7,65-mm Samopal vz. 61 „Škorpion” – w tle: w rękach żołnierzy czeskiej Straży Zamkowej, którzy jako pierwsi stali się użytkownikami nowych 9-mm „Skorpionów”
EVO 3.
Słowacki Laugo LG 205 zaprezentowany na targach IDET 2005 w Brnie w wersji standardowej A (z celownikiem kolimatorowym) i krótkolufowej K, z dodatkowym chwytem przednim.
Znak firmowy pm Laugo i jego następców – łatwoodłączalna komora mechanizmu spustowo -uderzeniowego z gniazdem magazynka, otwierająca drogę do wnętrza komory zamkowej.
Oprócz podstawowego pistoletu maszynowego Laugo (powyżej) powstały jego wersje samopowtarzalne na rynek cywilny z kolbą stałą (połączoną z chwytem, z miejscem na zapasowy magazynek), lufą standardową, krótką lub wydłużoną.
CZ Scorpion Evo 3 w drugiej wersji, pokazanej na targach IDET 2009, z kolbą podobnego wzoru jak w nowym czeskim karabinku ČZ S 805. Obok zbliżenia na: mechaniczne przyrządy celownicze na górnej szynie MIL-STD-1913...
...lewą stronę komory zamkowej, z jeszcze dużo mniejszą niż w ostatecznej wersji dźwignią zwalniania blokady zespołu ruchomego, odmiennym gniazdem magazynka...
...oraz na łoże z szynami montażowymi pierwszego typu, jak w LG 205 i nowy typ urządzenia wylotowego.
Scorpion EVO 3A1 w obecnej wersji z oferty ČZ, m.in. ze zmienioną kolbą, łożem, chwytem i półprzezroczystym magazynkiem.
Rączka napinania pozostaje podczas strzelania nieruchoma, może być łatwo przeniesiona na drugą stronę broni...
...a po wprowadzeniu w specjalne wycięcie zablokować zespół ruchomy w tylnym położeniu (jak w MP5 i UMP9).
Słowacko-czeski pm to z jednej strony klasyczny przedstawiciel broni tej klasy, a z drugiej: najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne i doskonale przemyślane szczegóły budowy, zapewniające najwyższy poziom ergonomiczności obsługi.
ČZ Skorpion EVO 3 A1 ma kolbę o szybko regulowanej długości, którą można złożyć na prawą stronę broni lub w łatwy sposób całkowicie odłączyć.
ČZ Skorpion EVO 3 A1 ma kolbę o szybko regulowanej długości, którą można złożyć na prawą stronę broni lub w łatwy sposób całkowicie odłączyć.
Duża, radełkowana dźwignia do zwalniania zespołu ruchomego z tylnego położenia i wygodny w obsłudze na różne sposoby przycisk zwalniania magazynka.