„Orzeł. Ostatni patrol” to spektakularna produkcja o legendarnym okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Na planie zdjęciowym padł już pierwszy klaps. W rolach głównych zobaczymy m.in. Schuchardta, Woronowicza, Ziętka, Pawlickiego, Kościukiewicza, Pławiaka i Zawieruchę. Film reżyseruje Jacek Bławut.
30 czerwca 2022 roku swoje 11-lecie obchodzi Jednostka Wojskowa AGAT. Utworzona na bazie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach jest najmłodszą jednostką Wojsk Specjalnych.
30 czerwca 2022 roku swoje 11-lecie obchodzi Jednostka Wojskowa AGAT. Utworzona na bazie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach jest najmłodszą jednostką Wojsk Specjalnych.
W Porcie Wojennym w Świnoujściu 26 czerwca 2022 roku, wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Marynarki Wojennej. Podczas obchodów...
W Porcie Wojennym w Świnoujściu 26 czerwca 2022 roku, wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Marynarki Wojennej. Podczas obchodów święta morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych RP wicepremier podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II.
29 czerwca 2022 roku obchodzimy 20. rocznicę powołania Agencji Wywiadu. Misją AW jest dostarczanie wywiadowczej, wyprzedzającej i ekskluzywnej informacji najważniejszym organom władzy państwowej Rzeczypospolitej...
29 czerwca 2022 roku obchodzimy 20. rocznicę powołania Agencji Wywiadu. Misją AW jest dostarczanie wywiadowczej, wyprzedzającej i ekskluzywnej informacji najważniejszym organom władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, które podejmują optymalne decyzje dla interesów państwa i jego obywateli w ciągle zmieniających się uwarunkowaniach międzynarodowych.
Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniej misji jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu. Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut – zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę” oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland „W ciemności”, za który otrzymała m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W rolach głównych zobaczymy załogę utalentowanych polskich aktorów, w tym m.in.: Tomasza Ziętka, Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta, Mateusza Kościukiewicza, Rafała Zawieruchę, Adama Woronowicza, Filipa Pławiaka i wielu innych.
Przez ostatnie lata trwały przygotowania do stworzenia wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP „Orzeł”. W tej chwili scenografia jest już gotowa. W trackie przygotowań przeanalizowano całą dostępną dokumentację techniczną i konstrukcyjną polskiego okrętu podwodnego. Dzięki zaangażowaniu historyków, konsultantów oraz praktyków – osób, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp” – udało się pieczołowicie zrekonstruować wnętrze okrętu. Aby umożliwić transport z Krakowa do studia filmowego pod Warszawą, scenografia powstawała w technologii modułowej. Poszczególne moduły były projektowane i wykonywane we fragmentach, transportowane, po czym ostatecznie montowane w studiu filmowym. Dzięki zastosowaniu specjalnie w tym celu zaprojektowanej i skonstruowanej platformy hydraulicznej, filmowcy odwzorują zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Jest to pierwsza tego typu filmowa platforma hydrauliczna zbudowana w Polsce. Poza zdjęciami na hali odbywają się zdjęcia morskie. W zdjęciach na Bałtyku uczestniczą okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.
Ostatnia misja ORP Orzeł
Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. W tej sytuacji jedna błędna decyzja czy też wzajemna rywalizacja oficerów mogą sprawić, że wszystkie tajemnice „Orła” zostaną na zawsze pogrzebane w morskich głębinach. To, co wydarzy się w nadchodzących dniach, napisze dramatyczną historię jednostki i rzuci nowe światło na zagadkową, ostatnią misję najsłynniejszego z polskich okrętów.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył i wyróżnił żołnierzy z jednostek, których patronami są żołnierze Armii Krajowej, oraz z jednostek, które nawiązują do etosu Armii Krajowej.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył i wyróżnił żołnierzy z jednostek, których patronami są żołnierze Armii Krajowej, oraz z jednostek, które nawiązują do etosu Armii Krajowej.
