Chciałbym jednak skupić się na tym, co zdarzyło się lub zmieniło podczas służby gen. Petelickiego w JW. GROM. W mojej ocenie są to godne podkreślenia osiągnięcia Dowódcy i żołnierzy GROM-u w tamtych pionierskich czasach.
Ukończono podstawowe szkolenie bojowe pierwszego i drugiego oddziału bojowego. Oddziały zostały wyposażone w podstawowy sprzęt bojowy i uzbrojenie najwyższej jakości. Dowódca i osoby nam życzliwe zdobyli dla nas blok, a w nim ponad 50 mieszkań. Dzięki temu nie musieliśmy spać kątem w wojskowych internatach. Bez tego domu nie byłoby normalnego życia. To, że dostaliśmy mieszkania było jednym z najwspanialszych wydarzeń w życiu jednostki.
Nawiązaliśmy współpracę z brytyjskimi siłami specjalnymi, zawitaliśmy w legendarnym Hereford. Wspólne szkolenia i ćwiczenia pozwoliły zdobyć bezcenne doświadczenia. Nawiązaliśmy współpracę z elitarną jednostką amerykańską, zyskaliśmy wiele doświadczeń i nowych możliwości. Ukończyliśmy szkolenia w użyciu szybkich lin do desantowania z pokładu śmigłowców. Otrzymaliśmy potrzebny do tego sprzęt.
Przeprowadzono i ukończono szkolenia snajperskie na poziomie niespotykanym wcześniej w Wojsku Polskim. Dostaliśmy wspaniałe uzbrojenie i osprzęt.
Rozpoczęto cykl szkoleń wodnych z amerykańskimi Kolegami. Stawialiśmy pierwsze mokre kroki na zdobywanych podczas ćwiczeń obiektach pływających. Zakupiliśmy pierwsze w historii jednostki spadochrony, otrzymaliśmy przeszkolenie w składaniu i obsłudze sprzętu. Wykonaliśmy pierwsze skoki.
Jednostka otrzymała własne barwy i odznakę, która jest rozwinięciem ZWYKŁEGO ZNAKU SPADOCHRONOWEGO. Jednostka przyjęła zaszczytne imię CICHOCIEMNYCH SPADOCHRONIARZY ARMII KRAJOWEJ. Szary beret GROM-u nawiązuje oczywiście do legendarnego beretu polskich spadochroniarzy. Nasz pierwszy unikalny ciemnogranatowy mundur nie został nigdy formalnie zatwierdzony, ale wszedł do historii podczas wielu uroczystości i spotkań.
Każdy z żołnierzy na zawsze zapamięta Dowódcę i tamte czasy, w których budowaliśmy fundamenty nowoczesnych sił specjalnych.
Źródło: dobroni.pl, portal historii ożywionej