Heckler & Koch SFP9 dla niemieckiej policji

 Redakcja  /  15-11-2015
Fot. Heckler & Koch

Funkcjonariusze niemieckiej policji i innych służb federalnych w trzech krajach związkowych Niemiec w ramach wymiany broni strzeleckiej otrzymają nowość Heckler & Koch z tegorocznych targów IWA w Norymberdze - pistolet samopowtarzalny 9x19 mm SFP9.

.

Wymiany 27 tys. pistoletów samopowtarzalnych do amunicji 9x19mm dokonają trzy graniczące z Polską kraje związkowe Niemiec: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia. Dotychczas używane konstrukcje: P6 (SIG Sauer P225) oraz P7 (H&K P7M8 i M7M13 zastąpi nowość producenta z Oberndorfu – bezkurkowy Heckler & Koch SFP9 (wcześniejszym tego typu pistoletem był P7).

W przypadku Meklemburgi-Pomorza Przedniego, pełne przezbrojenie funkcjonariuszy w 5,7 tys. egzemplarzy ma nastąpić do 2021 roku, zaś pierwsze 650 sztuk ma trafić do policjantów służących przy granicy z Polską do końca br. Starsze konstrukcje (dwudziestoletnie P6) zostaną zniszczone.

Brandenburgia otrzyma 8 tys. sztuk nowego pistoletu w dostawach 2 tys. egzemplarzy rocznie od lipca 2016 do grudnia 2020 r. Policja tego kraju związkowego zakupi SFP9 w kilku odmianach: SFP9-TR, SFP9-SF (dla jednostek specjalnych), SFP9SK (skróconej), SFP-H (szkolnej) oraz SFP-FX (treningowej).  

Saksonia zdecydowała się zakupić 10,8 tys. sztuk nowej konstrukcji z Oberndorfu wraz z kaburami i akcesoriami, jak np. zestawy do czyszczenia. Pierwsze egzemplarze trafią do końca br. do instruktorów i obsługi strzelnic. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2016-2018. 10-procentowy naddatek przy zakupie ma zagwarantować policjantom szybkie zastąpienie SFP9 na identyczny model w przypadku uszkodzenia czy konieczności oddania pistoletu do serwisu i zapobiegnięciu sytuacji, kiedy policjant jest pozbawiony służbowej broni.

SFP9 to samopowtarzalny pistolet kal. 9x19 mm z bezkurkowym mechanizmem uderzeniowym i szkieletem wykonanym z tworzywa sztucznego. Broń jest dostosowana do strzelców prawo- i leworęcznych, pozbawiona zewnętrznych bezpieczników. Ergonomię zwiększa możliwość ustawienia bocznych paneli chwytu i grzbietu do ręki strzelca na 27 sposobów.

Heckler & Koch SFP9 został zatwierdzony bez żadnych zastrzeżeń jak broń służbowa w październiku ubiegłego roku, spełniając warunki oczekiwane w ramach „Technische Richtlinie” (stąd nawa modelu podstawowego H&K SFP9-TR), określających bezpieczną konstrukcję strzelecką, uniemożliwiającą oddawanie strzałów przypadkowych, wymagającą precyzyjnego, wolniejszego i świadomego (przemyślanego) strzelania. Wspomniane warunki to:

 • 30 N – minimalna siła nacisku na język spustowy (SFP9 – 32 N)
 • 10-15 mm – minimalna długość jałowej drogi języka spustowego (SFP9 – 11 mm)
 • 4 mm – reset, czyli minimalna odległość na jaką trzeba cofnąć spust, by oddać kolejny (SFP9 – 5 mm)

Ciekawostką jest fakt, że dla wojska/sił specjalnych pistolet SFP9-SF ma siłę nacisku na język spustowy 24 N, jałową drogą – 6mm, a reset – 3mm.

Oprócz wersji TR i SF z 104-mm lufą, Heckler & Koch oferuje również odmiany:

 • SFP9M (Maritim) – z powłoką antykorozyjną dla służb wykorzystujących broń na morzu;
 • SFP9SD (Schalldämpfer) – z wydłużoną 120-mm lufą do montażu tłumika dźwięku;
 • SFP9SD-RD (Schalldämpfer Red-Dot) – z lufą do montażu tłumika dźwięku i bazą dla miniaturowego celownika kolimatorowego zamiast przyrządów mechanicznych;
 • SFP9SK (Subkompakt) – zmniejszoną wersja z lufą 86 mm;
 • SFP-FX i SFP-UTM – wersje do najbardziej popularnej amunicji barwiącej;
 • SFP-CM – marker;
 • SFP-H (Handling) – wersję szkolną.

Heckler & Koch jest największym dostawcą pistoletów dla niemieckiej policji i służb federalnych. Liczba egzemplarzy sięga 165 tys. sztuk. Od 2006, firma z Oberndorfu dostarcza dla służb w Niemczech i poza granicami pistolet z kurkowym mechanizmem uderzeniowym P30 – 70 tys. tych konstrukcji jest używanych w policji. Model ten znajduje się również na uzbrojeniu niemieckich specjalsów z Kommando Spezialkräfte (KSK) i pododdziałów ochrony VIP-ów (Personenschutzkräfte) niemieckiej żandarmerii wojskowej (Feldjäger). Dlatego przy tworzeniu SFP9, Heckler & Koch zdecydował o zastosowaniu identycznych 15-nabojowych magazynków dla wersji podstawowych i skróconych (SK), takich samych dźwigni ich zwalniania, rozmieszczonych po obu stronach języka spustowego. Rozwiązanie to ułatwia użytkownikom przystosowanie się do nowej konstrukcji. Oferowane są również magazynki 10-nabojowe (w tych samych wymiarach, co podstawowe) oraz wydłużone 20-nabojowe. Pistolet jest dostępny w USA  jako H&K VP9 (z dostosowaniem do silniejszej energetycznie amunicji), w liczbie sięgającej 100 tys. egzemplarzy

Zgodność broni z amunicją:

 • policyjną: MEN PEP II (TR Polizeipatrone 2009), RUAG Action 4 (TR Polizeipatrone 2009), RUAG Action 5 (DM101), RUAG Green Range, MEN PTP;
 • wojskową pełnopłaszczową DM51/DM41 (NATO AD60);
 • pełnopłaszczową z utwardzonym rdzeniem DM91 (NATO AD63);
 • ponaddźwiękową RUAG/MEN Subsonic.

Inne dane techniczne:

 • dostępne kolory: czarny lub zielono-brązowy (RAL8000);
 • 187 mm – długość broni;
 • 34 mm – szerokość broni;
 • 137 mm – wysokość broni;
 • 162 mm – długość linii celowniczej;
 • 710 g – masa broni pustej.

Materiał na podstawie informacji Agencji Lotniczej Sp. z o.o. (www.altair.com.pl).

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - 15 lat CBA
 • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl