Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Blackout - jak się na niego przygotować?

Krzysztof Lis PRO | 2023-03-17
Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

treść sponsorowana

Jakie wyposażenie powinno się przygotować na wypadek blackoutu? Co może się przydać w domu lub poza nim? Kilka praktycznych wskazówek zamieścimy poniżej.

Blackout - mniejsza lub większa skala zjawiska

Niedobory prądu mogą wiązać się z rozmaitymi sytuacjami. Z jednej strony za jeden z częstszy powód podaje się awarię bloków energetycznych. Choć takie problemy techniczne się zdarzają, nie jest to wyłączna przyczyna blackoutu.

Do innych zaliczają się choćby:

  • nadmierne obciążenie systemów elektroenergetycznych,
  • awarie sieci dystrybucyjnych i przesyłowych (oblodzenie linii, wichury, połamane drzewa spadające na kable, ataki terrorystyczne),
  • impulsy elektromagnetyczne (np. burze słoneczne).

Również zasięg zjawiska może być różny i prowadzić do urozmaiconych konsekwencji. Lokalne awarie oddziałują w mniejszym stopniu na ludność niż problemy związane z poważniejszymi zdarzeniami, np. katastrofami naturalnymi, obejmującymi większy obszar regionu lub kraju. Im rozleglejszy teren, na którym pojawił się blackout, tym dłużej może trwać usuwanie usterek i przywracanie dostępu do energii elektrycznej. Z drugiej strony, choć obszary o dużym zaludnieniu są traktowane priorytetowo, w takich miejscach dłuższy brak prądu potrafi prowadzić do paniki wśród ludności.

Warto zatem wcześniej przygotować się na tego typu problemy, które tak naprawdę mogą wystąpić w każdym momencie i dotknąć rozmaitych przestrzeni codziennego życia, również w warunkach domowych.

Nie tylko oświetlenie - jakich obszarów dotyka blackout?

Trzeba bowiem pamiętać, że awaria sieci energetycznej prowadzi nie tylko do tak prozaicznych problemów, jak brak oświetlenia w domach. To również trudności z prawidłowym działaniem rozmaitych urządzeń, z których korzysta się na co dzień.

Bez prądu traci się możliwość używania większości sprzętu AGD i RTV, co może prowadzić do trudności z przygotowywaniem ciepłych posiłków lub realizowaniem innych standardowych działań. W budynkach, w których zastosowano elektryczne ogrzewanie, traci się dostęp do ciepła, co bywa szczególnie problematyczne w okresie grzewczym. Znika również dostęp do domowej sieci WiFi i możliwości naładowania rozmaitych urządzeń, w tym telefonów, tabletów lub komputerów. Tak naprawdę dłuższy brak prądu wpływa zatem całościowo na codzienne funkcjonowanie. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w produkty, mogące ułatwić przetrwanie blackoutu, które oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

Proste rozwiązania dla domu, czyli jak dobrze przygotować się na blackout?

Jakie zatem sprzęty i produkty warto przygotować w domu na czas awarii sieci energetycznej? Najlepiej postawić na podstawowe zapasy, pozwalające na bezproblemowe przetrwanie w niestandardowych warunkach.

Przede wszystkim trzeba zapewnić sobie i bliskich dostęp do alternatywnych źródeł światła, które umożliwią swobodne przemieszczanie się. Można też zadbać o dodatkowe rozwiązania grzewcze, niepowiązane z centralnym ogrzewaniem. Oprócz tego powinno się zaopatrzyć w rozwiązanie, dzięki któremu przegotuje się wodę (uzdatnianie lub przyrządzanie napojów) oraz przygotuje posiłki. Warto stworzyć w domowej spiżarni zapasy niepsujących się produktów, zapewniających wyżywienie bez skomplikowanej obróbki, która w warunkach blackdownu byłaby mocno utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Podstawowe wyposażenie na czas blackoutu

W jakie wyposażenie należy się zaopatrzyć? Dobrym pomysłem są grzejniki i kuchenki turystyczne na gaz, działające bez konieczności podłączania ich do domowej sieci energetycznej. Dodatkowo można pomyśleć o narzędziach do filtrowania wody, jeśli pojawiłby się problem z wodociągami.

Co jeszcze? Oprócz tego warto zakupić latarki i zapasy baterii do nich. Oprócz nich przydają się też rezerwowe źródła energii, w tym choćby rozmaite power banki, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom naładowania telefonów lub innych urządzeń, potrzebnych w danej sytuacji.

Są to wszystko produkty przydatne na co dzień, również w razie domowych problemów technicznych. Warto zatem posiadać je na domowym wyposażeniu dla własnej korzyści, bezpieczeństwa i wygody.

Równie ważne może się okazać stworzenie rezerwy finansowej, na przykład w postaci gotówki. W przypadku większej awarii karty płatnicze stracą użyteczność - nie będzie bowiem możliwości dokonywania transakcji w sklepach ani szansy na wypłatę w bankomatach.

Jak zabezpieczyć siebie i bliskich przed brakiem prądu?

Choć awarie energetyczne na dużą skalę nie są zjawiskiem częstym, to jednak się zdarzają i mogą znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Dobrym pomysłem jest zatem stworzenie podstawowych zapasów oraz zaopatrzenie się w przydatne urządzenia, które w wielu sytuacjach mogą okazać się niezmiernie przydatne, a w momentach szczególnie kryzysowych nawet będą w stanie uratować czyjeś życie.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »  Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne  - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops