Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Identyfikacja swój-obcy na współczesnym polu walki - czyli rzecz o znacznikach pasywnych

Ziggy | 2023-03-20
Naszywki wykonane przez firmę Ha3o. Fot. Radosław Tyślewicz

Naszywki wykonane przez firmę Ha3o. Fot. Radosław Tyślewicz

Dane dotyczące liczby incydentów związanych z ogniem bratobójczym (ang. Friendly Fire) na współczesnym polu walki są niedostępne dla cywilnej części społeczeństwa, a nawet dla większości wojskowych, którzy przecież z takich incydentów powinni czerpać lekcje na przyszłość.

Zobacz także

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed...

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed wejściem na basen lub na terenie lotniska. Nic dziwnego – ochrona sanitarna w miejscach pracy i użyteczności publicznej to obecnie kwestia o najwyższym priorytecie. Do realizacji tego celu niezbędne są wysokiej klasy urządzenia antywirusowe – m.in. bramki detekcyjne, kamery termowizyjne i testy przesiewowe....

Rola znaczników pasywnych na polu walki

Historia dostarcza wielu przykładów ognia bratobójczego, widać je nawet w literaturze pięknej, która, chociaż pisana „ku pokrzepieniu serc", przedstawia takie smutne historie jak o Węgrzynie Janiczu, którego w czasie wycieczki podczas obrony Częstochowy, „gdy zapędził się jakimś oficerem właśni jego żołnierze zastrzelili [...] z rusznicy".

Wprawdzie „zapędzenie" się dowódcy oddziału może świadczyć o złym planowaniu działania i braku dyscypliny, to jednak przy dzisiejszych środkach technicznej identyfikacji żołnierzy ofiary tej można byłoby uniknąć. Niestety, w czasie obrony Częstochowy nie istniała jeszcze firma Ha3o, która dostarcza współczesnym żołnierzom nowoczesne produkty identyfikacji swój-obcy, które pomogłyby Janiczowi zostać odróżnionym od Szwedów.

Mundur identyfikuje żołnierza. Jego krój i barwa, kształt hełmów, rodzaj kamuflażu, a nawet odciski standardowych podeszew butów od zawsze stanowiły elementy odróżniające jedne armie od drugich i przedmiot szkolenia o armiach państw obcych. Wraz z rozwojem taktyki działania, wynikającej z możliwości uzbrojenia, przyśpieszenia tempa operacji i skomplikowania działań taktycznych identyfikacja poprzez „mundur” przestała spełniać swą rolę.

Szczególnej wagi nabiera identyfikacja żołnierzy swój-obcy w warunkach współczesnego, dynamicznego pola walki, na którym działania prowadzone są niezależnie od pory doby i warunków atmosferycznych. Zgodnie ze starą zasadą sił specjalnych – „im gorsza pogoda i im mniej widać – tym lepiej” działania prowadzone są w warunkach utrudniających, a nawet uniemożliwiających odróżnienie Swoich od Obcych.

Naszywki garnizonowe w noktowizji

Naszywki garnizonowe

I w tym momencie przychodzi z pomocą nowoczesna technologia, umożliwiająca z jednej strony identyfikację przeciwnika, a z drugiej - określenie położenia sił własnych biorących udział w określonej operacji, w sposób niedostępny dla przeciwnika niedysponującego wybranymi urządzeniami technologicznymi.

Rozwój noktowizji i termowizji dał możliwość obserwacji terenu w widmie niewidocznym dla nieuzbrojonego oka ludzkiego, a nowoczesne tworzywa wytworzone przez człowieka umożliwiły stworzenie znaczników widzialnych w tych widmach.

Jednym z typów takich znaczników są tzw. znaczniki pasywne. Są to przedmioty (naszywki, naklejki, panele), które nie emitują własnej energii świetlnej, lecz tylko światło odbite.

Światło odbite od znacznika może być widoczne gołym okiem lub tylko za pomocą urządzeń noktowizyjnych lub termowizyjnych, może być też mieszanką obu wariantów. Poniżej omówione zostaną podstawowe cechy różnych rodzajów znaczników pasywnych, które determinują ich przeznaczenie.

Naszywka garnizonowa w świetle latarki

Naszywka garnizonowa w świetle latarki

Znaczniki (naszywki) odblaskowe (garnizonowe) 

Są to znaczniki umożliwiające szybką identyfikację w warunkach nocnych (ciemności) lub ograniczonej widzialności w strefach nieobjętych walką. Są widoczne po podświetleniu światłem białym, dając wyraźny obraz widoczny gołym okiem w świetle np. latarki.

Oprócz wyraźnego białego odblasku w światłe latarki, czołówki czy nawet w świetle księżyca wzór odblaskowy jest również widzialny w widmie podczerwieni (noktowizja). Znaczniki te są także elementem identyfikacji wizualnej w świetle dziennym, z uwagi na wyraźnie widoczne znaki znajdujące się na znaczniku. Wzór wykonany jest przy użyciu specjalnej taśmy o właściwościach Retro-Reflective.

Folia ta odbija wiązkę światła współdrożnie (powrotnie) do źródła, dokładnie w kierunku przeciwnym do kierunku padania). W odróżnieniu jednak od folii IR Retro-Reflective nie ma dodatkowej powłoki pochłaniającej światło białe. 

Retro-Reflective jest więc po prostu klasycznym odblaskiem – odbija światło latarki, a nawet księżyca – umożliwiając łatwą identyfikację noszącej ją osoby. 

Naszywki z wzorem odblaskowym rekomendowane do noszenia podczas manewrów, sytuacji kryzysowych, akcji ratowniczych, gdzie konieczna jest dobra widoczność i szybkie odróżnienie członków poszczególnych formacji.

Znakomicie sprawdzają się do oznakowania patroli drogowych, policji, ratowników, natomiast nie są polecane do działań, gdzie kluczową kwestią jest uniknięcie rozpoznania przez przeciwnika.

Naszywka bojowa z taśmą IR w noktowizji

Naszywka bojowa z taśmą IR w noktowizji

Znaczniki fotoluminescencyjne

Zasada ich działania znana jest posiadaczom zegarków ze wskazówkami fosforyzującymi (lub fotoluminescencyjnymi), czyli tymi, które potrafią, nawet przez stosunkowo długi okres, świecić światłem własnym, po uprzednim naświetleniu ich światłem z zewnątrz.

Podobnie jak wspomniane wskazówki zegarka, znaczniki te wymagają wystawienia na działanie światła białego w celu naładowania promieniowaniem. Następnie mogą świecić własnym światłem (i być widoczne gołym okiem) w zaciemnieniu do około 8 godzin, a dalej niewidoczne gołym okiem, a widoczne w urządzeniach noktowizyjnych bez konieczności podświetlania iluminatorem podczerwieni przez około 4 godziny.

Znaczniki identyfikacyjne IR (naszywki bojowe)

Są to naszywki identyfikacyjne o obniżonej widzialności, to znaczy w warunkach nocnych są niewidoczne gołym okiem oraz w białym świetle latarki, zapobiegając rozpoznaniu przez wroga. Wzór znacznika jest wyraźnie widoczny jedynie w paśmie podczerwieni (czyli tylko w urządzeniach Night Vision), co pozwala odróżnić wojska własne od wrogich. 

Do ich produkcji wykorzystywana jest folia zwana IR Retro-Reflective. Jej konstrukcja charakteryzuje się zdolnością do odbijania fal promieniowania podczerwonego emitowanego z iluminatora podczerwieni urządzenia NVG dokładnie w kierunku urządzenia NVG.

Tym samym w urządzeniu noktowizyjnym z iluminatorem (doświetleniem) wzór naszywki IR żołnierza jest widoczny jako swój własny sygnał odbity od znacznika. Wyżej wymienione rodzaje znaczników mają swoje ograniczenia taktyczne. 

Zobacz pełną ofertę naszywek bojowych >>

Naszywka widoczna w warunkach nocnych w urządzeniu noktowizyjnym

Naszywka widoczna w warunkach nocnych w urządzeniu noktowizyjnym

Znaczniki odblaskowe (garnizonowe)

Po podświetleniu światłem białym dają wyraźny odblask, nawet jeśli znajdujące się w pobliżu niewielkie źródło światła (księżyc?) padnie na powierzchni takiego znacznika – w tym świetle pojawia się „treść” znacznika.

Z punktu widzenia taktycznego mogą więc zdekonspirować działających żołnierzy. Stosowane są więc przez służby, którym nie zależy na maskowaniu swej obecności, a wręcz przeciwnie – na jej demonstrowaniu.

Ratownicy medyczni, Policja, strażacy czy Żandarmeria Wojskowa mają stroje z nadrukowanymi napisami, paskami i kształtami odblaskowymi, które zapewniają im widoczność w operacjach przez nich prowadzonych.

Znaczniki fotoluminescencyjne nie muszą być podświetlone padającym na nie światłem białym, by być widocznymi. Po wstępnym naświetleniu światłem białym wyraźnie świecą w ciemnościach, umożliwiając identyfikację noszących je osób nieuzbrojonym okiem, lecz widoczne są wtedy zarówno dla żołnierzy własnych, jak i przeciwnika. Dowiedz się więcej >>

Wprawdzie etap świecenia niewidocznego gołym okiem, a widocznego w tzw. pasywnej podczerwieni jest stosunkowo długi, to jednak luminescencja powoduje, że nie nadają się one do operacji wymagających skrytości działania.

Nawet trzeci przedstawiony typ znaczników naszywki bojowe IR, widoczne w podczerwieni, nie są oznaczeniami pozbawionymi wad. Wprawdzie nie będą emitować światła samodzielnie ani odblasków po podświetleniu światłem białym, lecz do ich zobaczenia wymagane jest podświetlenie ich aktywnym iluminatorem podczerwieni.

Taki aktywny iluminator może więc zostać wykryty przez przeciwnika posiadającego sprzęt noktowizyjny, nawet starszych generacji, co powoli staje się czynnikiem uwzględnianym w planowaniu działań. 

Poszukiwanie nowych, skutecznych metod identyfikacji, spowodowane między innymi coraz powszechniejszym dostępem do sprzętu noktowizyjnego przez przeciwnika i możliwością rozpoznania znaczników widocznych w podczerwieni, doprowadziły do powstania nowego typu identyfikatorów.

Są nimi znaczniki termowizyjne, wykorzystujące zjawisko emitowania promieniowania cieplnego przez wszystkie organizmy i przedmioty o temperaturze wyższej niż zero absolutne (czyli cieplejsze niż minus 273°C).

Wybierz odpowiednie naszywki >>

Naszywka fusion (taśma IR + kontur fotoluminescencja) widziana gołym okiem

Naszywka fusion (taśma IR + kontur fotoluminescencja) widziana gołym okiem

W urządzeniach termowizyjnych obraz tworzony jest na podstawie różnicy temperatur obiektów cieplejszych i chłodniejszych. W produkcji identyfikatorów termowizyjnych stosuje się specjalny pasywny filtr termiczny, niemal nieemitujący własnego promieniowania cieplnego, zaś doskonale odbijający od swej powierzchni wszechobecne w atmosferze Ziemi promieniowanie emitowane przez czyste niebo o temperaturze minus 40°C (nazywane zimnym rozproszonym promieniowaniem niebieskim).

Obiekty, chociażby minimalnie nagrzane energią słoneczną lub inną, są zawsze cieplejsze niż minus 40°C, więc będą widoczne w kamerze termowizyjnej, dając kontrastowy obraz w stosunku do naszywki odbijającej promieniowanie nieba. Zaletą tego typu identyfikatorów jest to, że niewidoczne są w noktowizji i po podświetleniu światłem białym wymagane jest jednak posiadanie sprzętu termowizyjnego.

Opisywane identyfikatory można również zamówić w tzw. wersji Fusion, łączącej cechy kilku rodzajów identyfikatorów. Identyfikatory Fusion służą do szybkiej identyfikacji w częściowym zaciemnieniu, w warunkach nocnych lub ograniczonej widoczności, ale są też elementem identyfikacji wizualnej w świetle dziennym. Charakteryzują się uniwersalnością, dzięki możliwości dowolnego scalenia kombinacji technologii wykorzystującej podczerwień, zjawisko fotoluminescencji oraz termowizyjne.

W zależności od użytych do jej wykonania folii identyfikator może być widoczny zarówno w kamerze termowizyjnej FLIR, urządzeniach noktowizyjnych oraz gołym okiem, nie jest więc przeznaczony do ściśle zdefiniowanego urządzenia. Stosując odpowiednio dobraną kombinację technologii i zdefiniowanie urządzeń obserwacyjnych identyfikator (naszywkę) można łatwo dopasować do konkretnych potrzeb, wymagań i charakteru operacji, w której konieczna jest szybka identyfikacja.

Znacznik widoczny w kamerze termowizyjnej

Znacznik widoczny w kamerze termowizyjnej

W zależności od zastosowanych w naszywce folii może ona służyć do identyfikacji w misjach wymagających doskonałego maskowania lub w sytuacjach, gdzie słaba widzialność niesie za sobą niebezpieczeństwo obrażeń lub wypadku, w operacjach wymagających rozpoznania bez użycia wyspecjalizowanych urządzeń czy w akcjach ratowniczych. 

Do produkcji naszywek Fusion wykorzystuje się kombinację folii o specyficznych właściwościach, tak aby otrzymany wzór pozwolił na skuteczną identyfikację, w określonych warunkach, z użyciem określonych urządzeń, np. IR, FLIR, lub gołym okiem.

Do wyboru pozostają: 

  • folia IR Retro-Reflective – jest materiałem pasywnym - odbija fale w spektrum „bliskiej podczerwieni”, wymaga doświetlenia iluminatorem podczerwieni – „świeci” wyraźnie w urządzeniach noktowizyjnych Night Vision (NOD, NVG), znaczniki wykorzystujące taśmę IR są produkowane w technologii Sand Storm™ 
  • taśma termiczna - jest materiałem pasywnym, odbijająca wszechobecne w atmosferze Ziemi promieniowanie emitowane przez czyste niebo o temperaturze minus 40°C (nazywane zimnym rozproszonym promieniowaniem niebieskim), nie wymaga dodatkowego doświetlenia, 
  •  folia fotoluminescencyjna, o dużej zdolności do absorpcji energii pochodzącej ze światła słonecznego/białego, jest materiałem aktywnym, po naładowaniu światłem emituje zmagazynowaną energię - świeci własnym, jasnym niebiesko-zielonkawym światłem, w zaciemnieniu całkowitym lub częściowym - widzialna gołym okiem.  
Naszywka punisher wykonana z użyciem taśmy IR

Naszywka punisher wykonana z użyciem taśmy IR

Do operacji w pełnym maskowaniu z założeniem ochrony przed rozpoznaniem przez przeciwnika stosuje się taśmę IR w połączeniu z filmem termowizyjnym. Do misji ratowniczych, do operacji, w których znajdują zastosowanie urządzenia noktowizyjne, ale oznaczenie musi być dobrze widoczne, również widoczne bez dodatkowych urządzeń, najczęściej wykorzystuje się taśmę IR w połączeniu z taśmą fotoluminescencyjną.

Według danych producenta tego typu znaczniki indywidualne w postaci naszywek charakteryzują się detekcją z odległości standardowo do 200 metrów, a w zależności od wzoru naszywki dochodzącą nawet do ok. 750 m, a także możliwością identyfikacji do 30 metrów. Sprawdź >>

Firma Ha3o oferuje tego typu naszywki w technologii Sand Storm™, która zapewnia ochronę przed niszczącym działaniem wody, piasku, wiatru, odłamków kamieni i innych destrukcyjnych czynników spotykanych na polu walki, w czasie normalnej eksploatacji. Dzięki stosowaniu tej technologii oraz sprawdzonym materiałom, naszywki są niezwykle wytrzymałe i trwałe, nie rozklejają się, ani nie słabnie moc ich „świecenia” w przyrządach noktowizyjnych. Potwierdzają to również osobiste doświadczenia naszego testera, który pokazał nam swoją „służbową” naszywkę identyfikacji państwowej po okresie kilku lat eksploatacji.

Naszywki garnizonowe widziane w świetle latarki

Naszywki garnizonowe widziane w świetle latarki

Technologia Sand Storm™ to także innowacyjny proces produkcji samej taśmy IR. W odróżnieniu od dotychczasowej produkcji naszywek o dwuwarstwowej strukturze plastra miodu”, tzw. honeycomb, technologia Sand StormTM wprowadza nowy standard taśmy jednowarstwowej, gdzie strukturą odbijającą wiązkę IR są ściśle przylegające mikropryzmaty sprasowane w polimerowy podkład, pokryte dodatkowo antyrefleksyjną powłoką o wysokiej odporności na zdzieranie oraz małej połyskliwości w świetle dziennym. Wspomniana technologia plastra miodu wykorzystuje dwuwarstwowy materiał, o strukturze szklanych kulek przytwierdzonych do podkładu.

Pomiędzy kulkami pozostaje wolna przestrzeń i pęcherze powietrza. W miejsca te łatwo wnika woda i ziarenka piasku, które z czasem osłabiają działanie znacznika i powodują jego uszkodzenie poprzez rozklejanie się warstw.

Naszywki z taśmą IR marki IR.Tools wykorzystujące technologię Sand StormTM oferowane przez krajowego dystrybutora Ha3o są mniej błyszczące w świetle dziennym, nie rozklejają się, wykazują całkowitą odporność na uszkodzenia związane z działaniem piasku i wody.

Zamów naszywki u producenta >>

Główną rekomendacją tego producenta i samej technologii wykonania jest fakt, że naszywki bojowe IR.Tools są zatwierdzone do użytku przez Armię USA. Według danych producenta tego typu znaczniki indywidualne w postaci naszywek charakteryzują się detekcją z odległości min. 800 m (certyfikacja przeprowadzona przez IR Tools przy użyciu PVS-14) oraz możliwością identyfikacji z 30 metrów. 

Test naszywek w noktowizji

Naszywka umieszczona na plecaku widziana przez noktowizor

Test znaczników indywidualnych w IR i termowizji

Do testów wykorzystaliśmy urządzenie dysponujące detekcją zarówno IR, jak i termowizją, model AGM G1S. Testy znaczników wykonaliśmy zarówno w otwartym terenie na elementach oporządzenia (zasobnik) w temperaturach między -3° do +1°C oraz w strefie zaciemnienia w temperaturach pokojowych nieprzekraczających +20°C.

Weryfikacji poddaliśmy zarówno naszywki w postaci okrągłej o średnicy 10 cm, jak i przykładowe naszywki w rozmiarach prostokątów o wymiarach 8x5 cm w różnych technologiach wykonania wzoru. Odpowiednio były to naszywki w wersji: IR, termo oraz odblaskowej. 

Potwierdzono, w przypadku znaczników przeznaczonych do detekcji urządzeniami termowizyjnymi, deklarowany przez producenta sposób zobrazowania naszywki w przyrządach optycznych – czarnego okręgu (obiektu). Efekt ten był taki sam we wszystkich dziewięciu wersjach zobrazowania obrazu w termowizji. Z kolei efekt podświetlenia znacznika promieniami podczerwieni IR pokazywał obiekt „świecący” w sposób jaśniejszy od tła i innych obiektów nieposiadających cech odbijania promieni IR.

Naszywka w formie kółka wykonana z folii termowizyjnej

Naszywka wykonana z folii termowizyjnej

Kwestia temperatury w testowanych przedziałach, jak i otoczenia, nie miały tu żadnego wpływu na odnotowany odczyt, co potwierdza uniwersalność stosowania tego typu naszywek i jest zgodne z deklaracjami producenta.

Co ciekawe, niektóre naszywki przewidziane do wykrywania promieniami IR ze względu na duży i wyrazisty wzór nadruku były również rozpoznawalne w termowizji, choć z bliskiej odległości: nieprzekraczającej 3 m. 

Znaczniki pasywne w postaci naszywek identyfikacji przynależności państwowej oraz identyfikacji jednostki, w wersjach przeznaczonych do odczytu z wykorzystaniem urządzeń optycznych IR oraz termowizyjnych, aktualnie są nie tylko standardem, ale wymogiem koniecznym współczesnego pola walki oraz działań pododdziałów specjalnych. Dotyczy to zarówno wojsk specjalnych, jak i działań policyjnych czy kontrterrorystycznych wymagających identyfikacji swój-obcy w sposób niedostrzegalny dla przeciwnika.

Ten zaawansowany poziom w oznaczeniu członków zespołów bojowych jest powiązany ściśle z przewagą technologiczną, jaką oddziały specjalne mają nad przeciwnikiem, w tym posiadaniem i stosowaniem noktowizji i termowizji.

Na rynku krajowym dystrybutorem tego typu rozwiązań dla służb jest firma Ha3o, bazująca na zagranicznych i sprawdzonych technologiach, pozwalających na produkcję naszywek o dowolnym wzorze, odpornych na trudne warunki środowiskowe i umożliwiające ich długie użytkowanie. 

Zdjęcia: Radosław Tyślewicz

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

RAM Co czeka Plate Carriery?

Co czeka Plate Carriery? Co czeka Plate Carriery?

Ostatnie lata przyniosły na rynku kamizelek taktycznych wiele nowości. Producenci śmiało wprowadzają kolejne technologie i rozwiązania. Wiele z tych innowacji stanowi zupełnie nową jakość, inne będą pewnie...

Ostatnie lata przyniosły na rynku kamizelek taktycznych wiele nowości. Producenci śmiało wprowadzają kolejne technologie i rozwiązania. Wiele z tych innowacji stanowi zupełnie nową jakość, inne będą pewnie tylko chwilowym trendem. W artykule omówimy kierunki zmian w konstrukcji plate carrierów wraz z ich potencjalnymi zaletami i wadami.

Jerzy Bielecki Nóż półautomatyczny Benchmade 940

Nóż półautomatyczny Benchmade 940 Nóż półautomatyczny Benchmade 940

Nóż Benchmade 9400 to kolejna wersja ikonicznego modelu 940, zaprojektowanego przez Warrena Osborna ponad 20 lat temu. Model 940 już od pierwszej wersji zyskał szybko na popularności. Nic dziwnego. Jego...

Nóż Benchmade 9400 to kolejna wersja ikonicznego modelu 940, zaprojektowanego przez Warrena Osborna ponad 20 lat temu. Model 940 już od pierwszej wersji zyskał szybko na popularności. Nic dziwnego. Jego wzornictwo i wymiary czynią go niemalże idealnym nożem EDC.

Piotr Górski Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni

Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni

Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne...

Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne urządzenie (czasem gadżet), czyli latarka czołowa, także ma długą historię. Dziś często wykorzystywana jest w sporcie, turystyce i działaniach militarnych, niegdyś była narzędziem ułatwiającym pracę w kopalniach.

Piotr Górski Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb...

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich...

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Radosław Tyślewicz Buty wojskowe czy taktyczne? W czym do lasu?

Buty wojskowe czy taktyczne? W czym do lasu? Buty wojskowe czy taktyczne? W czym do lasu?

W miejskiej dżungli, w błocie na poligonie lub na asfalcie w garnizonie, na misji w górach i podczas spaceru po lesie, a czasem do prowadzenia auta czy odśnieżania podwórka – buty są z nami zawsze. Które...

W miejskiej dżungli, w błocie na poligonie lub na asfalcie w garnizonie, na misji w górach i podczas spaceru po lesie, a czasem do prowadzenia auta czy odśnieżania podwórka – buty są z nami zawsze. Które modele wybrać? Czym różni się but wojskowy od taktycznego? Jak nowe technologie stosowane przez producentów obuwia wpływają na ich wykorzystanie i co powinniśmy brać pod uwagę decydując się na dany model buta poza jego ceną?

Izabela Stanke Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z...

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z jakości innych produktów, które nie zaspakajały ich potrzeb, postanowił stworzyć coś, czego jeszcze nie było. I tak w 2004 roku powstał on – Fenixlight Limited.

Mariusz Hrycyna Rękawice Mechanix Wear

Rękawice Mechanix Wear Rękawice Mechanix Wear

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych...

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Zdjęcia: Mariusz Hrycyna

Radosław Tyślewicz, HAIX Group Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego...

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego wejścia błotnistym szlakiem na szczyt Turbacz w Gorcach. Całą prawdę o najnowszym modelu przeznaczonym dla żołnierzy, militarystów i myśliwych prezentujemy poniżej.

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Mariusz Hrycyna Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex

Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex

Polska firma Helikon-Tex jest doskonale znana użytkownikom spodni taktycznych i outdorowych. Producent przyzwyczaił swoich klientów do ustawicznej modyfikacji i ulepszania produktów, wprowadzając na rynek...

Polska firma Helikon-Tex jest doskonale znana użytkownikom spodni taktycznych i outdorowych. Producent przyzwyczaił swoich klientów do ustawicznej modyfikacji i ulepszania produktów, wprowadzając na rynek nowe modele. Jedną z ostatnich nowości są spodnie Hybrid Tactical Pants. Znajdą one swoich zwolenników wśród miłośników strzelectwa, militariów, survivalu i innych osób aktywnie spędzających czas i lubiących adrenalinę. Zdjęcia: Helikon-Tex

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Radosław Tyślewicz Testy nowych prototypów płetw

Testy nowych prototypów płetw Testy nowych prototypów płetw

W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki...

W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki Wojennej. Korzystano przy tym z jedynego w Europie tunelu hydrodynamicznego (57 ton wody) oraz robota – nogi płetwonurka.

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Radosław Tyślewicz Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej...

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem...

Wojciech Jagielski Nowy miniszperacz TK22UE

Nowy miniszperacz TK22UE Nowy miniszperacz TK22UE

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd...

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd korony. Tak powstała wersja UE popularnego Feniksa.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Radosław Tyślewicz Beret GROM-u nad Dunajem

Beret GROM-u nad Dunajem Beret GROM-u nad Dunajem

Zupełnie nieznanym faktem w Polsce pozostaje kwestia zapożyczenia albo jak kto woli wzorowania na kolorze beretów Jednostki Wojskowej GROM nakryć głowy dla kadry i kadetów austriackiej akademii wojskowej...

Zupełnie nieznanym faktem w Polsce pozostaje kwestia zapożyczenia albo jak kto woli wzorowania na kolorze beretów Jednostki Wojskowej GROM nakryć głowy dla kadry i kadetów austriackiej akademii wojskowej wprowadzonego 21 stycznia 2020 roku. Znany jest oficjalny komunikat znad Dunaju, ale redakcji „SPECIAL OPS” udało się dotrzeć w styczniu 2023 roku do osób biorących udział w całym procesie przygotowywania tego przedsięwzięcia po stronie austriackiej podczas pierwszego od czasu pandemii balu oficerskiego...

Ewelina Grzesik Black Eeagle Adventure 2.2 GTX – testujemy damski model od HAIX

Black Eeagle Adventure 2.2 GTX – testujemy damski model od HAIX Black Eeagle Adventure 2.2 GTX – testujemy damski model od HAIX

Niemiecka firma HAIX, od lat zajmująca się produkcją obuwia trekkingowego, militarnego, policyjnego czy roboczego, zyskała swoją popularność dzięki wysokiej jakości produktom. Buty firmy HAIX produkowane...

Niemiecka firma HAIX, od lat zajmująca się produkcją obuwia trekkingowego, militarnego, policyjnego czy roboczego, zyskała swoją popularność dzięki wysokiej jakości produktom. Buty firmy HAIX produkowane są z wyselekcjonowanych materiałów oraz najnowszej technologii, co zapewnia ich trwałość, bezpieczeństwo oraz komfort noszenia. Marka HAIX stała się popularna nie tylko wśród użytkowników z Europy, ale również za oceanem, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Redakcja Helikon-Tex – największy producent sprzętu taktycznego i outdoorowego w Polsce – przedstawia swoich ambasadorów

Helikon-Tex – największy producent sprzętu taktycznego i outdoorowego w Polsce – przedstawia swoich ambasadorów Helikon-Tex –  największy producent sprzętu taktycznego i outdoorowego w Polsce – przedstawia swoich ambasadorów

Firma Helikon-Tex powstała z pasji do przygody i aktywności outdoorowych. Ponad 35 lat doświadczenia dało jej solidne podstawy, aby stać się liderem w dostarczaniu najnowocześniejszej odzieży i sprzętu...

Firma Helikon-Tex powstała z pasji do przygody i aktywności outdoorowych. Ponad 35 lat doświadczenia dało jej solidne podstawy, aby stać się liderem w dostarczaniu najnowocześniejszej odzieży i sprzętu dla wszystkich osób, które mają adrenalinę we krwi. Dziś ta polska firma – jeden z największych producentów sprzętu taktycznego i outdoorowego w Europie – przedstawia swoich ambasadorów.

Redakcja XXV edycja MSPO coraz bliżej!

XXV edycja MSPO coraz bliżej! XXV edycja MSPO coraz bliżej!

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte...

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Na targach nie zabraknie i nas, redakcji SPECIAL OPS z premierą numeru SPECIAL OPS 4/2017 oraz kompendium - kalendarza książkowe pełnego specjalsowych ciekawostek na 2018 rok.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops