COVID-19: Paramedycy z OSŻW wspierają szpitale w walce z epidemią

 Redakcja  /  03-04-2020  /  1
Fot. Źródło: OSŻW w Warszawie

Ratownicy medyczni z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie poza godzinami służbowymi pełnią dyżury w szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć i zespołach ratownictwa medycznego.

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jest wyspecjalizowaną jednostką wojskową. Do jej zadań należy przede wszystkim ochrona najważniejszych osób w państwie, ochrona wojskowych delegacji zagranicznych przebywających na terenie Polski, przeciwdziałanie i zwalczanie aktów terroryzmu, prowadzenie działań minersko - pirotechnicznych oraz zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych przestępców. 

W strukturze Oddziału w każdej komórce organizacyjnej pełni służbę kilkunastu ratowników medycznych, którzy na co dzień biorą udział we wszystkich przedsięwzięciach służbowych realizowanych przez Oddział. Ponadto do ich zadań należy zabezpieczenie medyczne szkoleń żołnierzy Oddziału oraz prowadzenie zajęć z zakresu pierwszej pomocy i procedur Tactical Combat Casuality Care.

Ta specjalistyczna jednostka charakteryzuje się bardzo szerokim wachlarzem szkoleń, wśród których bardzo duży nacisk kładziony jest  na indywidualne wyszkolenie medyków. Biorą oni aktywny udział w zgrupowaniach poligonowych, szkoleniu strzeleckim i taktycznym oraz w trakcie działań ochronnych. Służba w Oddziale wymaga nieustannego podnoszenia wiedzy i kwalifikacji. Medycy służący w Oddziale biorą udział w kursach i szkoleniach zarówno resortowych jak i komercyjnych mających na celu  podnoszenie ich umiejętności zawodowych.

Przeczytaj także: COVID-19: Żołnierze z OSŻW oddają krew >> 

Ratownicy medyczni z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie stanowią integralną część Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego. Pomimo bardzo wielu obowiązków zawodowych wynikających ze specyfiki służby „warszawscy medycy” aktywnie wspierają system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ich pomoc jest teraz szczególnie niezbędna w działaniach zmierzających do zahamowania rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2. Dlatego poza godzinami służbowymi pełnią dyżury w szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć i zespołach ratownictwa medycznego.

Dyżury w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego nie ograniczają się jedynie do działań związanych z opanowaniem rozprzestrzeniania się wirusa. To również wykonywanie medycznych czynności ratunkowych w stosunku do osób znajdujących w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Jednocześnie Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w stałych całodobowych dyżurach utrzymuje żołnierzy Wydziału Działań Specjalnych do wsparcia Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji oraz Grupy Pirotechnicznej wraz z najnowszym sprzętem z Wydziału Ochrony do prowadzenia rozpoznania pirotechnicznego oraz neutralizacji. Do wsparcia Policji kierowani są również przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi czworonogami.

Źródło: OSŻW w Warszawie 

[epidemia, paramedycy, ratownicy medyczni, medycy wojskowi, covid-19, walka z epidemią, SOR, Żandarmeria Wojskowa, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, SPKP]

Komentarze

1
Mirek / 04-04-2020, 00:56
... Pododdziałów Kontrterrorystycznych...
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl