Specjalistyczna wyważarka hydrauliczna trafiła do SPKP w Warszawie

Wyważarka hydrauliczna
Fot. SPECIAL OPS
Na terenie Politechniki Warszawskiej wczoraj odbyło się przekazanie Fundacji Wsparcia Policji przez stowarzyszenie Dom Bezpieczny specjalistycznego sprzętu dla Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie, wykorzystywanego podczas działań realizowanych wobec szczególnie niebezpiecznych przestępców i w trudnych warunkach.
Zobacz także
Redakcja news Kontrterroryści z Rzeszowa w służbie św. Mikołaja

W mikołajki (6 grudnia 2023 roku) operatorzy rzeszowskiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji odwiedzili małych pacjentów na dziecięcych oddziałach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego...
W mikołajki (6 grudnia 2023 roku) operatorzy rzeszowskiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji odwiedzili małych pacjentów na dziecięcych oddziałach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie. Policjanci wręczali dzieciom prezenty w niecodzienny sposób.
Krzysztof Mątecki news Święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej

Corocznie w dniu 6 grudnia obchodzone jest święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej wchodzącego w strukturę 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Dywizjon przejął dziedzictwo i kontynuuje tradycje 37...
Corocznie w dniu 6 grudnia obchodzone jest święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej wchodzącego w strukturę 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Dywizjon przejął dziedzictwo i kontynuuje tradycje 37 Pułku Śmigłowców Transportowych.
Krzysztof Mątecki news Żołnierze 6 BPD z tytułem Combat Medic Corpsman Medical Provider

Żołnierze gliwickiego 6 Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Nieetatowej Grupy Medycznej uczestniczyli w kursie instruktorsko-metodycznym w zakresie ratownictwa na polu...
Żołnierze gliwickiego 6 Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Nieetatowej Grupy Medycznej uczestniczyli w kursie instruktorsko-metodycznym w zakresie ratownictwa na polu walki – CLS. Kurs odbył się na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.
Zwykle widzimy ich w telewizji. Mundury z motywem moro, kominiarki, kamizelki kuloodporne widoczne podczas relacji z zatrzymania groźnego przestępcy lub likwidacji wytwórni narkotyków. Prowadzą najbardziej złożone operacje policyjne wymagające ponadprzeciętnej sprawności fizycznej i wyjątkowych cech psychicznych, Wyróżnia ich opanowanie, odwaga i skuteczność, przy zachowaniu maksymalnych standardów bezpieczeństwa. Są w pełni oddani służbie, narażają się dla osób, których nawet nie znają. W ich szeregach służą najlepsi z najlepszych. Mowa o kontrterrorystach z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji (SPKP) w Warszawie.
Priorytetowym zadaniem SPKP są działania zmierzające do zwalczania zagrożeń związanych z zamachami terrorystycznymi. Dotyczy to w szczególności zatrzymania osób podejrzewanych o planowanie, przygotowanie lub dokonanie przestępstw o charakterze terrorystycznym, przetrzymywania zakładników, działań wobec osób posiadających broń lub inne niebezpieczne narzędzia. A także zagrożenia użycia urządzeń wybuchowych lub innych niebezpiecznych środków oraz zagrożenia lub zamachu na zdrowie, życie lub wolność osób chronionych.
Przeczytaj także: Śląscy Kontrterroryści na podium Grom Challenge >>
Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, dlatego musimy być przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze! - wyjaśnia dowódca SPKP w Warszawie. Nasz zespół reaguje szybko, jest wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie życia lub zdrowia. By uwolnić zakładników lub ująć „złego” (groźny przestępca) musimy często pokonywać przeszkody, np. drzwi, które staną nam na drodze - podkreśla dowódca. Liczy się czas i bezpieczeństwo.
Warszawscy Kontrterroryści tylko w 2018 roku przeprowadzili rekordową w kraju liczbę 279 realizacji, z czego blisko 50 stanowiło sforsowanie przeszkód z użyciem specjalistycznego sprzętu.
Każda realizacja jest inna, ale ma jeden wspólny mianownik – musi być skuteczna. Same umiejętności, odwaga czy determinacja nie wystarczą - potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który skróci czas szturmu oraz zapewni maksymalne bezpieczeństwo operatorom (członkom zespołu bojowego) i osobom postronnym. Ale również przestępcom - przecież mają odpowiedzieć za swoje czyny i to właśnie rozumiemy przez skuteczność! Wielu przestępców stawia opór, bywa, że są uzbrojeni. Nie wiemy, co nas czeka za drzwiami, dlatego musimy je sforsować jak najszybciej i możliwie najbezpieczniej - dodaje dowódca SPKP w Warszawie.
Zdarzają się przypadki, że podczas realizacji zespołu SPKP drzwi antywłamaniowe otwierane na zewnątrz stawiają duży opór. Czas nie działa na korzyść operatorów, muszą działać błyskawicznie, z zaskoczenia, żeby przestępca nie mógł zniszczyć dowodów zbrodni. Takie sytuacje wymagają użycia specjalistycznej wyważarki hydraulicznej - podkreśla kom. Sylwester Marczak, Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji w Warszawie. Musimy pamiętać, że miasto stołeczne jest szczególnym miejscem, w którym krzyżują się szlaki przestępcze, jest duże zagęszczenie ludności, wiele potencjalnych miejsc ataku i osób szczególnie chronionych. Przy wielu realizacjach jednocześnie, potrzeby sprzętowe stają się coraz większe - dodaje kom. Sylwester Marczak.
Specjalistyczna wyważarka hydrauliczna, jaka trafiła do SPKP w Warszawie, to urządzenie, które wymagało specjalnych pozwoleń na użytkowanie przez SPKP w Warszawie. Ze względu na swoje zastosowanie tego typu sprzęt nie może być przeznaczony do użytku prywatnego i nie jest łatwo dostępny na rynku. Zakup sprzętu sfinansowały firmy skupione w Stowarzyszeniu Dom Bezpieczny, reprezentujące branżę stolarki drewnianej, które na co dzień zajmują się produkcją okien i drzwi oraz dbają o należyty poziom ich zabezpieczenia.
Źródło: Stowarzyszenie Dom Bezpieczny / Policja / Red.