Blackout - jak się na niego przygotować?
Blackout - jak się na niego przygotować?
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Jakie wyposażenie powinno się przygotować na wypadek blackoutu? Co może się przydać w domu lub poza nim? Kilka praktycznych wskazówek zamieścimy poniżej.
Blackout - mniejsza lub większa skala zjawiska
Niedobory prądu mogą wiązać się z rozmaitymi sytuacjami. Z jednej strony za jeden z częstszy powód podaje się awarię bloków energetycznych. Choć takie problemy techniczne się zdarzają, nie jest to wyłączna przyczyna blackoutu.
Do innych zaliczają się choćby:
- nadmierne obciążenie systemów elektroenergetycznych,
- awarie sieci dystrybucyjnych i przesyłowych (oblodzenie linii, wichury, połamane drzewa spadające na kable, ataki terrorystyczne),
- impulsy elektromagnetyczne (np. burze słoneczne).
Również zasięg zjawiska może być różny i prowadzić do urozmaiconych konsekwencji. Lokalne awarie oddziałują w mniejszym stopniu na ludność niż problemy związane z poważniejszymi zdarzeniami, np. katastrofami naturalnymi, obejmującymi większy obszar regionu lub kraju. Im rozleglejszy teren, na którym pojawił się blackout, tym dłużej może trwać usuwanie usterek i przywracanie dostępu do energii elektrycznej. Z drugiej strony, choć obszary o dużym zaludnieniu są traktowane priorytetowo, w takich miejscach dłuższy brak prądu potrafi prowadzić do paniki wśród ludności.
Warto zatem wcześniej przygotować się na tego typu problemy, które tak naprawdę mogą wystąpić w każdym momencie i dotknąć rozmaitych przestrzeni codziennego życia, również w warunkach domowych.
Nie tylko oświetlenie - jakich obszarów dotyka blackout?
Trzeba bowiem pamiętać, że awaria sieci energetycznej prowadzi nie tylko do tak prozaicznych problemów, jak brak oświetlenia w domach. To również trudności z prawidłowym działaniem rozmaitych urządzeń, z których korzysta się na co dzień.
Bez prądu traci się możliwość używania większości sprzętu AGD i RTV, co może prowadzić do trudności z przygotowywaniem ciepłych posiłków lub realizowaniem innych standardowych działań. W budynkach, w których zastosowano elektryczne ogrzewanie, traci się dostęp do ciepła, co bywa szczególnie problematyczne w okresie grzewczym. Znika również dostęp do domowej sieci WiFi i możliwości naładowania rozmaitych urządzeń, w tym telefonów, tabletów lub komputerów. Tak naprawdę dłuższy brak prądu wpływa zatem całościowo na codzienne funkcjonowanie. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w produkty, mogące ułatwić przetrwanie blackoutu, które oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.
Proste rozwiązania dla domu, czyli jak dobrze przygotować się na blackout?
Jakie zatem sprzęty i produkty warto przygotować w domu na czas awarii sieci energetycznej? Najlepiej postawić na podstawowe zapasy, pozwalające na bezproblemowe przetrwanie w niestandardowych warunkach.
Przede wszystkim trzeba zapewnić sobie i bliskich dostęp do alternatywnych źródeł światła, które umożliwią swobodne przemieszczanie się. Można też zadbać o dodatkowe rozwiązania grzewcze, niepowiązane z centralnym ogrzewaniem. Oprócz tego powinno się zaopatrzyć w rozwiązanie, dzięki któremu przegotuje się wodę (uzdatnianie lub przyrządzanie napojów) oraz przygotuje posiłki. Warto stworzyć w domowej spiżarni zapasy niepsujących się produktów, zapewniających wyżywienie bez skomplikowanej obróbki, która w warunkach blackdownu byłaby mocno utrudniona lub wręcz niemożliwa.
Podstawowe wyposażenie na czas blackoutu
W jakie wyposażenie należy się zaopatrzyć? Dobrym pomysłem są grzejniki i kuchenki turystyczne na gaz, działające bez konieczności podłączania ich do domowej sieci energetycznej. Dodatkowo można pomyśleć o narzędziach do filtrowania wody, jeśli pojawiłby się problem z wodociągami.
Co jeszcze? Oprócz tego warto zakupić latarki i zapasy baterii do nich. Oprócz nich przydają się też rezerwowe źródła energii, w tym choćby rozmaite power banki, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom naładowania telefonów lub innych urządzeń, potrzebnych w danej sytuacji.
Są to wszystko produkty przydatne na co dzień, również w razie domowych problemów technicznych. Warto zatem posiadać je na domowym wyposażeniu dla własnej korzyści, bezpieczeństwa i wygody.
Równie ważne może się okazać stworzenie rezerwy finansowej, na przykład w postaci gotówki. W przypadku większej awarii karty płatnicze stracą użyteczność - nie będzie bowiem możliwości dokonywania transakcji w sklepach ani szansy na wypłatę w bankomatach.
Jak zabezpieczyć siebie i bliskich przed brakiem prądu?
Choć awarie energetyczne na dużą skalę nie są zjawiskiem częstym, to jednak się zdarzają i mogą znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Dobrym pomysłem jest zatem stworzenie podstawowych zapasów oraz zaopatrzenie się w przydatne urządzenia, które w wielu sytuacjach mogą okazać się niezmiernie przydatne, a w momentach szczególnie kryzysowych nawet będą w stanie uratować czyjeś życie.