów WS.

SPECIAL OPS: Dlaczego i w jakim celu powstała ta książka?

BOGUSŁAW PACEK: W pewnym sensie, ta książka, jest przesłaniem i powrotem pamięcią do mojego przyjaciela, który był dowódcą Wojsk Specjalnych - do gen. Włodzimierza Potasińskiego. To jemu poświęciłem moją publikację.  Miałem zaszczyt być kolegą generała oraz równolegle z nim pracować w czasach, kiedy on był dowódcą Wojsk Specjalnych, a ja asystentem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych. Wtedy zrodziła się idea przygotowania kompendium wiedzy o wojskach specjalnych. Obydwaj  uważaliśmy, że wojska specjalne są doskonałą formacją naszych sił zbrojnych, ale narosło też o nich wiele legend i śmiesznych opowieści, które nie zawsze były prawdziwe. Generał zainspirował mnie do napisania tej książki. Przez lata obracałem się wśród dowódców jednostek specjalnych, znam większość dowódców ostatnich 30 lat z różnych szczebli dowodzenia. To jest taki rodzaj sił zbrojnych, który poza Żandarmerią, którą dowodziłem, szczególnie leży mi na sercu. Dowodziłem na różnych szczeblach w Żandarmerii Wojskowej i  nie przypadkowo stworzyłem tam właśnie oddziały specjalne. Jak widać, jeżeli chodzi o Wojska Specjalne, to zawsze u mnie było coś w sercu na dnie związanego ze specjalsami.

SO: W Polsce zostało już napisanych kilka książek poruszających tematykę Wojsk.  Co na tle tamtych publikacji wyróżnia pana książkę?

BP: Moją ambicją było zebranie różnych informacji o Wojskach Specjalnych i ich uporządkowanie. To jest książka dla ludzi, którzy chcieliby wiedzieć  naprawdę coś więcej o powstaniu i funkcjonowaniu Wojsk Specjalnych. Publikacja mówi o historii Wojsk Specjalnych, które wcale nie powstały wraz z stworzeniem JW. GROM, ani w czasach PRL, one nawet nie powstały po wojnie. Wojska Specjalne, tutaj nie chce opowiadać książki, powstały dawno temu. Ci, co znają historię bliżej, potrafią powiązać Wojska Specjalne z Wielką Brytanią, z jednostkami Commando czy także z II Rzeczpospolitą. To jednak nie wszystko. O Wojskach Specjalnych trzeba wiedzieć o wiele więcej. Pokazuje to moja książka, która przybliża zarówno historię Wojsk Specjalnych, ich rozwój, losy formacji na różnych frontach w czasie II wojny światowej, czy w czasach kiedy na wzór rosyjski czy radziecki próbowano powołać w polskich jednostkach formacje specjalne. Wreszcie staram się opisywać historię powstania 1. Batalionu Szturmowego w Dziwnowie, o czym ze szczegółami piszę, a później powstanie jednostki w Lublińcu. Dzisiaj to Jednostka Wojskowa Komandosów, kiedyś był to 1. Pułk Specjalny, który powstał na bazie właśnie 1. Batalionu Szturmowego. W książce pokazuję także wielu bohaterów, nieznanych twórców tych jednostek. Współczesne Wojska Specjalne powstały w wyniku pewnego zamiaru stworzenia takiej formacji, po wielu analizach i pracach koncepcyjnych, także w wyniku  zobowiązania jakie ówczesny (w 2002 roku) nasz minister obrony Jerzy Szmajdziński złożył w NATO.  Ważną postacią historyczną, nieznaną szerzej, jest generał Jan Kempara, który w moim przekonaniu jest głównym, rzeczywistym twórcą Wojsk Specjalnych III RP. Później za nim poszli inni, od gen. Petelickiego, Polko, Patalonga, Olbrychta, Guta - aż po dzisiejszych dowódców. Wreszcie, co ważne, w książce ukazuję Wojska Specjalne w sposób komplementarny, wszystkie polskie jednostki: Grom, JWK w Lublińcu , Formozę, NIL czy Agat i 7. Eskadrę Działań Specjalnych, formalnie podległa pod Siły Powietrzne. Pokazuję także losy Dowództwa Wojsk Specjalnych. Każda z tych jednostek ma swoje miejsce, piszę o każdej z nich, o wszystkich, o ich osiągnięciach, o ich misjach, o ich bohaterach, o ich dowódcach. Dlatego moją książkę nazywam: kompendium wiedzy o Wojskach Specjalnych. 

SO: Wspomniał pan o JW. AGAT, która powstała przy pana udziale. Nim jednostka powstała w Polsce były już formacje specjalne, jak: GROM czy JWK. w Lublińcu. Wówczas padało pytanie: po co nam kolejna jednostka Wojsk Specjalnych? Dzisiaj również niektórzy pytają: po co w polskiej armii jednostki specjalne?

BP: To jest szerszy temat. Należałoby na początku zapytać: po co w ogóle są potrzebne Wojska Specjalne? Wszyscy je znają, jako świetnie wyszkolony szczególny rodzaj żołnierzy. Generalnie od zarania dziejów Wojska Specjalne to były formacje przeznaczone do walki na tyłach, do dywersji. Dzisiaj Wojska Specjalne nadal mają takie zadania, ale mają także i nowe. Podam przykład z JW. Formoza, która w przypadku konfliktu może unieszkodliwić okręt nieprzyjaciela, z wykorzystaniem działających na wodzie, albo pod wodą żołnierzy tej jednostki, którzy prawie jak kamikadze japońscy potrafią podpłynąć  do nieprzyjacielskiego okrętu i go zniszczyć. W związku z powyższym rozszerza się ta znana, klasyczna rola Wojsk Specjalnych także do działań na terenie kraju. Dlaczego powstał Agat? Wojska Specjalne w Polsce dokonały dużego przełomu kiedy nastąpiło ich przekierowanie z wcześniejszego przyporządkowania do jednostek  wewnętrznych i służb bezpieczeństwa. Na początku lat dwutysięcznych pojawiła się taka myśl w Sztabie Generalnym, aby stworzyć nowy Rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Ten Rodzaj Sił Zbrojnych trzeba było, pomimo istniejących kilku jednostek specjalnych, dopiero tworzyć. Brakowało nie tylko struktur dowodzenia - więc powstał NIL - wspaniała jednostka, która m.in. pełni szczególną rolę analityczną, przygotowania warunków do różnych akcji Wojsk Specjalnych, do skutecznego uderzenia w cel. Brakowało elementu powietrznego, więc jest 7. Eskadra Działań Specjalnych, brakowało też takiego elementu, jakim jest Agat, do działań bardziej kinetycznych, z cięższym uzbrojeniem. To był wynik rozmów m.in. z gen. Patalongiem. Stworzyłem wstępną koncepcję powstania w ramach Wojsk Specjalnych, takiej jednostki. Została wstępnie zaakceptowana w Dowództwie Wojsk Specjalnych, potem decyzje podjął po akceptacji Szefa Sztabu Generalnego - Minister Obrony Narodowej. Tak przeformował się Agat, z Oddziału Specjalnego Żandarmerii w typową jednostkę specjalną. Ale każdy żandarm, który przeszedł do nowej jednostki musiał przejść selekcję, tak jak wszyscy, którzy ubiegają się o przyjęcie do Wojsk Specjalnych. Kiedy tworzyłem trzy duże Oddziały Specjalne Żandarmerii - Polska uczestniczyła w misjach lżejszych w Libanie, Syrii, na Bałkanach. W międzyczasie, jako państwo, zrezygnowaliśmy z udziału w lekkich misjach pokojowych. To tam miały działać Oddziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej zastępując komandosów m.in. z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej.  To one weszły do Afganistanu zastępując GROM. Kiedy zmniejszyła się ilość misji pokojowych o lżejszym charakterze, nie było też zapotrzebowania na działania tych jednostek. Zaczęto rozważać likwidację jednego z Oddziałów Specjalnych ŻW. Lepiej więc było rozwijać, tak jak było w przypadku AGAT-u, niż rozwiązywać.

SO: W Polsce powstał oddzielny, ale niezbyt duży Rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Czy wymaga on dalszego poszerzania? Czy jest potrzeba tworzenie nowych jednostek przeznaczonych dla tych wojsk?

BP: Trzeba sobie zadać pytanie, czy Wojska Specjalne to duży czy mały Rodzaj Sił Zbrojnych? Oczywiście to mały Rodzaj Sił Zbrojnych, ale wszędzie na świecie Wojska Specjalne to mały, elitarny element do realizacji bardzo istotnych zadań. W Polsce Wojska Specjalne liczą etatowo do 3 proc. Sił Zbrojnych. To jest jedna z lepszych proporcji w Europie i NATO, jeżeli nie najlepsza. Najważniejsze dla rozwoju Wojsk Specjalnych jest jakość nie ilość. Specjals to ustawicznie szkolony żołnierz, świetnie wyposażony. A Wojska Specjalne to formacja, której działanie jednego żołnierza lub sekcji żołnierzy potrafi przynieść efekt czasami większy niż brygady. Brzmi to niewiarygodnie, ale jest prawdziwe szczególnie w kontekście wojen hybrydowych. Jako obserwator codziennego życia, choć teraz już nie z bliska co do armii, uważam że najważniejsze dla Wojsk Specjalnych jest uzupełnić Zespoły Bojowe  do ich pełnego stanu. To nie jest proste, bo bardzo ciężko spełnić wszystkie wymogi. W swojej książce opisuje selekcję, gdzie nie tylko elementy fizyczne, ale psychiczne odgrywają ważną rolę. Czy Wojska Specjalne powinny być rozwijane? Myślę, że tak, ze względu na nowe zadania, które Wojska Specjalne mogłyby realizować. Dzisiaj o Wojskach Specjalnych nie myśli się tylko w kategoriami działań na tyłach wroga. Współcześnie Wojska Specjalne działają także na terenie własnego kraju, dlatego jest jeszcze przestrzeń dla ich rozwoju. Jednak o zadaniach i rozwoju powinien wypowiadać się Dowódca Wojsk Specjalnych ,Dowódca Generalny, szef Sztabu Generalnego  - choć dużo spraw z tym związanych są to kwestie tajne, wiec i oni publicznie zbyt dużo powiedzieć nie mogą. 

SO: Jaka jest przyszłość Wojsk Specjalnych w Polsce?

BP: Przed Wojskami Specjalnymi widzę ogromną przyszłość. Gdybym miał wymienić wszystkie kierunki rozwoju, to powiedziałbym, że to przede wszystkim działania analityczne i wykorzystywanie nowych technologii. Tutaj rola NILu wzrośnie bardzo mocno. W tych działaniach analitycznych bardzo ważne będzie współgranie ze służbami specjalnymi oraz wykorzystanie technologii związanej z cyberprzestrzenią, z kosmosem, z namierzaniem nowoczesnymi urządzeniami osób poszukiwanych w połączeniu z umiejętnościami Wojsk Specjalnych. Dlatego od wielu lat ważniejsze od bicepsów staje się działanie samolotów bezzałogowych. Bardzo ważne stają się podsłuchy, podglądy - satelity. Wojska Specjalne będą się rozwijać i będą opierać się o nowoczesne technologie. Wzrośnie bardziej zapotrzebowanie na informatyków niż na umiejętności fizyczne.

SO: Na premierze książki płk Andrzeja Kruczyńskiego „Wodza” padło pytanie, które nie dotyczy tylko żołnierzy Wojsk Specjalnych, ale także żołnierzy innych formacji. Żołnierze, którzy odchodzą ze służby, w Polsce nie są zagospodarowani przez inne służby publiczne. Nikt się nimi nie interesuje, nie stara się wykorzystać ich wiedzy i doświadczenia. Dlaczego tak się dzieje?

BP: Tutaj mamy do czynienia z dwoma problemami. Część żołnierzy to osoby utajnione, chodzi o żołnierzy, którzy brali udział w zadaniach specjalnych - np. neutralizujących przeciwnika. Powoduje to, że po misji ich życie jest zagrożone, bo jakby się ktoś dowiedział, kto wykonywał dane zadanie to może próbować dokonać zemsty. Dlatego te osoby trzeba chronić i nie można ich zostawiać samych sobie. Drugi element to sprawa wykorzystania zdolności szkolonych za ogromne pieniądze przez dwadzieścia kilka lat ludzi, którzy po przejściu na emeryturę są zupełnie niewykorzystani, którzy muszą robić jakieś dziwne rzeczy w swoim życiu, aby nie „zgłupieć”. To są ludzie, którzy przechodzą ogromne obciążenia psychiczne w czasie swoich działań. W wielu państwach funkcjonuje system transformacji, obejmujący nie tylko żołnierzy Wojsk Specjalnych, ale także innych. Żołnierz, który odchodzi do cywila jest brany na rozmowę i pomaga mu się, aby był właściwie prowadzony dalej przez życie, aby dalej był wykorzystany w państwie zgodnie z kwalifikacjami. W Polsce takiej pomocy należałoby udzielać szczególnie żołnierzom Wojsk Specjalnych i służb specjalnych, których część wymaga ochrony. Z drugiej strony dobrze byłoby wykorzystywać umiejętności tych często młodych chłopaków, którzy czasami  odchodzą do cywila nawet w wieku trzydziestu paru lat. Niedobrze, że nie ma w Polsce takiego systemu. Nie dotyczy to tylko żołnierzy Wojsk Specjalnych ale także np. odchodzących generałów, czy pułkowników. Moi koledzy Francuzi, przed odejściem na emeryturę, są zapraszani na spotkanie i prezentują tam wszystkie swoje kompetencje, dokonania naukowe, umiejętności i to gdzie by się dalej widzieli w życiu. Specjalne biuro analizuje w państwie rynek i potrzeby, pilotując takich żołnierzy przez wiele kolejnych lat. Bardzo tego brakuje w stosunku do żołnierzy Wojska Polskiego. W Polsce specjalsi najczęściej trafiają do sektora prywatnego, bo na ich umiejętności i doświadczenie jest bardzo duże zapotrzebowanie. My jednak jako państwo nie mamy wiedzy na temat gdzie trafili, nie pilotujemy ich pracy. Najwyższy czas, aby w Polsce powstała taka instytucja, niekoniecznie przy MON. Ktoś powinien pomóc żołnierzom Wojsk Specjalnych, aby byli odpowiednio wykorzystani, a nie stali gdzieś na bramce w klubie nocnym. Obecnie nie mamy systemu, aby coś takiego poprawnie działało. W Polsce taki problem występuje  nie tylko w wojsku. Do kogoś, kto odchodzi z pracy, następnego dnia nikt już nie dzwoni, nikt o nim nie pamięta, następnego dnia przestaje być ważny. Doświadczamy tego także my żołnierze. Jeden potrafi sobie samodzielnie poradzić, inny nie. W państwie, które nie lubi tracić tego, w co już zainwestowało, potrzebne są rozwiązania systemowe.

SO: Pan jest nie tylko generałem, ale także profesorem. Kim jest łatwiej zarządzać? Żołnierzami, czy studentami?

BP: Zawsze łatwiej jest dowodzić niż kierować. Często oficerowie tego nie doceniają. Dowodzenie wynika z formalnych nakazów wykonywania tego, co jest w mojej głowie. Jeżeli krzyknąłbym w miejscu pracy padnij to część ludzi pewnie by zaczęła się śmiać, a część zapytała: dlaczego? Gdybym zrobił to samo wśród moich żołnierzy to zostałoby to wykonane bez pytania. To odruch żołnierski. Dowodzenie niesie z kolei za sobą większe ryzyko, większą odpowiedzialność związaną z życiem ludzkim. Łatwiej jednak jest kierować ludźmi w warunkach rozkazu niż w warunkach kiedy muszę spowodować, żeby oni chcieli to robić sami. Zawsze powtarzam, że łatwiej jest dowodzić żołnierskimi nogami niż ludzkimi sercami. 


Gen. dyw. prof. dr hab. Bogusław Pacek – był Komendant Żandarmerii Wojskowej oraz Asystent Szefa Sztabu Generalnego ds. Wojsk Specjalnych i Wojsk Lądowych, Zastępca Dowódcy operacji Unii Europejskiej w Czadzie, Rektor Akademii Obrony Narodowej. Inicjator i twórca koncepcji utworzenia w strukturach polskiej armii  jednostki specjalnej AGAT. Autor wielu książek i publikacji na temat wojsk specjalnych i o tematyce wojskowej np. „Oddziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej” czy „Wojna Hybrydowa na Ukrainie”.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Roman Polko Roman Polko, 28.09.2019r., 09:44:44 "Myśl" w sztabie generalnym się pojawiła, a nawet częściowo zrealizowała - żandarmeria miała ochotę stworzyć własne siły specjalne i przejąć GROM. Na szczęście to drugie się nie udało. Dokładnie 20 lutego 2001 roku. do GROM-u przybył Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, który przedstawił koncepcję przeniesienia GROM-u do struktur Żandarmerii. Został poinformowany, że to absurd i że przekracza swoje kompetencje domagając się współpracy w tym zakresie. Sprawa odbiła się echem w Sztabie Generalnym. Gdy kilka miesięcy później zaprosiłem gen. Franciszka Gągora do GROM-u, to zapytał czy na pewno może przyjechać - "bo już jednego generała z GROM-u wyprosiłeś" Dowództwo Wojsk Specjalnych powstało decyzją Prezydenta Kaczyńskiego i Ministra Sikorskiego , którzy nakazali opracowanie dwóch projektów tego dowództwa. Pierwszy powstał w GROM-ie i w lutym 2006r. przedstawiałem go ministrowi Sikorskiemu, drugi powstał w Sztabie Generalnym. Kolejne miesiące to dopracowywanie szczegółów - wspólnie. Jedno łączyło oba projekty - przyjecie standardów GROM-u (nawet nazewnictwo pododdziałów) jako ogólnie obowiązujące. Projekt opracowywał płk. Andrzej Kurkowicz - mój Zastępca w GROM-ie, a do współdziałania z Ministrem Szczygło w tym zakresie oddelegowany był płk. Karol Komisarczyk z GROM-u. W myśl zasady "kapitan myśli kapitalnie, a generał myśli generalnie" to oni i ich koledzy byli prawdziwymi twórcami wojsk specjalnych. Roman Polko
  • Bogusław Pacek Bogusław Pacek, 01.10.2019r., 21:40:14 Historia opisywana przez gen.R.Polkę dot. wizyty w GROM Komendanta Głównego ŻW jest mi znana z jego opowiadania,ale to okres wcześniejszy, nie dotyczy mojej osoby. Zaś co do samego stworzenia Dowództwa Wojsk Specjalnych-ojców sukcesu jest wielu,bo wiele jest osób,które się do tego przyczyniły..W swojej książce opierałem się przede wszystkim na dostępnych dokumentach,jako materiale źródłowym.
  • LT LT, 09.03.2021r., 10:26:14 O działaniach specjalnych powinni dyskutować fachowcy, a nie pozerzy ...

Powiązane

Krzysztof Mątecki news Szkolenie poligonowe XLVII zmiany KFOR

Szkolenie poligonowe XLVII zmiany KFOR Szkolenie poligonowe XLVII zmiany KFOR

W poniedziałek 22 sierpnia 2022 roku na terenie obiektów szkoleniowych OSPWL Dęba rozpoczęło się szkolenie poligonowe trzystu żołnierzy 22.Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka tworzących XLVII...

W poniedziałek 22 sierpnia 2022 roku na terenie obiektów szkoleniowych OSPWL Dęba rozpoczęło się szkolenie poligonowe trzystu żołnierzy 22.Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka tworzących XLVII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR Kosowo. Karpatczycy trafią do Kosowa w styczniu 2023 roku zmieniając tam kolegów z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Krzysztof Mątecki news Litwa kupi polskie drony dla Ukrainy

Litwa kupi polskie drony dla Ukrainy Litwa kupi polskie drony dla Ukrainy

Minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas poinformował na Twitterze że Litwa zakupi drony polskiej produkcji i przekaże je na Ukrainę.  Na zakup dronów “kamikadze“Warmate polskiej firmy WB Electronics mają...

Minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas poinformował na Twitterze że Litwa zakupi drony polskiej produkcji i przekaże je na Ukrainę.  Na zakup dronów “kamikadze“Warmate polskiej firmy WB Electronics mają być przeznaczone środki ze zbiórki społecznej na Litwie.

Krzysztof Mątecki news Holenderscy komandosi ranni w strzelaninie

Holenderscy komandosi ranni w strzelaninie Holenderscy komandosi ranni w strzelaninie

Trzej holenderscy żołnierze zostali ranni w strzelaninie w amerykańskim mieście Indianapolis. Mężczyźni służący w elitarnej jednostce specjalnej Korps Commandotroepen (KCT) zostali trafieni kulami przed...

Trzej holenderscy żołnierze zostali ranni w strzelaninie w amerykańskim mieście Indianapolis. Mężczyźni służący w elitarnej jednostce specjalnej Korps Commandotroepen (KCT) zostali trafieni kulami przed hotelem, w którym przebywają.

Krzysztof Mątecki news Święto JW NIL

Święto JW NIL Święto JW NIL

Szóstego września obchodzone jest święto Jednostki Wojskowej Nil nazywanej „oczami” i „uszami” Wojsk Specjalnych. Podstawowym zadaniem JW NIL jest realizacja działań wsparcia informacyjnego, dowodzenia...

Szóstego września obchodzone jest święto Jednostki Wojskowej Nil nazywanej „oczami” i „uszami” Wojsk Specjalnych. Podstawowym zadaniem JW NIL jest realizacja działań wsparcia informacyjnego, dowodzenia i za­bezpieczenia logistycznego operacji specjalnych pro­wadzonych przez Wojska Specjalne w kraju oraz poza jego granicami.

Redakcja news Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS!

Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS! Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS!

W trzecim tegorocznym (2022) numerze kwartalnika SPECIAL OPS znajdziecie m.in. artykuł o słynącej z kontrowersyjnych metod działania jednostce BOPE PMERJ z Rio de Janeiro, analizę wojny toczącej się na...

W trzecim tegorocznym (2022) numerze kwartalnika SPECIAL OPS znajdziecie m.in. artykuł o słynącej z kontrowersyjnych metod działania jednostce BOPE PMERJ z Rio de Janeiro, analizę wojny toczącej się na Ukrainie, opisy uzbrojenia i testy sprzętu!

Redakcja news Kurs operatorów systemu WARMATE w CSWOT

Kurs operatorów systemu WARMATE w CSWOT Kurs operatorów systemu WARMATE w CSWOT

W toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakończył się pierwszy kurs operatorów systemu amunicji krążącej WARMATE. Program kursu obejmował zakres wiedzy zarówno z teorii, jak i praktyki...

W toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakończył się pierwszy kurs operatorów systemu amunicji krążącej WARMATE. Program kursu obejmował zakres wiedzy zarówno z teorii, jak i praktyki działania urządzenia produkowanego przez polską GRUPĘ WB. Pierwszy zrealizowany w CSWOT kurs ma zapoczątkować w przyszłości cykl kursów instruktorskich.

Krzysztof Mątecki news Polska kupi śmigłowce Apache

Polska kupi śmigłowce Apache Polska kupi śmigłowce Apache

W czwartek 8 września 2022 roku minister obrony narodowej wziął udział w kolejnym spotkaniu Ukraine Defense Consultative Group w bazie Rammstein. W czasie spotkania szef MON wystosował do sekretarza...

W czwartek 8 września 2022 roku minister obrony narodowej wziął udział w kolejnym spotkaniu Ukraine Defense Consultative Group w bazie Rammstein. W czasie spotkania szef MON wystosował do sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina zapytanie o możliwość zakupu 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Razem ze śmigłowcami ma zostać pozyskany również transfer technologii.

Redakcja ROCK One od Maskpolu nagrodzona Defenderem na MSPO 2022

ROCK One od Maskpolu nagrodzona Defenderem na MSPO 2022 ROCK One od Maskpolu nagrodzona Defenderem na MSPO 2022

W zeszłym tygodniu zakończył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO 2022 w Kielcach, podczas którego wręczono coroczne nagrody Defender. Jedna ze statuetek trafiła do Przedsiębiorstwa Sprzętu...

W zeszłym tygodniu zakończył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO 2022 w Kielcach, podczas którego wręczono coroczne nagrody Defender. Jedna ze statuetek trafiła do Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A., za kamizelkę typu plate carrier ROCK ONE.

Redakcja news Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

W dniu 27 września obchodzone jest święto Wojsk Obrony Terytorialnej. W ciągu pięciu lat istnienia WOT powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej i Centrum Szkolenia WOT. Uruchomiona została również szkoła...

W dniu 27 września obchodzone jest święto Wojsk Obrony Terytorialnej. W ciągu pięciu lat istnienia WOT powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej i Centrum Szkolenia WOT. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie - Agrykola. Terytorialsi wielokrotnie uczestniczyli w akacjach przeciwkryzysowych i pomocowych, od samego początku będąc „silnym ramieniem” i wsparciem dla lokalnych społeczności.

Redakcja Konkurs! Do wygrania książki NAVALA!

Konkurs! Do wygrania książki NAVALA! Konkurs! Do wygrania książki NAVALA!

W związku z premierą nowej książki Navala, wspólnie z Wydawnictwem Bellona przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy konkurs, w którym do zdobycia są cztery egzemplarze książki “Afganistan na kołach” z autografem...

W związku z premierą nowej książki Navala, wspólnie z Wydawnictwem Bellona przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy konkurs, w którym do zdobycia są cztery egzemplarze książki “Afganistan na kołach” z autografem Navala. Każdy z czytelników SPECIAL OPS może wziąć udział w konkursie na naszej stronie internetowej lub na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Krzysztof Mątecki news 45 rocznica operacji „Magiczny ogień”

45 rocznica operacji „Magiczny ogień” 45 rocznica operacji „Magiczny ogień”

W dniu 18 października 2022 roku minęło 45 lat od operacji antyterrorystycznej pk „Magiczny ogień”. Brawurowa akcja przeprowadzona w Somalii przez komandosów niemieckiej jednostki GSG9 zakończyła dramat...

W dniu 18 października 2022 roku minęło 45 lat od operacji antyterrorystycznej pk „Magiczny ogień”. Brawurowa akcja przeprowadzona w Somalii przez komandosów niemieckiej jednostki GSG9 zakończyła dramat 86 pasażerów samolotu Lufthansy uprowadzonego przez terrorystów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Krzysztof Mątecki news Ćwiczenia kontrterrorystyczne w Austrii

Ćwiczenia kontrterrorystyczne w Austrii Ćwiczenia kontrterrorystyczne w Austrii

W dniach 10-13 października 2022 roku na lotnisku w Wiedniu odbywały się warsztaty jednostek kontrterrorystycznych wchodzących w skład międzynarodowej policyjnej Grupy ATLAS. W zakrojonych na szeroką skalę...

W dniach 10-13 października 2022 roku na lotnisku w Wiedniu odbywały się warsztaty jednostek kontrterrorystycznych wchodzących w skład międzynarodowej policyjnej Grupy ATLAS. W zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach odbywających się na lotnisku Wiedeń-Schwechat wykorzystano samolot pasażerski Airbus A320 z Austrian Airlines i dwa Eurofightery z austriackich sił zbrojnych.

Redakcja Kompendium SPECIAL OPS 2023

Kompendium SPECIAL OPS 2023 Kompendium SPECIAL OPS 2023

Kompendium SPECIAL OPS 2023 to estetyczny planer w formacie zeszytowym o przejrzystym rozkładzie dni i czytelnych stronach. W tym roku na okładce terminarza znalazł się operator Jednostki Wojskowej Nil.

Kompendium SPECIAL OPS 2023 to estetyczny planer w formacie zeszytowym o przejrzystym rozkładzie dni i czytelnych stronach. W tym roku na okładce terminarza znalazł się operator Jednostki Wojskowej Nil.

Redakcja news Żołnierze 3PBOT na drugim miejscu zawodów "Recon Clash-22".

Żołnierze 3PBOT na drugim miejscu zawodów "Recon Clash-22". Żołnierze 3PBOT na drugim miejscu zawodów "Recon Clash-22".

W dniach 10-15 października 2022 roku w Bieszczadach odbyła się druga edycja zawodów użyteczno-bojowych Wojsk Obrony Terytorialnej pk. "Recon Clash-22". W trwających pięć dni zawodach zorganizowanych przez...

W dniach 10-15 października 2022 roku w Bieszczadach odbyła się druga edycja zawodów użyteczno-bojowych Wojsk Obrony Terytorialnej pk. "Recon Clash-22". W trwających pięć dni zawodach zorganizowanych przez 3PBOT i CSWOT wzięło udział siedemnaście dwunastoosobowych drużyn z Polski, USA i Estonii.

Redakcja news Międzynarodowe warsztaty policyjnych spadochroniarzy

Międzynarodowe warsztaty policyjnych spadochroniarzy Międzynarodowe warsztaty policyjnych spadochroniarzy

W połowie września 2022 roku na lotnisku oraz terenie przygodnym Warszawskiego Aeroklubu Chrcynno EPNC odbyły się międzynarodowe warsztaty policyjnych spadochroniarzy z jednostek zrzeszonych w Grupie ATLAS....

W połowie września 2022 roku na lotnisku oraz terenie przygodnym Warszawskiego Aeroklubu Chrcynno EPNC odbyły się międzynarodowe warsztaty policyjnych spadochroniarzy z jednostek zrzeszonych w Grupie ATLAS. We wspólnych ćwiczeniach z polskimi kontrterrorystami udział wzięli funkcjonariusze z jednostek specjalnych z Bułgarii, Niemiec, Chorwacji, Rumunii i Włoch.

Redakcja news Święto Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Święto Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Święto Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

W dniu 25 października 1918 roku Rada Regencyjna Urzędu Szefa Sztabu Wojsk Polskich ustanowiła Urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. Na pamiątke tego wydarzenia corocznie w dniu 25 października obchodzone...

W dniu 25 października 1918 roku Rada Regencyjna Urzędu Szefa Sztabu Wojsk Polskich ustanowiła Urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. Na pamiątke tego wydarzenia corocznie w dniu 25 października obchodzone jest Święto Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Krzysztof Mątecki news Rosja rekrutuje afgańskich komandosów

Rosja rekrutuje afgańskich komandosów Rosja rekrutuje afgańskich komandosów

Jak poinformował portal Foreign Policy rosyjska Grupa Wagnera rozpoczęła rekrutację afgańskich komandosów do walki w Ukrainie. Rosyjski zagraniczny oddział miałby być odpowiedzią na Legion Ochotników walczących...

Jak poinformował portal Foreign Policy rosyjska Grupa Wagnera rozpoczęła rekrutację afgańskich komandosów do walki w Ukrainie. Rosyjski zagraniczny oddział miałby być odpowiedzią na Legion Ochotników walczących po stronie Ukrainy.

Redakcja news Para prezydencka w JW GROM

Para prezydencka w JW GROM Para prezydencka w JW GROM

W dniu 26 pażdziernika 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych wraz z Małżonką gościli w Jednostce Wojskowej GROM.  W czasie wizyty Agata Kornhauser–Duda spotkała się z...

W dniu 26 pażdziernika 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych wraz z Małżonką gościli w Jednostce Wojskowej GROM.  W czasie wizyty Agata Kornhauser–Duda spotkała się z kobietami służącymi w jednostce specjalnej.

Redakcja news Ogromna akcja policji przeciwko członkom gangu związanego z pseudokibicami

Ogromna akcja policji przeciwko członkom gangu związanego z pseudokibicami Ogromna akcja policji przeciwko członkom gangu związanego z pseudokibicami

W dniu 25 października 2022 roku w różnych częściach kraju ponad tysiąc funkcjonariuszy policji przeprowadziło gigantyczną akcję ukierunkowaną na rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z...

W dniu 25 października 2022 roku w różnych częściach kraju ponad tysiąc funkcjonariuszy policji przeprowadziło gigantyczną akcję ukierunkowaną na rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Operacje przygotowało CBŚP z Katowic, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Krzysztof Mątecki news Kurs przetrwania dla żołnierzy 1.WBPanc

Kurs przetrwania dla żołnierzy 1.WBPanc Kurs przetrwania dla żołnierzy 1.WBPanc

W pierwszych dniach listopada 2022 roku rozpoczął się kurs SERE poziomu B dla żołnierzy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki.

W pierwszych dniach listopada 2022 roku rozpoczął się kurs SERE poziomu B dla żołnierzy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki.

Redakcja Numer specjalny SPECIAL OPS!

Numer specjalny SPECIAL OPS! Numer specjalny SPECIAL OPS!

Przygotowaliśmy dla Was nowy numer specjalny czasopisma SPECIAL OPS poświęcony historii elitarnych jednostek Wojska Polskiego z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i początku lat dziewięćdziesiątych.

Przygotowaliśmy dla Was nowy numer specjalny czasopisma SPECIAL OPS poświęcony historii elitarnych jednostek Wojska Polskiego z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i początku lat dziewięćdziesiątych.

Redakcja news Nowy komendant SOP

Nowy komendant SOP Nowy komendant SOP

W dniu 4 listopada 2022 roku premier Mateusza Morawiecki powołał na stanowisko komendanta Służby Ochrony Państwa ppłk Radosława Jaworskiego. Cztery dni później odbyła się uroczystość wprowadzenia nowego...

W dniu 4 listopada 2022 roku premier Mateusza Morawiecki powołał na stanowisko komendanta Służby Ochrony Państwa ppłk Radosława Jaworskiego. Cztery dni później odbyła się uroczystość wprowadzenia nowego komendanta Służby Ochrony Państwa. Podczas uroczystości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podziękował wszystkim funkcjonariuszom SOP za ich służbę w ostatnich trudnych miesiącach w kontekście wojny na Ukrainie.

Redakcja news Święto JW Formoza!

Święto JW Formoza! Święto JW Formoza!

W dniu 13 listopada swoje święto obchodziła Jednostka Wojskowa Fromoza  im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.

W dniu 13 listopada swoje święto obchodziła Jednostka Wojskowa Fromoza  im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.

Redakcja Rozdajemy książki “Lider w stylu GROM”

Rozdajemy książki “Lider w stylu GROM” Rozdajemy książki  “Lider w stylu GROM”

W związku z premierą nowej książki Navala, wspólnie z Wydawnictwem Bellona przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy konkurs, w którym do zdobycia są trzy egzemplarze książki “Lider w stylu GROM” z autografami...

W związku z premierą nowej książki Navala, wspólnie z Wydawnictwem Bellona przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy konkurs, w którym do zdobycia są trzy egzemplarze książki “Lider w stylu GROM” z autografami "Navala", "Mańka" i "Muchy". Każdy z czytelników SPECIAL OPS może wziąć udział w konkursie na naszej stronie internetowej lub na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops