Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Plecak Tasmanian Tiger Modular Pack 30 IRR

Na wojskową taktyczną „dobówkę” i dla preppersa na czas nocnego przenikania przez teren zurbanizowany.

Zdjęcie: Radosław Tyślewicz

Zdjęcie: Radosław Tyślewicz

Nowa wersja plecaka modularnego o obniżonym widmie w podczerwieni to najnowsza propozycja znanego niemieckiego producenta spod znaku tasmańskiego tygrysa. Modular Pack proponowany jest w kilku wersjach kolorystycznych oraz w dwóch wariantach wykonania – standardowej oraz specjalnej, oznaczonej skrótem IRR (ang. infrared reflectance) przeznaczonej dla wojsk (armii NATO), które muszą sprostać wymaganiom współczesnego pola walki i w związku z tym potrzebują wyposażenia o obniżonym widmie w podczerwieni. Zarówno modułowość, jak i testy kamerą IR pozwoliły na wyjście z ram dotychczasowych testów wyposażenia i wymusiły ich rozszerzenie o nowy element związany z tym militarnym wymaganiem XXI wieku – wykrywalność w urządzeniach optoelektronicznych obserwacji pola walki.

Tekst: Radosław Tyślewicz
Zdjęcia: Konrad Brodewicz i Aleksandra Tyślewicz

test produktu
PR
Zobacz także

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Nie zmienia to faktu, że priorytetem dla użytkownika pozostaje codzienna funkcjonalność i dopasowanie systemu noszenia plecaka, a także jakość jego wykonania i żywotność. Jak w związku z tym poradził sobie „tygrys z antypodów” w naszym sprawdzianie i czy naprawdę trudniej go dostrzec nocą w goglach noktowizyjnych, przedstawiamy poniżej.

Modular Pack 30 IRR

Testowany model to jednokomorowy, średniej wielkości plecak o pojemności 30 litrów. W sam raz na tzw. „dobówkę”, czyli 24-godzinne ćwiczenia lub nawet na trzydniowy patrol w ramach trzeciej linii oporządzenia indywidualnego. To co wyróżnia ten model, to modułowy, modyfikowalny system „ształowania” ekwipunku pakowanego do jego wnętrza. W przeciwieństwie do większości plecaków dostępnych na rynku, jego wnętrze nie pozostawia użytkownikowi wolnej przestrzeni do luźnego „wrzucenia” rzeczy lub konieczności przemyślanego pakowania ich w sposób zapobiegający ich samoczynnemu przemieszczaniu się – chyba że wypniemy z niego wewnętrzne moduły pozostawiając wolną komorę środkową, co też jest możliwe. 

To również bardziej wydajne i efektywne rozwiązanie niż to spotykane sporadycznie, z umieszczonymi wewnątrz komory trokami do mocowania większych przedmiotów do usztywnionej, spodniej części plecaka oraz jedną kieszenią przeznaczoną do chowania map lub innych płaskich przedmiotów wzdłuż stelaża. Cała koncepcja modularnego plecaka od Tasmanian Tiger polega na wyposażeniu tego modelu w szereg kieszeni i paneli do mocowania ekwipunku wewnątrz głównej komory plecaka na bazie trzech wewnętrznych ścian komory głównej wyłożonych taśmą VELCRO (plecy i ściany boczne). Sprawdź >>

Rozwiązanie to pozwala na takie umieszczenie spakowanego wyposażenia, aby nie przemieszczało się w czasie marszu czy biegu, przy jednoczesnym zachowaniu swobody użytkownika w zakresie optymalnego rozmieszczenia przedmiotów we wnętrzu plecaka, zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

W modelu Modular Pack 30 znajdziemy trzy kieszenie zapinane na zamek jako elementy ww. systemu z bardzo praktycznym miejscem na umieszczenie na nich opisu o ich zawartości oraz jeden podwójny panel z trokami zapinanymi na rzep, pozwalającymi na montaż broni lub innych cylindrycznych przedmiotów albo zwiniętych elementów wyposażenia (np. hamak) lub lin. Każdą z kieszeni oraz ww. panele można dowolnie przepinać w pionie i poziomie oraz zamieniać miejscami według własnych potrzeb, masy oraz rodzaju przenoszonego ekwipunku.

Kieszenie można dowolnie rozmieszczać zarówno na głównej ścianie pleców, jak i na wewnętrznej części ścian bocznych, na całej długości i szerokości komory głównej. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, można je również wyjąć i dysponować całą przestrzenią plecaka bez żadnych ograniczeń. Takie modularne rozwiązanie nie tylko porządkuje i „sztauuje” przenoszoną zawartość, ale jednocześnie wymusza, upraszczając przy okazji proces pakowania i segregowania przenoszonego wyposażenia. To pozwala użytkownikowi przemyśleć, a w konsekwencji wiedzieć, gdzie sięgać i szybciej wyciągać potrzebne rzeczy w czasie działania w terenie.

Wewnętrzna część klapy zintegrowanej z zewnętrzną ścianą komory głównej plecaka ma kieszeń siateczkową na płaskie lub drobne przedmioty. Ponadto ten model plecaka wyposażony jest w jeszcze cztery kieszenie zewnętrzne. Jedną w górnej części, jedną na zewnętrznej części komory głównej oraz dwie na pasie biodrowym, po jednej na lewej i prawej stronie. Uzupełnieniem jest system przelotek z gumową linką (shockcord) na frontowej części plecaka oraz nacinane laserowo otwory umożliwiające montaż dodatkowych kieszeni w systemie MOLLE na całej powierzchni plecaka z wyjątkiem pleców i spodu.

Istnieje również możliwość regulacji objętości głównej komory plecaka w przypadku, kiedy nie wykorzystujemy jej w pełni i chcemy zminimalizować gabaryty plecaka za pomocą wszytych w ściany boczne linek i umieszczonych po zewnętrznej stronie stoperów. Z wnętrza na zewnątrz możliwe jest również przetykanie kabli słuchawek lub zasilających urządzenia elektroniczne za pomocą specjalnych przepustów w bocznych ścianach plecaka, po jednym na każdej ściance bocznej.

Całość po otwarciu komory głównej może budzić skojarzenia z plecakiem paramedyka, ale to nie jest zasobnik o takim przeznaczeniu. Producent zdecydował się na maksymalne uproszczenie dostępu do przestrzeni wewnętrznej plecaka, stosując jeden zamek z podwójnym suwakiem na całym obrysie komory głównej, integrując jednocześnie górną klapę z frontową częścią plecaka oraz rezygnując z tzw. komina. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy bardzo łatwy dostęp do dowolnej części ekwipunku umieszczonego w głównej komorze w znajdujących się wewnątrz panelach z określoną zawartością opisaną na zewnętrznym pasku każdego modułu.

Sprawdź dostępne pojemności plecaka >>

Zamek komory głównej nie jest bryzgoszczelny ani nie ma ochronnej listwy z materiału. Materiał, z którego wykonany jest plecak (Cordura 700), nie jest gumowany czy w inny dodatkowy sposób zabezpieczony przed przemakaniem, dlatego należy pamiętać o zabezpieczeniu rzeczy przed wilgocią (lub dokupieniu specjalnego pokrowca przeciwdeszczowego). Pomimo zastosowanych uproszczeń i zintegrowanej klapy z przednią częścią plecaka udało się zachować zewnętrzną, górną kieszeń na podręczny sprzęt typu latarka czy środki ochrony przed deszczem. Nierzucająca się w oczy, ale również bardzo poręczna, jest druga zewnętrzna kieszeń zapinana na jeden zamek, umieszczona na frontowej części plecaka. Pozwala ona na przenoszenie w niej map, power banków i innego tego typu wyposażenia, do którego chcemy mieć dostęp bez konieczności otwierania komory głównej.

Pewnym zaskoczeniem są za to dwie małe kieszenie zamykane na zamek, umieszczone na pasie biodrowym. Jest to rozwiązanie rzadziej spotykane w wyrobach taktycznych, a częściej w plecakach typowo turystycznych, tym bardziej w takim przedziale rozmiarowym. Zminimalizowany pas biodrowy wymusza ich niewielkie rozmiary oraz umieszczenie bardzo blisko głównej komory plecaka, przez co nie ma zagrożenia, że będą one haczyć o ramiona podczas marszu czy biegu, za to wystarczą do schowania krzesiwa, zapalniczki czy jednego opakowania sucharów z racji żywnościowej, aby mieć je pod ręką w czasie drogi.

Producent przewidział również możliwość przenoszenia przedmiotów rozmiarami wykraczających poza gabaryty plecaka i w tylnej górnej części został umieszczony zamek, który pozwala na dostęp do komory głównej. Takie rozwiązanie daje możliwość przenoszenia dłuższych elementów w plecaku, ponieważ będą one mogły wystawać przez ww. otwór. Dodatkowo zwartość całości plecaka w takim przypadku będzie zabezpieczona przez dodatkowe zapięcie umieszczone na pasku, pozwalające na spięcie zintegrowanej klapy części frontowej plecaka z częścią, w której umieszczony jest stelaż, pomimo rozpiętego zamka obwodowego komory głównej. Dostęp do tej kieszeni jest możliwy po uprzednim odpięciu górnych pasków na szelkach.

System nośny 

Tasmanian Tiger Padded Back-System to autorskie rozwiązanie opracowane przez firmę, które opiera się na odpowiednio wyprofilowanych i regulowanych szelkach, szerokim, choć zminimalizowanym w zakresie miękkiego podszycia pasie biodrowym oraz usztywnionym stelażu wewnętrznnym, w postaci wkładu przypominającego płytę ze sztucznego tworzywa z otworami, umieszczonym w kieszeni wewnętrznej na plecach. Wkład ten można wyciągać, a sama płyta jest dodatkowo osłonięta miękkim, elastycznym tworzywem.

Wszystkie elementy nośne (szelki, pas biodrowy oraz plecy) są nie tylko anatomicznie wyprofilowane, ale również wykończone siatką dystansową dla zapewnienia lepszej cyrkulacji powietrza oraz kanałami wentylacyjnymi wzdłuż całej długości plecaka. System izolacyjno-wentylacyjny plecaka pozwala również na chowanie szelek i pasa biodrowego, gdyby zaistniała taka konieczność, np. podczas transportu lotniczego i konieczności eliminacji zbędnych elementów, które mogą się haczyć w sortowniach i na samolotowych podajnikach.

Cały system pozwala na optymalne dopasowanie plecaka do sylwetki użytkownika oraz masy i objętości przenoszonego ekwipunku. Pozwala również na „dociągnięcie” go do ciała za pomocą regulowanych pasów w górnej i dolnej części szelek, co pomaga zoptymalizować rozmieszczenie ciężaru plecaka na korpusie użytkownika podczas marszu.

System nośny modelu Modular Pack 30 umożliwia przenoszenie obciążenia większego niż standardowo przewidywane dla objętości 30 l, co jest szczególnie istotne w przypadku użytkowników wojskowych, gdzie amunicja i woda mają wyższy priorytet niż odzież i ekwipunek turystyczny. Paski na szelkach są dodatkowo zabezpieczane szeroką gumą w celu eliminacji luźnych nadmiarowych centymetrów po ich regulacji, dzięki czemu nie zwisają luźno i nie przeszkadzają użytkownikowi podczas marszu.

Infrared Reflectance (IRR)

Tym, co wyróżnia testowany model plecaka od standardowych wersji, jest tkanina użyta do jego produkcji i zawarte w oznaczeniu IRR normy związane z noktowizją. Oznaczenie to występuje również w przypadku innych wyrobów Tasmanian Tiger i informuje o ich zgodności z restrykcyjnymi wymogami niemieckiej Bundeswehry w zakresie emisyjności (widzialności) w podczerwieni.

Zarówno model Modular Pack 30 IRR, jak i inne wyroby mające takie oznaczenie, wykonane są z Cordury, ale spełniają niemieckie normy wojskowe dotyczące umundurowania i wyposażenia indywidualnego w zakresie widma w podczerwieni. Są to normy TL 8305-0278 i TL 8305-0281 z referencją dla odbicia w widmie podczerwieni, tzw. IRR camouflage effect na poziomie IRR 650–1250 nm/10–42%.

Należy przez to rozumieć, że produkt pozostaje mało widoczny na tle otoczenia w świetle podczerwonym, co jest od kilkunastu lat krytycznym parametrem na współczesnym polu walki. Jak bardzo ta kwestia stała się dziś aktualna wraz z postępem technicznym obserwacji pola walki, pokazały nam przeprowadzone testy opisane poniżej.

Test użytkownika

O ile test plecaka w zakresie wygody jego użytkowania w przypadku Tasmanian Tiger Modular Pack 30 IRR nie wymagał innowacyjnego podejścia i wszystkie próby przebiegały w sposób zbliżony do wcześniejszych sprawdzianów, o tyle kwestia widma w podczerwieni wymagała już rozwiązania dwóch podstawowych problemów.

Po pierwsze, test wymagał wykorzystania odpowiedniej kamery oraz dodatkowych prób w porze nocnej. Po drugie, konieczne okazało się zastosowanie porównania z innym plecakiem, który nie posiada obniżonego widma w IR i będzie stanowił punkt odniesienia.

Chcąc trzymać się wyposażenia wojskowego, jako egzemplarz referencyjny naszego sprawdzianu wybrano zasobnik żołnierski wz. 97 (978A/MON) w polskim kamuflażu wz. 93 oraz odzież ochronną MON i bluzę z ćwiczebnego umundurowania wojsk specjalnych. Sprawdzian terenowy został zrealizowany w październiku w rejonie jeziora Łebsko (Słowiński Park Krajobrazowy), terenach portowych Portu Łeba oraz w Puszczy Wierzchucińskiej i w rejonie „Sokołówki” pod Lęborkiem.

Pierwsze wrażenie i modularne pakowanie plecaka

Już po wyciągnięciu z foliowego worka użytkownik wie, że trzyma w rękach wyrób wysokiej jakości. Nie znajdziemy tu wystających nitek czy innych niedoróbek psujących pierwsze wrażenie. Zamki błyskawiczne, podobnie jak przelotki i suwaki pasków szelek oraz pasa biodrowego, pracują wzorowo i łatwo poddają się regulacjom, pozostając na miejscu po ich dociągnięciu. Klamry i inne plastikowe elementy są wykonane z dobrej jakości tworzywa, co również przekłada się na wygodę ich zapinania. Kanał wentylacyjny w części przylegającej do pleców jest naprawdę szeroki, co powinno przełożyć się na komfort użytkowania.

Czymś zupełnie nowym są znajdujące się wewnątrz trzy kieszenie systemu modułowego pakowania plecaka. Jedna z nich jest wyraźnie większa i pozwala na umieszczenie w niej dziennej racji żywnościowej lub kilku zmian bielizny. Kolejne dwie mniejsze kieszenie mają taki sam rozmiar i mogą pomieścić kilka par skarpet lub cały IFAK. Wszystkie za to są kształtu prostopadłościanu i zapinane są zamkiem błyskawicznym. Wykonane są z lekkiego nylonu, a spodnia ścianka w całości obszyta jest taśmą Velcro, dzięki czemu każdą z kieszeni można przyczepiać w dowolnym miejscu komory wewnętrznej plecaka.

Uzupełnieniem tych kieszeni są jeszcze dwa panele z trokami przeznaczone do montażu innych elementów, w tym broni itp. Krój plecaka wraz z systemem wewnętrznych kieszeni oraz systemem noszakowym zachowuje swój kształt i nie opada jak worek ku dołowi, kiedy jest pusty. Wersja Modular Pack 30 IRR dostępna jest w kolorze Stone Grey Olive, który będzie pasować do większości kamuflaży wyposażenia wojskowego, jak i sprawdzi się podczas miejskiej aktywności.

Zamów model w kolorze Stone Grey Olive >>

Sprawdzian terenowy z obciążeniem 

Prawdziwy sprawdzian „tasmańskiego tygrysa” musiał odbyć się w terenie i to z obciążeniem. Miejsce pierwszego testu miało miejsce na terenie Słowińskiego Parku Narodowego podczas przejścia południowym brzegiem jeziora Łebsko i znajdującymi się tam torfowiskami i licznymi wieżami do obserwacji ornitologicznej. W sumie dystans 25 km został pokonany z obciążeniem 8,5 kg przy temperaturze otoczenia 12 stopni Celsjusza. Plecak został dodatkowo wyposażony w montowane na zewnątrz za pomocą systemu Molle dwa elementy: manierkę oraz IFAK. Łączna masa przenoszonego zestawu wynosiła 11,5 kg, wliczając w to masę własną plecaka.

Zawartość była zbliżona do wyjścia w teren na tzw. „dobówkę”. Odzież, wyposażenie biwakowe oraz sprzęt survivalowy zostały rozmieszone w głównej komorze po uprzednim schowaniu w kieszeniach systemu modułowego. Kieszenie rozmieszczono według klucza masy znajdującego się w nich ekwipunku, tak aby najcięższe znalazły się na dole komory, blisko części opierającej się o lędźwie.

Pierwsza próba to regulacja i dociąganie plecaka do sylwetki za pomocą pasków umieszczonych na szelkach oraz pasa biodrowego. Druga to z kolei sprawdzian, na ile system noszakowy będzie się luzować podczas marszu i pokonywania przeszkód terenowych.

Ostatni element to alarmowe luzowanie pasków i zrzut plecaka – na przykład po wpadnięciu do wody. W przypadku Modular Pack od Tamsanian Tiger wszystkie te próby wypadały pozytywnie, a system regulacji pracuje precyzyjnie, szczególnie szelek. Nie odnotowano luzowania się uprzednio przyjętych ustawień podczas marszu przełajowego ani aktywności ruchowej związanej z pokonywaniem ogrodzeń czy powalonych drzew. Również pas biodrowy zachowywał przyjęte ustawienia, choć warto pamiętać o przeplocie paska po jego dociągnięciu przez specjalnie przygotowaną do tego celu szlufkę. Testowany model plecaka został wyposażony w coraz częściej spotykany system nacięć, a nie taśm systemu Molle.

Nieco inaczej wygląda w tym przypadku sam przeplot paków montowanych dodatkowych paneli czy kabur, za to całość optycznie wygląda bardziej elegancko, mniej rzuca się w oczy i co najważniejsze, istnieje mniejsze ryzyko haczenia podczas przechodzenia przez gęsty młodnik czy krzaki. Z kolei zamontowane do takiego rozwiązania dodatkowe wyposażenie pracuje normalnie i nie odstaje bardziej niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania, polegającego na naszywaniu taśm na zewnętrzną część plecaka.

Drugi sprawdzian odbył się w niskich, ale stromych rejonach Naturpark Hohe Wand, nazywanego też Wienner Alpen w Austrii i znanego lotniarzom punktu widokowego SkyWalk. Tym razem plecak został pozbawiany dodatkowych doczepianych elementów i służył do przenoszenia odzieży przeciwdeszczowej oraz wody i żywności dla dwóch osób podczas kilkugodzinnej wycieczki pieszej.

Stroma wspinaczka i podejście na punkt górską serpentyną oraz późniejsze zejście kolejny raz pozwoliły na weryfikację systemu szelek i pasa głównego oraz weryfikacji modułowego systemu kieszeni w kwestii „panowania” nad przenoszonym ekwipunkiem. Nie było w tym względzie zaskoczeń, elementy cięższe, jak np. woda i żywność, po umieszczeniu w kieszeniach i „przyklejeniu” ich do rzepów systemu velcro nie przemieszczały się we wnętrzu komory głównej. Z kolei pozostawiona przestrzeń, przewidziana przez producenta plecaka pozwoliła na swobodne umieszczenie w środku również kurtek i ocieplaczy. Podczas podejścia został poddany weryfikacji system wentylacji pleców, który zgodnie z oczekiwaniami wynikającymi z pierwszej oceny optycznej sprawował się bardzo dobrze!

Trzeci test, miejski, odbył się w Wiedniu podczas przypadającego na 26 października święta narodowego Austrii. To był test nie tylko w przestrzeni miejskiej aglomeracji, ale i w tłumie ludzi, którzy licznie przybywają tego dnia do centrum, ze względu na piknik wojskowy oraz bezpłatny wstęp do licznych muzeów i obiektów historycznych. Łącznie dystans 12,5 km w nieustannej rzece ludzi w czasie 8 godzin i przy temperaturze powietrza 19 stopni Celsjusza również należy uznać za udany.

Plecak w tym rozmiarze, po redukcji objętości za pomocą stoperów wszytych w ściany boczne, nie sprawiał kłopotów, a jego kolor i ogólny wygląd pozwoliły na swobodne zwiedzanie obiektów, bez konieczności deponowania go w szatniach czy szafkach. Nie wzbudzał on zainteresowania czy podejrzeń licznych służb ochrony, pomimo wyraźnie podniesionego poziomu ochrony związanego z tym wydarzeniem i szczególnie dużą liczbą ludzi.

Sprawdzian nocny IRR

Najwięcej emocji budziła jednak próba w podczerwieni. Modular Pack 30 IRR został w tym sprawdzianie nie tylko skonfrontowany z zasobnikiem polskiej armii z końca lat 90. XX wieku, ale również nadarzyła się okazja, aby zobaczyć, jak prezentuje się na bluzie kombinezonu ćwiczebnego wojsk specjalnych w kamuflażu multicam oraz kurtce ubrania wojskowego Gore-tex w kamuflażu wz. 93.

Nie jest zaskoczeniem, że testowany plecak firmy Tasmanian Tiger faktycznie w widmie podczerwieni nie „świeci” jak duch i raczej zlewa się z otoczeniem. Prawdziwym zaskoczeniem był jednak efekt, jaki na kamerze IR zostawiał nocą zasobnik z lat 90.! Choć lepiej maskował się za dnia w związku z posiadanym kamuflażem, w porównaniu z monokolorowym Modular Pack, to jednak przy użyciu nowej technologii oba plecaki dzieli od siebie pod tym względem dosłownie stulecie.

Zestawienie obu plecaków w paśmie niewidzialnym gołym okiem, za to dominującym współcześnie w urządzeniach wojskowych i coraz łatwiej dostępnym nawet w cywilnych smartfonach, pokazuje, jak istotne jest posiadanie przez żołnierzy wyposażenia i umundurowania dostosowanego do współczesnych realiów. Brak rozwiązań w tym zakresie po stronie rosyjskiej i skutki z tego wynikające widać w trwającym aktualnie konflikcie w Ukrainie.

Wniosek z tej części testu nie tyle dotyczy plecaka, co do którego potwierdziło się zminimalizowane widmo w promieniach podczerwieni w porze nocnej, ale tego, jak ważnym elementem dla współczesnego żołnierza jest posiadanie wyposażenia i umundurowania dostosowanego do współczesnych wymagań pola walki i technologii wojskowych urządzeń optoelektronicznych – czyli obniżonym widmie w podczerwieni!

Plecak referencyjny, wykorzystany podczas testów, po prostu świecił w noktowizji, zdradzając swoją pozycję i wyróżniając się z tła naturalnego otoczenia. Taka sytuacja w trakcie działań wojennych to zagrożenie życia! Natomiast ciekawostką jest, że w testowanym plecaku jeden element wyraźnie odznaczał się podświetlony wiązką promieni IR – zamek błyskawiczny. Ponieważ nie jest on kryty listwą materiału od zewnątrz, a sam w sobie nie ma obniżonego widma, jak materiał plecaka oraz taśmy i gumy, jest jedynym wyraźnie zauważalnym w podczerwieni elementem tego modelu.

Odwiedź sklep oficjalnego dystrybutora marki Tasmanian Tiger w Polsce >>

Podsumowanie

Wszystkie przeprowadzone sprawdziany w zakresie użytkowym Modular Pack 30 IRR wypadły pozytywnie. Nowoczesny krój ze zintegrowaną klapą i zamkiem obwodowym zapewniającym dostęp do komory głównej oraz górnej części plecaka, użyte materiały oraz wysokiej jakości wykonanie robią naprawdę wrażenie i to nie tylko po wyciągnięciu „Tasmaniana” z opakowania.

Szelki i pas biodrowy mają bardzo wydajny i intuicyjny system regulacji, który utrzymuje przyjęte podczas „dociągania” po założeniu ustawienia i lekko oraz precyzyjnie reaguje na podejmowanie w ruchu działania związane na przykład z alarmowym popuszczeniem szelek lub luzowaniem pasa głównego.

Innowacyjny system modułowych kieszeni i troków oparty na rzepach velcro to skok na inny poziom w zakresie pakowania i „ształowania” ekwipunku, a przez to zwiększenia komfortu użytkowania i bezpieczeństwa samego posiadacza tego modelu plecaka. Sam pomysł, jak i jego wykonanie, okazały się bardzo proste w użyciu i skuteczne w zakresie zapanowania nad spakowanym ekwipunkiem w ruchu, szczególnie podczas podbiegów i pokonywania przeszkód terenowych, kiedy ułożenie plecaka i działająca na niego siła grawitacji potrafią w znaczącym stopniu przesuwać środek ciężkości, narażając użytkownika na naciągnięcia mięśni i inne kontuzje. Bardzo pozytywnie oceniamy to rozwiązanie!

tasmanian tiger

Plecak Tasmanian Tiger Modular Pack 30 IRR. Fot. Tasmanian Tiger

Testowany model IRR, przeznaczony szczególnie dla wojska i innych służb, które muszą sprostać współczesnym wymaganiom pola walki, cechuje dodatkowo obniżone widmo w podczerwieni. Chyba mało kto do tej pory zwracał na ten element uwagę, a jak się okazało, może to mieć bardzo istotne znaczenie i warto zacząć o tym zagadnieniu pamiętać, dobierając sprzęt z przeznaczeniem bojowego użycia!

Przeprowadzony test w tym zakresie potwierdził deklarowane przez producenta parametry, a dla nas był okazją do wejścia w nowy obszar weryfikacji użytkowej wyposażenia militarnego.

Ostatnim elementem do omówienia pozostaje cena. W przypadku Tasmanian Tiger Modular Pack 30 IRR oscyluje ona w granicach 1300 zł i jest o ok. 300 zł wyższa od ceny tego samego modelu wykonanego z ominięciem restrykcyjnych norm niemieckiej armii w zakresie IRR. Plasuje to ten model plecaka w średnim przedziale cenowym na polskim rynku. Użytkownicy, którzy realizują zadania taktyczne, wojskowe czy policyjne, nie mają innego wyjścia, jak zainwestować w model IRR. Z kolei cywile oraz entuzjaści turystyki i survivalu mogą zdecydować się na model tańszy, gdzie głównym wyznacznikiem będzie kolor lub wzór kamuflażu.

Znajdź nas online:

Sklep - www.tasmaniantiger.com.pl

YT - www.youtube.com/@TasmanianTigerPolska

Facebook - facebook.com/tasmaniantigerpl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Wjw768 Wjw768, 13.02.2024r., 10:58:11 Rewelacyjny plecak, zwłaszcza dla entuzjastów outdooru. dużo konkretów dotyczących funkcji, wytrzymałości i praktyczności.

Powiązane

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Wybrane dla Ciebie

Jak dostrzec człowieka w zadymionym budynku »

Jak dostrzec człowieka w zadymionym budynku » Jak dostrzec człowieka w zadymionym budynku »

Obrona i inspekcja to misja 24 godziny - jak ją przeprowadzić »

Obrona i inspekcja to misja 24 godziny - jak ją przeprowadzić » Obrona i inspekcja to misja 24 godziny - jak ją przeprowadzić »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu » Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji »

W czym wychodzisz sukces w misji » W czym wychodzisz sukces w misji »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw » Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek » Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż » Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż »

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia »

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia » Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia »

Czy wiesz, jak oświetlić cel »

Czy wiesz, jak oświetlić cel » Czy wiesz, jak oświetlić cel »

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym »

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym » Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym »

Najnowsze produkty i technologie

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.