W dniach 8 – 11 lutego 2022 roku po raz pierwszy w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim odbył się kurs CLS (Combat Lifesaver).
W dniach 8 – 11 lutego 2022 roku po raz pierwszy w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim odbył się kurs CLS (Combat Lifesaver).
W 2022 roku w ramach programu "Wisła" Wojsko Polskie otrzyma nowoczesny sprzęt m.in. drony bojowe Bayraktar TB2 i nowoczesne wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Javelin.
W 2022 roku w ramach programu "Wisła" Wojsko Polskie otrzyma nowoczesny sprzęt m.in. drony bojowe Bayraktar TB2 i nowoczesne wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Javelin.
Dziewiętnastego lutego 2022 roku obchodziliśmy siódma rocznicę śmierci mł. chor Andrzeja Adamczyka z Jednostki Wojskowej Komandosów, który zginął 19 lutego 2015 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku związanego...
Dziewiętnastego lutego 2022 roku obchodziliśmy siódma rocznicę śmierci mł. chor Andrzeja Adamczyka z Jednostki Wojskowej Komandosów, który zginął 19 lutego 2015 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku związanego ze służbą wojskową.
10 lutego 2022 roku w Zakopanem podpisano porozumienia pomiędzy Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym a Służbą Ochrony Państwa w sprawie współdziałania...
10 lutego 2022 roku w Zakopanem podpisano porozumienia pomiędzy Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym a Służbą Ochrony Państwa w sprawie współdziałania podczas działań w terenach górskich.
W dniach 06-18.02.2022 roku w Górskim Ośrodku Szkoleniowym Akademii Wojsk Lądowych w Szklarskiej Porębie została zrealizowana kolejna edycja Kursu Doskonalącego „Działania wysokogórskie w niskich temperaturach”...
W dniach 06-18.02.2022 roku w Górskim Ośrodku Szkoleniowym Akademii Wojsk Lądowych w Szklarskiej Porębie została zrealizowana kolejna edycja Kursu Doskonalącego „Działania wysokogórskie w niskich temperaturach” przeznaczona dla żołnierzy zawodowych z jednostek wojskowych.
W nocy 24 lutego 2022 r. po godz. 5:00 (czasu lokalnego) siły zbrojne Rosji rozpoczęły atak na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Bombardowane są duże ukraińskie miasta, w tym stolica Ukrainy - Kijów....
W nocy 24 lutego 2022 r. po godz. 5:00 (czasu lokalnego) siły zbrojne Rosji rozpoczęły atak na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Bombardowane są duże ukraińskie miasta, w tym stolica Ukrainy - Kijów. Na granicy trwają ciężkie walki. Atak realizowany jest z terenów samozwańczych Republik Ługańskiej i Donieckiej oraz z terytorium Krymu i Białorusi.
W nocy 24 lutego 2022 r. armia rosyjska zaatakowała Ukrainę, która aktualnie prowadzi działania obronne na czterech kierunkach uderzenia. Ukraińskie wojsko walczy z przeważającymi siłami Rosjan, które...
W nocy 24 lutego 2022 r. armia rosyjska zaatakowała Ukrainę, która aktualnie prowadzi działania obronne na czterech kierunkach uderzenia. Ukraińskie wojsko walczy z przeważającymi siłami Rosjan, które obecnie od dwóch stron podchodzą pod Kijów. Z ostatnich informacji, których nie można w pełni potwierdzić, wynika że walki toczą się już w niektórych dzielnicach miasta.
Władze Ukrainy podały, że od początku inwazji Rosja straciła m.in. 5,3 tys. żołnierzy, 191 czołgów, ponad 700 pojazdów opancerzonych i wozów bojowych, 29 samolotów I 29 śmigłowców. W wyniku rosyjskiej...
Władze Ukrainy podały, że od początku inwazji Rosja straciła m.in. 5,3 tys. żołnierzy, 191 czołgów, ponad 700 pojazdów opancerzonych i wozów bojowych, 29 samolotów I 29 śmigłowców. W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło w Ukrainie 352 cywilów, wśród nich było 14 dzieci. Rannych zostało 1684 osoby, w tym 116 dzieci.
W niedzielę 27 lutego 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował że Ukraina tworzy „międzynarodowy” Legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy.
W niedzielę 27 lutego 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował że Ukraina tworzy „międzynarodowy” Legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej...
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Ochotnicy z kolejnych krajów zgłaszają się, aby wstąpić do ukraińskiego Legionu cudzoziemskiego, chcąc walczyć w obronie Ukrainy. Na apel Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odpowiedzieli nawet mieszkańcy...
Ochotnicy z kolejnych krajów zgłaszają się, aby wstąpić do ukraińskiego Legionu cudzoziemskiego, chcąc walczyć w obronie Ukrainy. Na apel Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odpowiedzieli nawet mieszkańcy Japonii, która od II wojny światowej postrzegana jest jako kraj pacyfistyczny.
Od początku wojny w Ukrainie zniszczono setki obiektów, w tym obiekty transportowe, szpitale, przedszkola i domy. W ciągu siedmiu dni wojny zginęło ponad 2000 cywilów w tym kobiety i dzieci. Jak wynika...
Od początku wojny w Ukrainie zniszczono setki obiektów, w tym obiekty transportowe, szpitale, przedszkola i domy. W ciągu siedmiu dni wojny zginęło ponad 2000 cywilów w tym kobiety i dzieci. Jak wynika z informacji, zginęło też 10 przedstawicieli służb ratunkowych, a 13 zostało rannych.
Ukraińskie siły zbrojne poinformowały w poniedziałek, że na obrzeżach stołecznego Kijowa rozlokowano już pierwszych zagranicznych ochotników, którzy dołączyli do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej...
Ukraińskie siły zbrojne poinformowały w poniedziałek, że na obrzeżach stołecznego Kijowa rozlokowano już pierwszych zagranicznych ochotników, którzy dołączyli do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy.
Kanadyjski snajper o pseudonimie "Wali" dołączył do Legii Międzynarodowej walczącej w Ukrainie. Kanadyjczyk, który jest weteranem wojen w Iraku i Afganistanie to jeden z najlepszych snajperów w historii....
Kanadyjski snajper o pseudonimie "Wali" dołączył do Legii Międzynarodowej walczącej w Ukrainie. Kanadyjczyk, który jest weteranem wojen w Iraku i Afganistanie to jeden z najlepszych snajperów w historii. Do niego należy udany rekordowy strzał z odległości 3540 metrów.
Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim. Miejsce to bardziej znane jako Jaworowski Poligon Wojskowy, znajduje się niecałe 40 km...
Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim. Miejsce to bardziej znane jako Jaworowski Poligon Wojskowy, znajduje się niecałe 40 km od Lwowa i ok. 20 km od granicy z Polską.
W dniach 3-9 kwietnia 2022 r. na terenie European Security Academy odbędzie się set strzelecki BOA SHOOTING WORKSHOP organizowany przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA.
W dniach 3-9 kwietnia 2022 r. na terenie European Security Academy odbędzie się set strzelecki BOA SHOOTING WORKSHOP organizowany przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA.
Przestępcy częstowali pasażerów pociągów alkoholem albo dosypywali środki farmaceutyczne do napojów, a kiedy ci zasypiali okradali ich. Cały proceder odbywał się za przyzwoleniem niektórych konduktorów...
Przestępcy częstowali pasażerów pociągów alkoholem albo dosypywali środki farmaceutyczne do napojów, a kiedy ci zasypiali okradali ich. Cały proceder odbywał się za przyzwoleniem niektórych konduktorów i ochroniarzy, którzy nie tylko przymykali na to oko, ale wręcz wskazywali im potencjalne ofiary, za co byli sowicie opłacani. Grupą kierował prawdopodobnie mieszkaniec Warszawy - trzydziestoletni Robert B.