WIM i JW GROM rozpoczęli współpracę w zakresie medycyny podwodnej i hiperbarycznej

 Redakcja  /  10-06-2020
Fot. Źródło: WIM (Fot.: Hubert Radecki)

Nauka coraz bliżej pola walki. Operatorzy Jednostki Wojskowej GROM wspólnie z lekarzami z Wojskowego Instytutu Medycznego będą zbierać i analizować dane w trakcie działań elitarnej polskiej jednostki wojskowej. Dane posłużą działalności naukowej Instytutu i wspomogą zdolności operacyjne Gromu.

Dowódca Jednostki Wojskowej nr 2305 oraz Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego podpisali porozumienie dotyczące uruchomienia Zakładu Medycyny Podwodnej i Fizjologii Eksperymentalnej na terenie Bazy JW2305 na polskim wybrzeżu.

W ośrodku tym na podstawie porozumienia prowadzone będą badania naukowe znajdujące zastosowanie w działaniach wojsk specjalnych, prowadzone z udziałem zagranicznych partnerów. Będą dotyczyć zagadnień takich jak: wpływ toksyczności tlenowej na organizm człowieka w trakcie nurkowania na obiegu zamkniętym, fizjologia człowieka w warunkach narkozy azotowej oraz pre-kondycjonowanie operatorów wojsk specjalnych do działań na dużych różnicach ciśnień.

W czasie spotkania dyrektor WIM gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak wraz z szefem polskich wojskowych misji medycznych kpt. dr. n. med. Jackiem Siewierą podziękowali dowódcy Jednostki płk. Grzegorzowi Mikłusiakowi za udział oraz okazane wsparcie żołnierzy jednostki GROM w realizacji misji w Lombardii, USA i Słowenii w okresie pandemii COVID-19. „Wasze bezpośrednie zaangażowanie przyczyniło się do uratowania wielu ludzkich istnień, a także do umacniania wzajemnych relacji sojuszniczych Polski w ramach NATO” - mówił dziękując Grzegorz Gielerak.

Misja w Lombardii, realizowana w szczycie zachorowań była typową medyczną misją humanitarną z punktem ciężkości nakierowanym na dwa najważniejsze cele, tj. zapoznanie się z organizacją systemu ochrony zdrowia podczas pandemii oraz identyfikację szczegółów dotyczących warunków i sposobu prowadzenia opieki medycznej u chorych z COVID-19. Doświadczenia Włochów w tym względzie byty bezcenne. Praktyka organizacji lecznictwa ambulatoryjnego i szpitalnego, podobnie jak kierunki transformacji podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej okazały się unikalnym i wartościowym doświadczeniem w zachowaniu wydolności systemu ochrony zdrowia. Podobnie, jeśli chodzi o stosowane procedury medyczne. W pierwszych trzech tygodniach epidemii Włosi na podstawie zdobytych doświadczeń opracowali szereg metod postępowania, w tym m.in. ocen rokowania chorych z COVID-19 na podstawie wyniku badania radiologicznego klatki piersiowej, a także pierwsze w Europie kompleksowe wytyczne dotyczące leczenia ww. pacjentów. Zalecenia te, jeszcze w trakcie trwania misji zostały wdrożone w WIM do stosowania, dzięki czemu w chwili pojawienia się w Polsce pierwszych chorych z COVID-19 byliśmy gotowi do ich leczenia według najlepszych, sprawdzonych w praktyce klinicznej standardów.

Przeczytaj także: Zainicjowano współpracę AWL z DKWS >>

Dzięki zdobytej we włoskiej Lombardii wiedzy misja w Stanach Zjednoczonych miała charakter ekspercki, oparty na wzajemnej wymianie informacji i doświadczeń. Zespół WIM podczas licznych spotkań z przedstawicielami władz stanu Illinois, Gwardii Narodowej oraz personelem medycznym miejscowych szpitali dzielił się swoimi europejskimi doświadczeniami w walce z epidemią. Wyrażane przez gospodarzy zainteresowanie w pełni komponowało z prowadzonym przez nich - budzącym podziw - modelem zarządzania korona kryzysem, w którym na bieżąco są zbierane i poddawane analizie informacje dotyczące przebiegu epidemii w rejonie odpowiedzialności. Amerykanie prowadzą przy tym dość otwarty model walki z epidemią ze środkiem ciężkości na poziomie centrów koordynacyjnych hrabstw, czy np. dużych szpitali uniwersyteckich. Doświadczenia każdego z tych miejsc są ze sobą porównywane, a najlepsze z nich implementowane jako obowiązujące pozostałych.

Z kolei misja w Słowenii obejmowała zagadnienia związane z zarządzaniem epidemią na poziomie strategicznym, w tym przede wszystkim ocen gotowości struktur państwa do reagowania kryzysowego. Koordynacja działań instytucji państwowych, współpracy i organizacji samorządu terytorialnego, metod monitorowania rozprzestrzenia się koronawirusa w populacji oraz sposobów organizacji opieki medycznej, w tym także w grupach największego ryzyka, to najważniejsze z omawianych podczas ww. misji problemów.

Źródło: WIM

[Wojskowy Instytut Medyczny, JW Grom, GROM, JW2305, medycyna pola walki, jednostki specjalne, Zakład Medycyny Podwodnej i Fizjologii Eksperymentalnej, współpraca wojskowa]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl