Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Identyfikacja swój-obcy na współczesnym polu walki - czyli rzecz o znacznikach pasywnych

Ziggy | 2023-03-20
Naszywki wykonane przez firmę Ha3o. Fot. Radosław Tyślewicz

Naszywki wykonane przez firmę Ha3o. Fot. Radosław Tyślewicz

Dane dotyczące liczby incydentów związanych z ogniem bratobójczym (ang. Friendly Fire) na współczesnym polu walki są niedostępne dla cywilnej części społeczeństwa, a nawet dla większości wojskowych, którzy przecież z takich incydentów powinni czerpać lekcje na przyszłość.

test produktu
Zobacz także

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Rola znaczników pasywnych na polu walki

Historia dostarcza wielu przykładów ognia bratobójczego, widać je nawet w literaturze pięknej, która, chociaż pisana „ku pokrzepieniu serc", przedstawia takie smutne historie jak o Węgrzynie Janiczu, którego w czasie wycieczki podczas obrony Częstochowy, „gdy zapędził się jakimś oficerem właśni jego żołnierze zastrzelili [...] z rusznicy".

Wprawdzie „zapędzenie" się dowódcy oddziału może świadczyć o złym planowaniu działania i braku dyscypliny, to jednak przy dzisiejszych środkach technicznej identyfikacji żołnierzy ofiary tej można byłoby uniknąć. Niestety, w czasie obrony Częstochowy nie istniała jeszcze firma Ha3o, która dostarcza współczesnym żołnierzom nowoczesne produkty identyfikacji swój-obcy, które pomogłyby Janiczowi zostać odróżnionym od Szwedów.

Mundur identyfikuje żołnierza. Jego krój i barwa, kształt hełmów, rodzaj kamuflażu, a nawet odciski standardowych podeszew butów od zawsze stanowiły elementy odróżniające jedne armie od drugich i przedmiot szkolenia o armiach państw obcych. Wraz z rozwojem taktyki działania, wynikającej z możliwości uzbrojenia, przyśpieszenia tempa operacji i skomplikowania działań taktycznych identyfikacja poprzez „mundur” przestała spełniać swą rolę.

Szczególnej wagi nabiera identyfikacja żołnierzy swój-obcy w warunkach współczesnego, dynamicznego pola walki, na którym działania prowadzone są niezależnie od pory doby i warunków atmosferycznych. Zgodnie ze starą zasadą sił specjalnych – „im gorsza pogoda i im mniej widać – tym lepiej” działania prowadzone są w warunkach utrudniających, a nawet uniemożliwiających odróżnienie Swoich od Obcych.

Naszywki garnizonowe w noktowizji

Naszywki garnizonowe

I w tym momencie przychodzi z pomocą nowoczesna technologia, umożliwiająca z jednej strony identyfikację przeciwnika, a z drugiej - określenie położenia sił własnych biorących udział w określonej operacji, w sposób niedostępny dla przeciwnika niedysponującego wybranymi urządzeniami technologicznymi.

Rozwój noktowizji i termowizji dał możliwość obserwacji terenu w widmie niewidocznym dla nieuzbrojonego oka ludzkiego, a nowoczesne tworzywa wytworzone przez człowieka umożliwiły stworzenie znaczników widzialnych w tych widmach.

Jednym z typów takich znaczników są tzw. znaczniki pasywne. Są to przedmioty (naszywki, naklejki, panele), które nie emitują własnej energii świetlnej, lecz tylko światło odbite.

Światło odbite od znacznika może być widoczne gołym okiem lub tylko za pomocą urządzeń noktowizyjnych lub termowizyjnych, może być też mieszanką obu wariantów. Poniżej omówione zostaną podstawowe cechy różnych rodzajów znaczników pasywnych, które determinują ich przeznaczenie.

Naszywka garnizonowa w świetle latarki

Naszywka garnizonowa w świetle latarki

Znaczniki (naszywki) odblaskowe (garnizonowe) 

Są to znaczniki umożliwiające szybką identyfikację w warunkach nocnych (ciemności) lub ograniczonej widzialności w strefach nieobjętych walką. Są widoczne po podświetleniu światłem białym, dając wyraźny obraz widoczny gołym okiem w świetle np. latarki.

Oprócz wyraźnego białego odblasku w światłe latarki, czołówki czy nawet w świetle księżyca wzór odblaskowy jest również widzialny w widmie podczerwieni (noktowizja). Znaczniki te są także elementem identyfikacji wizualnej w świetle dziennym, z uwagi na wyraźnie widoczne znaki znajdujące się na znaczniku. Wzór wykonany jest przy użyciu specjalnej taśmy o właściwościach Retro-Reflective.

Folia ta odbija wiązkę światła współdrożnie (powrotnie) do źródła, dokładnie w kierunku przeciwnym do kierunku padania). W odróżnieniu jednak od folii IR Retro-Reflective nie ma dodatkowej powłoki pochłaniającej światło białe. 

Retro-Reflective jest więc po prostu klasycznym odblaskiem – odbija światło latarki, a nawet księżyca – umożliwiając łatwą identyfikację noszącej ją osoby. 

Naszywki z wzorem odblaskowym rekomendowane do noszenia podczas manewrów, sytuacji kryzysowych, akcji ratowniczych, gdzie konieczna jest dobra widoczność i szybkie odróżnienie członków poszczególnych formacji.

Znakomicie sprawdzają się do oznakowania patroli drogowych, policji, ratowników, natomiast nie są polecane do działań, gdzie kluczową kwestią jest uniknięcie rozpoznania przez przeciwnika.

Naszywka bojowa z taśmą IR w noktowizji

Naszywka bojowa z taśmą IR w noktowizji

Znaczniki fotoluminescencyjne

Zasada ich działania znana jest posiadaczom zegarków ze wskazówkami fosforyzującymi (lub fotoluminescencyjnymi), czyli tymi, które potrafią, nawet przez stosunkowo długi okres, świecić światłem własnym, po uprzednim naświetleniu ich światłem z zewnątrz.

Podobnie jak wspomniane wskazówki zegarka, znaczniki te wymagają wystawienia na działanie światła białego w celu naładowania promieniowaniem. Następnie mogą świecić własnym światłem (i być widoczne gołym okiem) w zaciemnieniu do około 8 godzin, a dalej niewidoczne gołym okiem, a widoczne w urządzeniach noktowizyjnych bez konieczności podświetlania iluminatorem podczerwieni przez około 4 godziny.

Znaczniki identyfikacyjne IR (naszywki bojowe)

Są to naszywki identyfikacyjne o obniżonej widzialności, to znaczy w warunkach nocnych są niewidoczne gołym okiem oraz w białym świetle latarki, zapobiegając rozpoznaniu przez wroga. Wzór znacznika jest wyraźnie widoczny jedynie w paśmie podczerwieni (czyli tylko w urządzeniach Night Vision), co pozwala odróżnić wojska własne od wrogich. 

Do ich produkcji wykorzystywana jest folia zwana IR Retro-Reflective. Jej konstrukcja charakteryzuje się zdolnością do odbijania fal promieniowania podczerwonego emitowanego z iluminatora podczerwieni urządzenia NVG dokładnie w kierunku urządzenia NVG.

Tym samym w urządzeniu noktowizyjnym z iluminatorem (doświetleniem) wzór naszywki IR żołnierza jest widoczny jako swój własny sygnał odbity od znacznika. Wyżej wymienione rodzaje znaczników mają swoje ograniczenia taktyczne. 

Zobacz pełną ofertę naszywek bojowych >>

Naszywka widoczna w warunkach nocnych w urządzeniu noktowizyjnym

Naszywka widoczna w warunkach nocnych w urządzeniu noktowizyjnym

Znaczniki odblaskowe (garnizonowe)

Po podświetleniu światłem białym dają wyraźny odblask, nawet jeśli znajdujące się w pobliżu niewielkie źródło światła (księżyc?) padnie na powierzchni takiego znacznika – w tym świetle pojawia się „treść” znacznika.

Z punktu widzenia taktycznego mogą więc zdekonspirować działających żołnierzy. Stosowane są więc przez służby, którym nie zależy na maskowaniu swej obecności, a wręcz przeciwnie – na jej demonstrowaniu.

Ratownicy medyczni, Policja, strażacy czy Żandarmeria Wojskowa mają stroje z nadrukowanymi napisami, paskami i kształtami odblaskowymi, które zapewniają im widoczność w operacjach przez nich prowadzonych.

Znaczniki fotoluminescencyjne nie muszą być podświetlone padającym na nie światłem białym, by być widocznymi. Po wstępnym naświetleniu światłem białym wyraźnie świecą w ciemnościach, umożliwiając identyfikację noszących je osób nieuzbrojonym okiem, lecz widoczne są wtedy zarówno dla żołnierzy własnych, jak i przeciwnika. Dowiedz się więcej >>

Wprawdzie etap świecenia niewidocznego gołym okiem, a widocznego w tzw. pasywnej podczerwieni jest stosunkowo długi, to jednak luminescencja powoduje, że nie nadają się one do operacji wymagających skrytości działania.

Nawet trzeci przedstawiony typ znaczników naszywki bojowe IR, widoczne w podczerwieni, nie są oznaczeniami pozbawionymi wad. Wprawdzie nie będą emitować światła samodzielnie ani odblasków po podświetleniu światłem białym, lecz do ich zobaczenia wymagane jest podświetlenie ich aktywnym iluminatorem podczerwieni.

Taki aktywny iluminator może więc zostać wykryty przez przeciwnika posiadającego sprzęt noktowizyjny, nawet starszych generacji, co powoli staje się czynnikiem uwzględnianym w planowaniu działań. 

Poszukiwanie nowych, skutecznych metod identyfikacji, spowodowane między innymi coraz powszechniejszym dostępem do sprzętu noktowizyjnego przez przeciwnika i możliwością rozpoznania znaczników widocznych w podczerwieni, doprowadziły do powstania nowego typu identyfikatorów.

Są nimi znaczniki termowizyjne, wykorzystujące zjawisko emitowania promieniowania cieplnego przez wszystkie organizmy i przedmioty o temperaturze wyższej niż zero absolutne (czyli cieplejsze niż minus 273°C).

Wybierz odpowiednie naszywki >>

Naszywka fusion (taśma IR + kontur fotoluminescencja) widziana gołym okiem

Naszywka fusion (taśma IR + kontur fotoluminescencja) widziana gołym okiem

W urządzeniach termowizyjnych obraz tworzony jest na podstawie różnicy temperatur obiektów cieplejszych i chłodniejszych. W produkcji identyfikatorów termowizyjnych stosuje się specjalny pasywny filtr termiczny, niemal nieemitujący własnego promieniowania cieplnego, zaś doskonale odbijający od swej powierzchni wszechobecne w atmosferze Ziemi promieniowanie emitowane przez czyste niebo o temperaturze minus 40°C (nazywane zimnym rozproszonym promieniowaniem niebieskim).

Obiekty, chociażby minimalnie nagrzane energią słoneczną lub inną, są zawsze cieplejsze niż minus 40°C, więc będą widoczne w kamerze termowizyjnej, dając kontrastowy obraz w stosunku do naszywki odbijającej promieniowanie nieba. Zaletą tego typu identyfikatorów jest to, że niewidoczne są w noktowizji i po podświetleniu światłem białym wymagane jest jednak posiadanie sprzętu termowizyjnego.

Opisywane identyfikatory można również zamówić w tzw. wersji Fusion, łączącej cechy kilku rodzajów identyfikatorów. Identyfikatory Fusion służą do szybkiej identyfikacji w częściowym zaciemnieniu, w warunkach nocnych lub ograniczonej widoczności, ale są też elementem identyfikacji wizualnej w świetle dziennym. Charakteryzują się uniwersalnością, dzięki możliwości dowolnego scalenia kombinacji technologii wykorzystującej podczerwień, zjawisko fotoluminescencji oraz termowizyjne.

W zależności od użytych do jej wykonania folii identyfikator może być widoczny zarówno w kamerze termowizyjnej FLIR, urządzeniach noktowizyjnych oraz gołym okiem, nie jest więc przeznaczony do ściśle zdefiniowanego urządzenia. Stosując odpowiednio dobraną kombinację technologii i zdefiniowanie urządzeń obserwacyjnych identyfikator (naszywkę) można łatwo dopasować do konkretnych potrzeb, wymagań i charakteru operacji, w której konieczna jest szybka identyfikacja.

Znacznik widoczny w kamerze termowizyjnej

Znacznik widoczny w kamerze termowizyjnej

W zależności od zastosowanych w naszywce folii może ona służyć do identyfikacji w misjach wymagających doskonałego maskowania lub w sytuacjach, gdzie słaba widzialność niesie za sobą niebezpieczeństwo obrażeń lub wypadku, w operacjach wymagających rozpoznania bez użycia wyspecjalizowanych urządzeń czy w akcjach ratowniczych. 

Do produkcji naszywek Fusion wykorzystuje się kombinację folii o specyficznych właściwościach, tak aby otrzymany wzór pozwolił na skuteczną identyfikację, w określonych warunkach, z użyciem określonych urządzeń, np. IR, FLIR, lub gołym okiem.

Do wyboru pozostają: 

  • folia IR Retro-Reflective – jest materiałem pasywnym - odbija fale w spektrum „bliskiej podczerwieni”, wymaga doświetlenia iluminatorem podczerwieni – „świeci” wyraźnie w urządzeniach noktowizyjnych Night Vision (NOD, NVG), znaczniki wykorzystujące taśmę IR są produkowane w technologii Sand Storm™ 
  • taśma termiczna - jest materiałem pasywnym, odbijająca wszechobecne w atmosferze Ziemi promieniowanie emitowane przez czyste niebo o temperaturze minus 40°C (nazywane zimnym rozproszonym promieniowaniem niebieskim), nie wymaga dodatkowego doświetlenia, 
  •  folia fotoluminescencyjna, o dużej zdolności do absorpcji energii pochodzącej ze światła słonecznego/białego, jest materiałem aktywnym, po naładowaniu światłem emituje zmagazynowaną energię - świeci własnym, jasnym niebiesko-zielonkawym światłem, w zaciemnieniu całkowitym lub częściowym - widzialna gołym okiem.  
Naszywka punisher wykonana z użyciem taśmy IR

Naszywka punisher wykonana z użyciem taśmy IR

Do operacji w pełnym maskowaniu z założeniem ochrony przed rozpoznaniem przez przeciwnika stosuje się taśmę IR w połączeniu z filmem termowizyjnym. Do misji ratowniczych, do operacji, w których znajdują zastosowanie urządzenia noktowizyjne, ale oznaczenie musi być dobrze widoczne, również widoczne bez dodatkowych urządzeń, najczęściej wykorzystuje się taśmę IR w połączeniu z taśmą fotoluminescencyjną.

Według danych producenta tego typu znaczniki indywidualne w postaci naszywek charakteryzują się detekcją z odległości standardowo do 200 metrów, a w zależności od wzoru naszywki dochodzącą nawet do ok. 750 m, a także możliwością identyfikacji do 30 metrów. Sprawdź >>

Firma Ha3o oferuje tego typu naszywki w technologii Sand Storm™, która zapewnia ochronę przed niszczącym działaniem wody, piasku, wiatru, odłamków kamieni i innych destrukcyjnych czynników spotykanych na polu walki, w czasie normalnej eksploatacji. Dzięki stosowaniu tej technologii oraz sprawdzonym materiałom, naszywki są niezwykle wytrzymałe i trwałe, nie rozklejają się, ani nie słabnie moc ich „świecenia” w przyrządach noktowizyjnych. Potwierdzają to również osobiste doświadczenia naszego testera, który pokazał nam swoją „służbową” naszywkę identyfikacji państwowej po okresie kilku lat eksploatacji.

Naszywki garnizonowe widziane w świetle latarki

Naszywki garnizonowe widziane w świetle latarki

Technologia Sand Storm™ to także innowacyjny proces produkcji samej taśmy IR. W odróżnieniu od dotychczasowej produkcji naszywek o dwuwarstwowej strukturze plastra miodu”, tzw. honeycomb, technologia Sand StormTM wprowadza nowy standard taśmy jednowarstwowej, gdzie strukturą odbijającą wiązkę IR są ściśle przylegające mikropryzmaty sprasowane w polimerowy podkład, pokryte dodatkowo antyrefleksyjną powłoką o wysokiej odporności na zdzieranie oraz małej połyskliwości w świetle dziennym. Wspomniana technologia plastra miodu wykorzystuje dwuwarstwowy materiał, o strukturze szklanych kulek przytwierdzonych do podkładu.

Pomiędzy kulkami pozostaje wolna przestrzeń i pęcherze powietrza. W miejsca te łatwo wnika woda i ziarenka piasku, które z czasem osłabiają działanie znacznika i powodują jego uszkodzenie poprzez rozklejanie się warstw.

Naszywki z taśmą IR marki IR.Tools wykorzystujące technologię Sand StormTM oferowane przez krajowego dystrybutora Ha3o są mniej błyszczące w świetle dziennym, nie rozklejają się, wykazują całkowitą odporność na uszkodzenia związane z działaniem piasku i wody.

Zamów naszywki u producenta >>

Główną rekomendacją tego producenta i samej technologii wykonania jest fakt, że naszywki bojowe IR.Tools są zatwierdzone do użytku przez Armię USA. Według danych producenta tego typu znaczniki indywidualne w postaci naszywek charakteryzują się detekcją z odległości min. 800 m (certyfikacja przeprowadzona przez IR Tools przy użyciu PVS-14) oraz możliwością identyfikacji z 30 metrów. 

Test naszywek w noktowizji

Naszywka umieszczona na plecaku widziana przez noktowizor

Test znaczników indywidualnych w IR i termowizji

Do testów wykorzystaliśmy urządzenie dysponujące detekcją zarówno IR, jak i termowizją, model AGM G1S. Testy znaczników wykonaliśmy zarówno w otwartym terenie na elementach oporządzenia (zasobnik) w temperaturach między -3° do +1°C oraz w strefie zaciemnienia w temperaturach pokojowych nieprzekraczających +20°C.

Weryfikacji poddaliśmy zarówno naszywki w postaci okrągłej o średnicy 10 cm, jak i przykładowe naszywki w rozmiarach prostokątów o wymiarach 8x5 cm w różnych technologiach wykonania wzoru. Odpowiednio były to naszywki w wersji: IR, termo oraz odblaskowej. 

Potwierdzono, w przypadku znaczników przeznaczonych do detekcji urządzeniami termowizyjnymi, deklarowany przez producenta sposób zobrazowania naszywki w przyrządach optycznych – czarnego okręgu (obiektu). Efekt ten był taki sam we wszystkich dziewięciu wersjach zobrazowania obrazu w termowizji. Z kolei efekt podświetlenia znacznika promieniami podczerwieni IR pokazywał obiekt „świecący” w sposób jaśniejszy od tła i innych obiektów nieposiadających cech odbijania promieni IR.

Naszywka w formie kółka wykonana z folii termowizyjnej

Naszywka wykonana z folii termowizyjnej

Kwestia temperatury w testowanych przedziałach, jak i otoczenia, nie miały tu żadnego wpływu na odnotowany odczyt, co potwierdza uniwersalność stosowania tego typu naszywek i jest zgodne z deklaracjami producenta.

Co ciekawe, niektóre naszywki przewidziane do wykrywania promieniami IR ze względu na duży i wyrazisty wzór nadruku były również rozpoznawalne w termowizji, choć z bliskiej odległości: nieprzekraczającej 3 m. 

Znaczniki pasywne w postaci naszywek identyfikacji przynależności państwowej oraz identyfikacji jednostki, w wersjach przeznaczonych do odczytu z wykorzystaniem urządzeń optycznych IR oraz termowizyjnych, aktualnie są nie tylko standardem, ale wymogiem koniecznym współczesnego pola walki oraz działań pododdziałów specjalnych. Dotyczy to zarówno wojsk specjalnych, jak i działań policyjnych czy kontrterrorystycznych wymagających identyfikacji swój-obcy w sposób niedostrzegalny dla przeciwnika.

Ten zaawansowany poziom w oznaczeniu członków zespołów bojowych jest powiązany ściśle z przewagą technologiczną, jaką oddziały specjalne mają nad przeciwnikiem, w tym posiadaniem i stosowaniem noktowizji i termowizji.

Na rynku krajowym dystrybutorem tego typu rozwiązań dla służb jest firma Ha3o, bazująca na zagranicznych i sprawdzonych technologiach, pozwalających na produkcję naszywek o dowolnym wzorze, odpornych na trudne warunki środowiskowe i umożliwiające ich długie użytkowanie. 

Zdjęcia: Radosław Tyślewicz

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Radosław Tyślewicz Testy nowych prototypów płetw

Testy nowych prototypów płetw Testy nowych prototypów płetw

W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki...

W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki Wojennej. Korzystano przy tym z jedynego w Europie tunelu hydrodynamicznego (57 ton wody) oraz robota – nogi płetwonurka.

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Radosław Tyślewicz Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej...

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem...

Wojciech Jagielski Nowy miniszperacz TK22UE

Nowy miniszperacz TK22UE Nowy miniszperacz TK22UE

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd...

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd korony. Tak powstała wersja UE popularnego Feniksa.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Radosław Tyślewicz Beret GROM-u nad Dunajem

Beret GROM-u nad Dunajem Beret GROM-u nad Dunajem

Zupełnie nieznanym faktem w Polsce pozostaje kwestia zapożyczenia albo jak kto woli wzorowania na kolorze beretów Jednostki Wojskowej GROM nakryć głowy dla kadry i kadetów austriackiej akademii wojskowej...

Zupełnie nieznanym faktem w Polsce pozostaje kwestia zapożyczenia albo jak kto woli wzorowania na kolorze beretów Jednostki Wojskowej GROM nakryć głowy dla kadry i kadetów austriackiej akademii wojskowej wprowadzonego 21 stycznia 2020 roku. Znany jest oficjalny komunikat znad Dunaju, ale redakcji „SPECIAL OPS” udało się dotrzeć w styczniu 2023 roku do osób biorących udział w całym procesie przygotowywania tego przedsięwzięcia po stronie austriackiej podczas pierwszego od czasu pandemii balu oficerskiego...

Ewelina Grzesik Black Eagle Adventure 2.2 GTX – testujemy damski model od HAIX

Black Eagle Adventure 2.2 GTX – testujemy damski model od HAIX Black Eagle Adventure 2.2 GTX – testujemy damski model od HAIX

Niemiecka firma HAIX, od lat zajmująca się produkcją obuwia trekkingowego, militarnego, policyjnego czy roboczego, zyskała swoją popularność dzięki wysokiej jakości produktom. Buty firmy HAIX produkowane...

Niemiecka firma HAIX, od lat zajmująca się produkcją obuwia trekkingowego, militarnego, policyjnego czy roboczego, zyskała swoją popularność dzięki wysokiej jakości produktom. Buty firmy HAIX produkowane są z wyselekcjonowanych materiałów oraz najnowszej technologii, co zapewnia ich trwałość, bezpieczeństwo oraz komfort noszenia. Marka HAIX stała się popularna nie tylko wśród użytkowników z Europy, ale również za oceanem, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Redakcja Helikon-Tex – największy producent sprzętu taktycznego i outdoorowego w Polsce – przedstawia swoich ambasadorów

Helikon-Tex – największy producent sprzętu taktycznego i outdoorowego w Polsce – przedstawia swoich ambasadorów Helikon-Tex –  największy producent sprzętu taktycznego i outdoorowego w Polsce – przedstawia swoich ambasadorów

Firma Helikon-Tex powstała z pasji do przygody i aktywności outdoorowych. Ponad 35 lat doświadczenia dało jej solidne podstawy, aby stać się liderem w dostarczaniu najnowocześniejszej odzieży i sprzętu...

Firma Helikon-Tex powstała z pasji do przygody i aktywności outdoorowych. Ponad 35 lat doświadczenia dało jej solidne podstawy, aby stać się liderem w dostarczaniu najnowocześniejszej odzieży i sprzętu dla wszystkich osób, które mają adrenalinę we krwi. Dziś ta polska firma – jeden z największych producentów sprzętu taktycznego i outdoorowego w Europie – przedstawia swoich ambasadorów.

Redakcja XXV edycja MSPO coraz bliżej!

XXV edycja MSPO coraz bliżej! XXV edycja MSPO coraz bliżej!

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte...

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Na targach nie zabraknie i nas, redakcji SPECIAL OPS z premierą numeru SPECIAL OPS 4/2017 oraz kompendium - kalendarza książkowe pełnego specjalsowych ciekawostek na 2018 rok.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński EUROPOLTECH 2017

EUROPOLTECH 2017 EUROPOLTECH 2017

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH, organizowane w ubiegłych latach w Warszawie, w edycji A.D. 2017 odbyły się w Gdańsku, w dniach...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH, organizowane w ubiegłych latach w Warszawie, w edycji A.D. 2017 odbyły się w Gdańsku, w dniach 26-28 kwietnia. Towarzyszyła im VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz szereg dodatkowych konferencji, seminariów i pokazów. Tradycyjnie, w dniu otwarcia wręczono nagrody Programu SUPERNOWOCZESNY, wyróżniając produkty i rozwiązania o największej użyteczności dla służb mundurowych.

Radosław Tyślewicz, Ha3o Oświetlenie sygnalizacyjne, czyli znaczniki aktywne od Ha3o

Oświetlenie sygnalizacyjne, czyli znaczniki aktywne od Ha3o Oświetlenie sygnalizacyjne, czyli znaczniki aktywne od Ha3o

Każdy już chyba przywykł do widoku, jak i stosowania w survivalu, wojsku, ratownictwie, bieganiu nocnym, nurkowaniu czy nawet w wędkarstwie, świateł chemicznych czy dla bardziej zaawansowanych trekkingowców...

Każdy już chyba przywykł do widoku, jak i stosowania w survivalu, wojsku, ratownictwie, bieganiu nocnym, nurkowaniu czy nawet w wędkarstwie, świateł chemicznych czy dla bardziej zaawansowanych trekkingowców i członków zawodowych grup rescue, sygnalizatorów świetlnych typu strobo. Po blisko 40 latach na świecie, również w Polsce weszły one powszechnie do codziennego wyposażenia outdoorowego, a nawet pojawiły się na kartach podręczników i instrukcji kursów przetrwania SERE (jak np. „Podręcznik SERE”...

Monika Dziuba SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich,...

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych, czy np. w trakcie strzelanek z replik ASG, użytkownik powinien mieć pewność co do wytrzymałości sprzętu i komfortu wielogodzinnego użytkowania.

Ha3o Aktywny znacznik optyczny firmy Adventure Lights

Aktywny znacznik optyczny firmy Adventure Lights Aktywny znacznik optyczny firmy Adventure Lights

Adventure Lights była pierwszą firmą, której udało się zaprojektować jednoręczne, ergonomiczne, niezawodne, a jednocześnie wielofunkcyjne światło diodowe LED. Po raz pierwszy tego znacznika użyła US Army...

Adventure Lights była pierwszą firmą, której udało się zaprojektować jednoręczne, ergonomiczne, niezawodne, a jednocześnie wielofunkcyjne światło diodowe LED. Po raz pierwszy tego znacznika użyła US Army podczas konfliktu w 1991 roku w Iraku.

Ha3o Hełm balistyczny Viper P2 firmy Revision

Hełm balistyczny Viper P2 firmy Revision Hełm balistyczny Viper P2 firmy Revision

Lekki hełm Viper P2, typ ACH, jest zgodny z wojskowymi normami odporności balistycznej oraz z normą NIJ IIIA. Firma REVISION wykorzystuje zaawansowane technologicznie kompozytowe powłoki osiągając redukcję...

Lekki hełm Viper P2, typ ACH, jest zgodny z wojskowymi normami odporności balistycznej oraz z normą NIJ IIIA. Firma REVISION wykorzystuje zaawansowane technologicznie kompozytowe powłoki osiągając redukcję masy przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej ochrony balistycznej oraz komfortu podczas długotrwałego używania. Dzięki innowacyjnym procesom produkcyjnym hełm przekracza standardy amerykańskich wojsk dotyczące fragmentacji i odporności na przebijanie.

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Hubert Rogacewicz Kamizelka dla Formozy

Kamizelka dla Formozy Kamizelka dla Formozy

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie...

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie tej formacji.

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Mateusz Kurmanow ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia....

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia. Pierwotnie do pozyskania miana „nowoczesnego” wystarczało samo zastosowanie systemu modułowego montażu kieszeni na oporządzeniu, później rozpowszechniły się modułowe kamizelki zintegrowane, a od 2003/2004 r. wprowadzono na większą skalę systemy QR – co wpłynęło na bezpieczeństwo użytkowników i szybkość...

Andrzej Krugler Tyczka pneumatyczna VerTmax

Tyczka pneumatyczna VerTmax

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko...

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko kilka z przeciwności, jakie muszą oni pokonać próbując dostać się na pokład statku, okrętu lub promu. Wpływ na sukces takiej operacji ma zarówno wyszkolenie, jak i specjalistyczny sprzęt.

Mateusz Kurmanow VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące...

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące stworzenia kompletnego systemu wyposażenia i osłon balistycznych, którego poszczególne elementy pozwalałyby na spełnienie wymagań formacji specjalnych w Polsce. Dziś, po oficjalnej premierze Velociraptora na MSPO 2010, jako jego współtwórca postaram się możliwie obiektywnie przedstawić okoliczności...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.