SOF Delta CUP po raz VII

Radosław  Tyślewicz  /  SPECIAL OPS 3/2021  /  31-07-2021
Zdjęcie: arch. CSzWS

W dniach 12–13 maja 2021 r. odbyły się zawody „O Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021”, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19. Nasza Redakcja jako jedyna wysłała swojego sprawozdawcę na miejsce zawodów, dlatego możemy przedstawić naszą relację „z pierwszej ręki”!

Zdjęcia: Mariusz Kapuśniak, Tomasz Qna Chochół, Radosław Tyślewicz, arch. CSzWS

Upał, kaszubskie piaski i bagnisty wąwóz, czyli elitarne zawody jednostek specjalnych w nowym miejscu i z nowym organizatorem...

Na wstępie warto przypomnieć, że zawody „SOF Delta CUP” organizowane są od 2014 roku, a więc była to ich siódma edycja. Kilka z nich miało również status zawodów międzynarodowych. Pomysł na ich organizację należał do ówczesnego Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowódcy Komponentu WS – gen. bryg. Jerzego Guta oraz Szefa Pionu Wsparcia Bojowego COS-DKWS płk. dypl. Sławomira Drumowicza – późniejszego dowódcy JW AGAT, aktualnie w stopniu generała pełniącego funkcję Dowódcy Komponentu WS. Późniejszym kontynuatorem tradycji organizacji tych zawodów był płk dypl. Marian Paraniak.

Głównym celem zawodów jest sprawdzenie praktycznych umiejętności operatorów w zakresie posługiwania się bronią palną w odniesieniu do praktycznych sytuacji, z jakimi stykali się podczas misji bojowych oraz w czasie ćwiczeń międzynarodowych. Jak podkreślił ppłk Dariusz Kamiński, zawody to forma sprawdzenia efektywności procesu szkolenia realizowanego w poszczególnych jednostkach. Nie bez znaczenia jest wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami zawodów oraz sprawdzenie swoich umiejętności, technik, jak i samej broni i wyposażenia w określonych sytuacjach. Do wymiany spostrzeżeń pomiędzy zawodnikami dochodzi już poza torem, w przerwach i wolnych chwilach na parkingu, gdzie najchętniej gromadzili się, przygotowując się do kolejnych etapów zmagań.

Fot. Tomasz Qna Chochół

Ciekawostką tegorocznych zawodów była zmiana miejsca ich organizacji. W tym roku zawody odbyły się nie w okolicach Krakowa, ale na północy kraju, na poligonie będącym w dyspozycji Wojsk Specjalnych w Strzepczu na Kaszubach (Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych – Strzepcz). Dawniej było to miejsce ćwiczeń głównie Marynarki Wojennej oraz byłej 7. Dywizji Desantowej. Szkoliły się tutaj pododdziały „niebieskich beretów” z Lęborka oraz z Wrzeszcza, a po rozformowaniu 7. DD Gdańskiej Brygady OT. Jeszcze w latach 2015–2016 odbywały się tam również okazjonalne szkolenia w ramach Federacji Organizacji Proobronnych.

Malowniczo położony teren o urozmaiconym ukształtowaniu terenu, znajdujący się w odległości ok. 40 km od Trójmiasta, często był wykorzystywany przez pobliskie garnizony do szkolenia strzeleckiego, rzutu granatem czy taktyki. Kilka lat temu przejęły go Wojska Specjalne, co pozwala na większą swobodę w realizacji szkoleń na tym obiekcie oraz bezpośrednio wpłynęło na możliwość realizacji kolejnej edycji zawodów SOF Delta CUP, pomimo trwającej pandemii i zmieniających się terminów planowanych przedsięwzięć oraz panujących obostrzeń.

Jedną z zalet tego poligonu jest możliwość realizacji strzelań na długim dystansie, przekraczającym 1000 m (np. zawody Long Range Mykita – Strzepcz 2016) oraz w urozmaiconym terenie, jak np. w wąwozie. Uzupełnieniem jest możliwość kreowania nowych wyzwań przy wykorzystaniu starych, ale sprawnych czołgów. Legendą owiany jest wrak transportera
TOPAS, który ponoć jest tym egzemplarzem, który został spalony przed Dworcem Głównym w Gdańsku w trakcie protestów w grudniu 1970 roku. Według dostępnych informacji obszar poligonu ma 2500 ha.

Czytaj też: K9 TC3 >>>

Również formalny organizator uległ zmianie i w tym roku za zawody odpowiadało Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych reprezentowane na miejscu przez zastępcę szefa centrum ppłk. Dariusza Kamińskiego, wspierane przez doświadczoną w tym względzie Jednostkę Wojskową AGAT. Formalnym patronatem SOF Delta CUP 2021 objął Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz. Podczas ceremonii otwarcia obecny był również płk M. Fijałka, reprezentujący Dowództwo Komponentu WS. Sędzią głównym zawodów był Tomasz Ciechanowski. Za sprawy techniczne odpowiadał „Golo” z JW AGAT. Zabezpieczeniem wydarzenia zajął się 18. WOG z Wejherowa. Uzupełnieniem była grupa kilkudziesięciu osób zabezpieczających konkurencje rozgrywane na poszczególnych torach oraz zabezpieczenie medyczne i SOR pobliskiego szpitala.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[trening,szkolenie,zawody,współzawodnictwo,sof delta cup,wydarzenia]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2021

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

78. Rocznica bitwy o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) to w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino....

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl