Special-Ops.pl

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

poza-domem.pl | 2022-03-24
Produkcja łuku strzeleckiego

Produkcja łuku strzeleckiego

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

treść sponsorowana

Jakie są rodzaje łuków? 

Minęły już czasy, kiedy do wykonania tradycyjnych łuków wykorzystywano zwierzęce ścięgna i jelita. Pierwsze łuki wykonywano z kawałka drewna odpowiedniego dla danego regionu. Wzmacniane były zwierzęcymi ścięgnami, do zrobienia cięciwy wykorzystywano jelita. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo syntetycznych zamienników, trwalszych oraz pozyskiwanych bez konieczności mordowania zwierząt.

Łuk tradycyjny

Łuk tradycyjny jest konstrukcyjnie najbardziej zbliżony do swojego historycznego odpowiednika. Charakteryzuje się prostą konstrukcją i to ten typ jest zalecany jako łuk dla początkujących. Wykonany jest najczęściej z jednego kawałka drewna lub laminatu bez żadnych specjalistycznych akcesoriów. Od jednego krańca do drugiego rozciągnięta jest cięciwa syntetyczna. Jest to opcja najtańsza. I jeśli zastanawiasz się jaki łuk na początek wybrać, odpowiedź jest jedna, powinien to być właśnie ten o tradycyjnej budowie.

Łuk Recurve

Tego typu łuki również nazywane są tradycyjnymi, jednak mają już dużo mniej wspólnego z tymi z pierwszej kategorii. Sprzęt typu Recurve to pierwsza poważna ewolucja sprzętu w historii. Ich nazwa wzięła się od kształtu, który różni się od standardowo wygiętego łuku. Środkowa część jest tu wygięta w stronę łucznika a czubki ramion w przeciwną. Budowa tego typu pozwala uzyskać większą energię oraz szybkość strzały. Tego typu sprzęt wykonuje się najczęściej z drewna, aluminium lub karbonu. Są to jedyne łuki używane na olimpiadach. Pozwalają na zastosowanie dodatkowych akcesoriów, wymagają więcej wprawy w posługiwaniu się sprzętem.

Łuk bloczkowy

Ich budowa jest zdecydowanie najbardziej skomplikowana. Składają się z wielu elementów oraz zaawansowanego systemu kabli. Z tego typu sprzętu nie strzela się bez dodatkowych akcesoriów. Zaawansowana technologia i użyte materiały sprawiają, że jest to łuk o największej sile, ale też dla zaawansowanych użytkowników. Nie jest zalecany dla najmłodszych oraz jako łuk na początek przygody z tym pięknym sportem.

Jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem?

Do nauki najlepiej się sprawdza łuk tradycyjny. Jest idealny do treningu, pozwala nauczyć się panować nad bronią oraz dobrze celować bez użycia dodatkowych akcesoriów. Wszystko zależy tu od treningu i tego, jak się do niego przykładasz oraz jak często trenujesz. Jest to jednocześnie najtańsza opcja, dlatego warto rozważyć ten wybór, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z łucznictwem. Jeśli jednak początki już masz za sobą lub po prostu uważasz, że tradycyjny nie jest dla Ciebie to warto rozważyć zakup łuku typu Recurve. Sprzęt tego typu jest bardziej skomplikowany, wymaga też użycia dodatkowych akcesoriów jak na przykład celownik. To wszystko powoduje, że rośnie również cena końcowa gotowego do użycia sprzętu. Jednak masz szansę uczyć się na sprzęcie dopuszczonym do igrzysk olimpijskich i kto wie, może kiedyś na nich wystąpić? Łuk bloczkowy to najbardziej zaawansowana konstrukcja, nie poleca się jej na początek. Jednak zdecydowanie docenisz zastosowane w nim rozwiązania techniczne, jeśli już masz trochę doświadczenia.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego

Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops