Pobierz SPECIAL OPS nr 4/2019

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Long Range MYKITA 2017

 Globus  /  18-07-2017
Green Men Clan

W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem zmagań były dwa współpracujące ze sobą od lat podmioty, Klub Strzelecki KRYZA oraz Fundacja SPRZYMIERZENI Z GROM.

Formuła zawodów, jaką promują organizatorzy, jest jeszcze stosunkowo nowa w polskim światku strzeleckim. Ma ona na celu sprawdzenie zdolności strzelców biorących udział w zawodach we wszechstronnym posługiwaniu się karabinem wyborowym i umiejętności rażenia za jego pomocą celów rozmieszonych na różnych dystansach. Cele te natomiast ustawiane są na niestandardowych dystansach, np. 524 m, 615 m, 1017 m lub 1201 m. Na każdej edycji zawodów odległości do celów są inne, tak aby zawodnicy nie byli przyzwyczajeni do strzelania na tych samych dystansach. Innymi słowy: zawody LR MYKITA to zawody w praktycznym strzelectwie długodystansowym.

Zobacz także: Tactical Fighter 2016 - dodatkowa galeria zdjęć

Każdy tor, na którym wykonywane jest zadanie strzeleckie, wymusza na zawodniku oddawanie strzałów z postaw wymuszonych, z reguły mało wygodnych, tak aby nie było zbyt łatwo. Pomimo wymuszania postaw w czasie przebiegu toru, organizatorzy zawsze pozostawiają swobodę w wyborze, z jakiej postawy oddany będzie strzał przez strzelca i czy on klęknie, czy odda strzał z pomocą pastorału, to już zależy od samego strzelca. Przebieg toru przez zawodnika też jest limitowany w czasie. Średnio są to 240 sek. na dany tor. Jest to wystarczający czas, aby prawidłowo ostrzelać cele. Jak pokazują jednak statystki publikowane przez organizatora na stronie zawodów, umieszczonej w serwisie Facebook, niektórym zawodnikom sprawia to spore trudności. W szczególności osobom, które przyjeżdżają na zawody pierwszy raz i mają za dużo sprzętu dającego sporo punktów do „cool factor”, a nie przydają się w działaniu, lub wręcz przeszkadzają. Zawodnicy ci jednak charakteryzują się wolą walki i przyjeżdżają po raz kolejny, ze znacznie lepiej przemyślanym i przygotowanym sprzętem pod tę formułę zawodów.

Na tej edycji organizatorzy wprowadzili kilka nowości względem poprzednich odsłon, ale również zawodów rozgrywanych w Polsce. Szczególnie do gustu zawodnikom przypadł tor o nazwie Mykita Run, na którym zawodnicy ostrzeliwali dwa gongi strzeleckie MTS RED dostarczone przez firmę 3gun.pl, które przemieszczały się wózku szynowym. Trafienie celu o średnicy 300 mm, poruszającego się z prędkością 1 m/sek., na dystansie 350 m niektórym zawodnikom sprawiło sporo trudności. To wynika z faktu, że strzelanie do celów ruchomych, nie jest zbyt popularne na zawodach organizowanych w naszym kraju.

Przeczytaj również: Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Kolejną nowością był sam sposób przebiegu zadań strzeleckich. Wszystkie tory zostały rozegrane jako DUALE, czyli na danym torze startowało jednocześnie dwóch zawodników. Nastręczyło to troszkę więcej pracy logistycznej, bo każdy tor musiał być zdublowany, ze wszystkimi swoimi barykadami. Niemniej jednak umożliwiło to sprawniejsze przeprowadzenie wszystkich konkurencji.

Rozegranych zostało łączznie sześć torów strzeleckich. Mykita Run, Lack of Ammo, Chimney Sweep, Long Range Mykita, 500 + oraz tor o nazwie Terminator Golf Match. Pierwsze pięć torów zostało rozegranych do przerwy. Na każdy tor składały się barykady i urządzenia w oparciu o które wykonywane były zadania strzeleckie. Ostatni tor, Terminator Golf Match, który na stałe wpisał się w formułę zawodów Long Range Mykita, odbywał się na terenie pasa taktycznego.

Pierwsze pięć torów rozgrywanych jest z jednej linii otwarcia ognia. Każdy tor wymaga od strzelca innych umiejętności.

Obejrzyj galerię zdjęć: Long Range Mykita – Strzepcz 2016

Stage nr 1 MYKITA RUN - tutaj zadaniem zawodników było ostrzelanie gongu średnicy 30 cm z odległości 352 m. Cel poruszał się z prędkością 1m/sek. równolegle do stanowiska, z którego należało ostrzelać cel. Na tę okazję, członkowie KS Kryza skonstruowali specjalny wózek, na którym umieszone zostały dwa cele strzeleckie MTS RED.

Stage nr 2 LACK OF AMMO. Na tym torze zawodnicy mieli za zadanie oddać 7 strzałów do metalowego gonu na dystansie 551 m. Stojąc na linii startowej, po sygnale timera, dobiegali kilkanaście metrów do stanowiska, na którym był ich karabin, oddawali strzał, następnie musieli cofnąć się do linii startowej, gdzie w skrzynce amunicyjnej mieli pozostałe 6 sztuk amunicji. Wszystko odbywało się w limicie czasowym. Następnie zawodnicy musieli sprawdzić się w roli „kominiarzy” strzelając  z makiety dachu. Musieli ostrzelać dwa cele, na różnym dystansie (431m i 610m), z trzech różnych postaw strzeleckich. Pierwsza to postawa leżąc, następnie z lewego skosu dachu i z prawego skosu dachu. Makieta dachu dość stroma, miejsca na podparcie stóp mało. Do tego padający deszcz, istne szaleństwo!

Na stałe w zawody wpisał się również stage nazwany LONG RANGE MYKITA. Jest to stage, na którym strzelcy ostrzeliwują cele na bardzo dalekim dystansie. Podczas tej edycji mieli do ostrzelania dwa cele, bliższy na dystansie 1005 m oraz 1187m. Celami były dwa cele MTS TOD, przygotowane specjalnie na okazję zawodów przez firmę 3gun.pl. Cel składa się z dwóch niezależnych płyt „głowy” o średnicy 30 cm i „torso” kwadratu o wymiarach 40 x 40 cm. Jeżeli zawodnik ostrzelał bliższy cel mógł ostrzeliwać cel dalszy.

Sprawdź szczegóły: TACTICAL WARRIOR CHALLENGE 2 GUN

Ostatnim stagem przed przerwą był 500+. Tutaj zawodnicy zaczynali od poniesienia tętna, przez bieg z trzema oponami, następnie ostrzelanie celów na dystansie 520m z trzech różnych postaw: leżąc - przez rurę, znacznie ograniczającą pole widzenia, oraz klęcząc i stojąc przez otwory w drewnianej ścianie.

Po przerwie rozegrany został stage TERMINATOR GOLF MATCH. To stage, który także jest stałym punktem programu podczas letnich edycji zawodów LR MYKITA. Tym razem do nazwę zmieniono na TERMINATOR GOLF MATCH, ponieważ stage ten polegał na eliminacji zawodników, którzy otrzymali najmniejszą ilość punktów po dwóch pierwszych „dołkach strzeleckich”. Spacer po pasie taktycznym wiązał się z koniecznością strzelania ze stanowisk przygodnych, niemniej jednak w pewnych ramach ograniczonych przez organizatora oraz postaw, w których należało wykorzystać plecak lub pastorał, aby ostrzelać właściwie cel. Konkurencja została rozegrana systemem pucharowym, po dwóch pierwszych „dołkach strzeleckich” wyeliminowani zawodnicy wracali w rejon wyczekiwania i oczekiwali na zakończenie zawodów. Natomiast pozostali w grze zawodnicy mieli do ostrzelania cele z dwóch dodatkowych „dołków”.

Zawody dobiegły końca przed zmierzchem. Nie obyło się bez deszczu, który przeszedł bokiem, ale akurat wszyscy znajdowaliśmy się  w środku tego boku - to też już taka nieformalna tradycja.

Na koniec odbyła się ceremonia wręczenia zwycięzcom nagród rzeczowych oraz trofeów. Przy tej okazji należy wymienić sponsorów zawodów. Są nimi firma RWS CETUS (sponsor główny zawodów, przygotowała zestawy nagród rzeczowych składające się z produktów firm Camelbak i Arcteryx), SPECOPS (sponsor zawodów od pierwszej edycji, dostawca najwyższej jakości mundurów i oporządzenia), 3GUN.pl (dostarczyła rewelacyjne cele MTS RED i MTS TOD, do których pruli zawodnicy, oraz przygotowała specjalne „custom made” trofea w formie mini dzwonów strzeleckich), Green Men Clan (przygotowała koszulki i naszywki dla zawodników), Zakład Rusznikarski Janczewski Olsztyn (przygotował zestawy doskonałych produktów firmy SPUHR).

Zobacz więcej zdjęć z zawodów Long Range MYKITA 2017 >>

Zawodny klasyfikowani byli w trzech klasach sprzętowych: Tactical (kalibry 223 i 308W), Open (pozostałe kalibry do 338 LM włącznie), Semi-Auto (wszystkie kalibry).

Lista zwycięzców przedstawia się następująco:
TACTICAL
1.    Tomasz Kirczuk
2.    Maciej Krawczak
3.    Bartosz Mizgier

OPEN
1.    Karol Janczewski
2.    Paweł Garlak
3.    Henryk Kulwicki

SEMI-AUTO
1.    Space Dog
2.    Dariusz Grzybowski
3.    Piotr Antasik

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie dać się znaleźć » Wszystko co powinieneś wiedzieć o oświetleniu taktycznym »
taktyczny kamuflaż oświetlenie taktyczne

 


Przejdź trening z użyciem amunicji FX »
kurs strzelecki

 


Czym forsować drzwi pancerne » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
hydrauliczny wyważacz okulary balistyczne

Rękawice taktyczne - zachowaj czucie w najtrudniejszej sytuacji »
rekawice taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Jakie ubranie umożliwi Ci przetrwanie »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 


Jak poprawnie wyznaczyć odległość od celu »
latarka szperacz

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści » Nowe akcesoria, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe spodnie taktyczne

 


Wybierz najlepsze wsparcie dla swojego K9 »
pies w akcji ratunkowej

 


Dobierz odzież do wymagań » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
ubiór taktyczny łączność dla wojska

 


Czyszczenie broni i jej elementów - krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

COVID-19: Mobilne laboratorium kontenerowe w walce z epidemią

Mobilne laboratorium kontenerowe stanowi część wyposażenia jednego z pododdziałów Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP. Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych (CRESZ)...

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl