Blogi // SPECIAL OPS SITREP

 


 

MultiLATPAT – nowy łotewski wzór kamuflażu

 SITREP  /  12-01-2016
Fot. delfi.lv

Pod koniec grudnia 2015 r., ogłoszono wprowadzenie nowego kamuflażu dla łotewskich sił zbrojnych – MultiLATPAT. Pełne unowocześnione umundurowanie i oporządzenie w nowym oraz we wcześniejszym wzorze - LATPAT, stanowiące elementy indywidualnego systemu ochrony bojowej KIAS, zostanie dostarczone łotewskim żołnierzom do 2018 roku.

Wprowadzenie nowych mundurów to efekt długofalowych działań, zainicjowanych jeszcze w 2006 roku, kiedy zatwierdzono plany modernizacji sił zbrojnych, w tym także wyposażenia i indywidualnego systemu ochrony bojowej (KIAS - Kaujas Individualas Aizsardzibas Sistemas). Nie bez znaczenia była także sytuacja geopolityczna Łotwy i regionu, która dodatkowo wpłynęła na decyzje dot. modernizacji armii.

LATPAT („LATvian PATtern”), bazujący na wzorze kamuflażu pikselowego, został wprowadzony w 2007 roku z myślą o zwiększeniu poziomu maskowania żołnierzy działających w środowisku miejskim czy podczas operacji międzynarodowych w różnych rejonach świata. Z czasem pojawiła się koncepcja udoskonalenia istniejącego kamuflażu – stworzenia wzoru uzupełniającego. Tak rozpoczęły się prace nad mundurem w kamuflażu MultiLATPAT.

W ramach przygotowań, zebrano opinie i doświadczenia żołnierzy (także z misji zagranicznych) dot. wyposażenia i potrzeb w obszarze codziennej służby o różnym charakterze. Wzięto również pod uwagę obowiązujące trendy technologiczne w produkcji umundurowania m.in. w zakresie tekstyliów. Program modernizacji, rozpoczęty w 2011 roku, realizowany był we współpracy ze szwedzką firmą SAAB Barracuda oraz norweską NFM Group, przy udziale rodzimego producenta– SCR-BRASA, oraz konsultacji ze strony Ryskiego Uniwersytetu Technicznego.  

W pierwszej fazie prac nad projektem, dokonano selekcji spośród 25 próbek materiałów, testując ich właściwości w różnych aspektach zastosowania bojowego i postawionych wymagań. W II etapie przeprowadzono testy w warunkach polowych, np. pod kątem „wykrywalności” wzoru przy użyciu współczesnych urządzeń optycznych, w tym procentowego udziału kolorów i kształtu maskowania. Testy odbywały się na łotewskich poligonach, a także w Polsce, Szwecji, Izraelu, w Malezji, Afganistanie i na Mali.

Powstały MultiLATPAT wykorzystuje wzór pikselowy, jednak z innymi proporcjami kolorystycznymi niż w LATPAT. Przeważa brąz (25%), zieleń (23%) i khaki (22%), natomiast jasno- i ciemnoszary (po 15% udziału) stanowią barwy uzupełniające. Wraz z mundurami (kurtka, spodnie, nakrycie głowy), dostarczone zostanie w nowym kamuflażu: oporządzenie Bear II, kapelusze, pokrowce na hełmy, pałatki i inne elementy wyposażenia indywidualnego. Dodatkowo, w skład zestawu wchodzi również osłona balistyczna, plecak patrolowy i transportowy. Osobne modele specjalne będą tworzone dla zespołów snajperskich i zwiadu. Docelowo, LATPAT ma być stosowany zimą, w warunkach pustynnych i w terenie zurbanizowanym, a MultiLATPAT latem i na obszarze zalesionym. Mundury zostaną wykonane z materiałów trudnopalnych, zapewniających izolację termiczną, paroprzepuszczalność (właściwe oddychanie), a także zmniejszających widoczność w podczerwieni.

Nowe umundurowanie będzie sukcesywnie wprowadzane od stycznia 2016 do 2018.  Koszt inwestycji to 3,16 mln euro (13,8 mln pln zł).

Źródło: www.sargs.lv / Fot. delfi.lv

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Autor bloga
SITREP
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl