Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Produkcja łuku strzeleckiego
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
Jakie są rodzaje łuków?
Minęły już czasy, kiedy do wykonania tradycyjnych łuków wykorzystywano zwierzęce ścięgna i jelita. Pierwsze łuki wykonywano z kawałka drewna odpowiedniego dla danego regionu. Wzmacniane były zwierzęcymi ścięgnami, do zrobienia cięciwy wykorzystywano jelita. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo syntetycznych zamienników, trwalszych oraz pozyskiwanych bez konieczności mordowania zwierząt.
Łuk tradycyjny
Łuk tradycyjny jest konstrukcyjnie najbardziej zbliżony do swojego historycznego odpowiednika. Charakteryzuje się prostą konstrukcją i to ten typ jest zalecany jako łuk dla początkujących. Wykonany jest najczęściej z jednego kawałka drewna lub laminatu bez żadnych specjalistycznych akcesoriów. Od jednego krańca do drugiego rozciągnięta jest cięciwa syntetyczna. Jest to opcja najtańsza. I jeśli zastanawiasz się jaki łuk na początek wybrać, odpowiedź jest jedna, powinien to być właśnie ten o tradycyjnej budowie.
Łuk Recurve
Tego typu łuki również nazywane są tradycyjnymi, jednak mają już dużo mniej wspólnego z tymi z pierwszej kategorii. Sprzęt typu Recurve to pierwsza poważna ewolucja sprzętu w historii. Ich nazwa wzięła się od kształtu, który różni się od standardowo wygiętego łuku. Środkowa część jest tu wygięta w stronę łucznika a czubki ramion w przeciwną. Budowa tego typu pozwala uzyskać większą energię oraz szybkość strzały. Tego typu sprzęt wykonuje się najczęściej z drewna, aluminium lub karbonu. Są to jedyne łuki używane na olimpiadach. Pozwalają na zastosowanie dodatkowych akcesoriów, wymagają więcej wprawy w posługiwaniu się sprzętem.
Łuk bloczkowy
Ich budowa jest zdecydowanie najbardziej skomplikowana. Składają się z wielu elementów oraz zaawansowanego systemu kabli. Z tego typu sprzętu nie strzela się bez dodatkowych akcesoriów. Zaawansowana technologia i użyte materiały sprawiają, że jest to łuk o największej sile, ale też dla zaawansowanych użytkowników. Nie jest zalecany dla najmłodszych oraz jako łuk na początek przygody z tym pięknym sportem.
Jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem?
Do nauki najlepiej się sprawdza łuk tradycyjny. Jest idealny do treningu, pozwala nauczyć się panować nad bronią oraz dobrze celować bez użycia dodatkowych akcesoriów. Wszystko zależy tu od treningu i tego, jak się do niego przykładasz oraz jak często trenujesz. Jest to jednocześnie najtańsza opcja, dlatego warto rozważyć ten wybór, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z łucznictwem. Jeśli jednak początki już masz za sobą lub po prostu uważasz, że tradycyjny nie jest dla Ciebie to warto rozważyć zakup łuku typu Recurve. Sprzęt tego typu jest bardziej skomplikowany, wymaga też użycia dodatkowych akcesoriów jak na przykład celownik. To wszystko powoduje, że rośnie również cena końcowa gotowego do użycia sprzętu. Jednak masz szansę uczyć się na sprzęcie dopuszczonym do igrzysk olimpijskich i kto wie, może kiedyś na nich wystąpić? Łuk bloczkowy to najbardziej zaawansowana konstrukcja, nie poleca się jej na początek. Jednak zdecydowanie docenisz zastosowane w nim rozwiązania techniczne, jeśli już masz trochę doświadczenia.