Ćwiczenia zespołu bojowego JW Komandosów

 Redakcja  /  03-02-2012
Ćwiczenia zespołu bojowego JW Komandosów
Ćwiczenia zespołu bojowego JW Komandosów

W dniu wczorajszym, zakończyły się ćwiczenia certyfikujące jeden z zespołów bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów przed jego wyjazdem do Afganistanu.

Ćwiczenia trwały od 25.01 do 02.02.2012 r. na terenie w Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Żaganiu. Było to ćwiczenie certyfikujące o kryptonimie "Skorpion XI".

Oceny przygotowania komandosów z Lublińca do wykonywania działań jako Zadaniowy Zespół Bojowy Wojsk Specjalnych przeprowadził Zespół Certyfikujący z Dowództwa Wojsk Specjalnych. Scenariusz i warunki ćwiczeń były realizowane zgodnie z procedurami obowiązującymi na teatrze działań. Podczas ćwiczenia szlifowano umiejętności związane z prowadzeniem rozpoznania specjalnego, wykonania akcji bezpośredniej, ewakuacji rannego, wezwania wsparcia lotniczego oraz zerwania kontaktu ogniowego z przeciwnikiem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Scenariusz ćwiczeń był następujący:
Wywiad pozyskuje informację o miejscu przebywania poszukiwanego terrorysty, który jest odpowiedzialny za śmierć wielu Afgańczyków oraz żołnierzy koalicji. Dowództwo opracowuje plan. Za jego realizację odpowiedzialni są komandosi, których w trakcie akcji mają zaskakiwać różne sytuacje sprawdzające ich przygotowanie. Atakowany obiekt jest silnie broniony, jeden z żołnierzy zostaje ranny w związku z czym należy go ewakuować z pola walki, w dodatku dochodzi do niespodziewanego ataku moździerzowego, którego wcześniej nie zakładano. Sprawna i bezpieczna realizacja zadania wymaga od dowódcy grupy podejmowania szybkich, trafnych i zdecydowanych decyzji oraz zgrania całego zespołu.

Zespół Certyfikacyjny wystawił komandosom „piątkę” z ćwiczenia. Oprócz JW Komandosóq w ćwiczeniu wzięli udział także komandosi z JW Agat, najmłodszej jednostki podległej Dowództwu Wojsk Specjalnych. Komandosi Agatu realizowali zadania policjantów Oddziału Specjalnego Afgańskiej Policji (PRC - Provincial Response Company). W rzeczywistości PRC jest szkolony od początku przez komandosów z Lublińca i bierze udział we wszystkich operacjach prowadzonych przez lublinieckich komandosów. Wsparcie informacyjne, m.in. przy wykorzystaniu bezzałogowych środków rozpoznawczych, zapewniła Jednostka Wojskowa NIL. Obecny na ćwiczeniu, Zastępca Dowódcy Wojsk Specjalnych, płk Jerzy Gut, podsumował ćwiczenia w następujący sposób: „Widzę, jak rośniecie w siłę z miesiąca na miesiąc. Jesteście gotowi. Wiem, że będziecie realizować swoją misję, tak jak wasi poprzednicy - z odwagą, poświęceniem i ogromną odpowiedzialnością”. Zadowolenia ze swoich żołnierzy wyraził również dowódca JWK – płk Ryszard Pietras, który powiedział krótko: „Panowie… dziękuję”.

W najbliższym numerze zamieścimy reportaż z tych ćwiczeń, a na naszym portalu znajdziecie wkrótce również kilka dodatkowych zdjęć.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl