RAW Mobile BMS
Bezpieczne narzędzie komunikacji i zarządzania operacją dla urządzeń mobilnych

RAW Mobile BMS, Fot. Pixabay
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują wysoki poziom ochrony prywatności – jak np. Signal.
Zagrożenie cyberprzestępczością
Jednak wraz z przejściem użytkowników z urządzeń stacjonarnych na mobilne można zaobserwować zwiększający się poziom zagrożenia cyberprzestępczością, która dotyczy również urządzeń mobilnych. Co ciekawe, coraz częściej sposób działania przestępców nie polega na złamaniu zabezpieczeń, ale na oszukaniu użytkownika – omijając tym sposobem zabezpieczenia i czyniąc z niego najsłabsze ogniwo systemu ochrony.
Urządzenia mobilne są również szeroko wykorzystywane w sektorze rządowym, w tym przez służby sektora bezpieczeństwa. Nie ma w tym nic dziwnego – ich mobilny charakter jest szczególnie atrakcyjny dla funkcjonariuszy, których praca często wiąże się ze zmianą lokalizacji przy jednoczesnej konieczności utrzymania kontaktu zarówno w ramach służby, jak i prywatnie z rodziną. Nie ma też powodu, żeby rezygnować z wykorzystania smartfonów. Inteligentne wykorzystanie urządzeń mobilnych w służbie może wpłynąć na znaczną poprawę świadomości sytuacyjnej, zwiększenie mobilności jednostek i przepływu informacji. Dowiedz się więcej >>
Jednocześnie nie można zapomnieć o zagrożeniach. Sytuacja służb jest w tym zakresie trudniejsza niż w przypadku prywatnego użytkownika – poza „zwykłymi” cyberprzestępcami ich urządzenia mobilne mogą stać się celem ataków sterowanych przez rządy innych państw. Smartfon cały czas pozostaje urządzeniem radiowym, które na bezpośrednim polu walki może szybko zamienić się w radionamiernik dla przeciwnika.
Należy spodziewać się, że wykorzystane zostaną narzędzia ofensywne, bazujące na nieujawnionych podatnościach w oprogramowaniu (tzw. 0-day), czyli korzystające z nieujawnionych luk w oprogramowaniu urządzeń w celu dotarcia do zawartości urządzenia i śledzenia komunikacji lub przejęcia danych znajdujących się na urządzeniu. Przykładem takiego oprogramowania może być słynny Pegasus, ale z całą pewnością istnieje kilka innych, równie groźnych narzędzi 0-day, które są w użyciu, chociaż nikt o nich nie wie.
Bezpieczne smartfony
Z tego względu w środowisku służb specjalnych i innych podmiotów sektora bezpieczeństwa powinny funkcjonować urządzenia pochodzące z zaufanego łańcucha dostaw, a więc np. od sprawdzonego producenta oprogramowania, ze znanym krajem pochodzenia oraz otoczeniem prawnym, w którym działa. No i konieczna jest ciągła analiza ryzyka, realizowana we właściwym otoczeniu organizacyjnym.
W ramach RAW od 3 lat zajmujemy się problematyką cyberbezpieczeństwa smartfonów oraz rozwojem narzędzi komunikacji na urządzenia mobilne. W efekcie prac badawczo-rozwojowych oraz współpracy międzynarodowej stworzyliśmy narzędzie, które oferuje zarówno bezpieczną komunikację i gwarantuje prywatność użytkownikowi, jak i stwarza możliwość mobilnego zarządzania operacjami w zaawansowanych scenariuszach użycia, typowych dla służb sektora bezpieczeństwa. Sprawdź >>
Oprogramowanie RAW Mobile BMS
RAW Mobile BMS to oprogramowanie, które oferuje szereg funkcjonalności. Jego podstawowym elementem jest RAW Komunikator, czyli komunikator internetowy oparty na własnej infrastrukturze serwerowej i kryptograficznej, a także dopasowany do potrzeb użytkowników specjalnych. Daje on możliwość prywatnej, bezpiecznej komunikacji w najszerszym możliwym wymiarze – połączeń głosowych, przesyłania wiadomości tekstowych, zdjęć i wideo, wymiany dokumentów i streamingu danych.
Zobacz także: RAW Secure Phone - smartphone, który broni Twoich informacji >>
Na tym nie kończy się lista funkcjonalności, które w firmie określamy roboczym mianem „mini-BMS” od systemu zarządzania polem walki. Nieodłącznym elementem narzędzia RAW jest mapa, dzięki której wszyscy w ramach grupy roboczej widzą wzajemnie swoją lokalizację oraz mogą w czasie rzeczywistym nanosić punkty i wyznaczać zadania – mając wspólny obraz sytuacji na swoim telefonie. Kolejną funkcją specjalną jest Puch-to-Talk (PTT) – a więc sytuacja, w której komunikator pracuje na stale zestawionych i otwartych kanałach komunikacyjnych, a użytkownik może rozmawiać na zasadzie „naciśnij i mów” w ramach grupy roboczej. Wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiego poziomu szyfrowania, które uzyskało certyfikat NATO Restricted.
Dla najbardziej zaawansowanych zastosowań komunikator musi być zainstalowany w bezpiecznym środowisku RAW Secure Phone. RAW Secure Phone, to telefon oparty na Google Pixel, którego system operacyjny został zmodyfikowany i zabezpieczony – zarówno przed fizyczną utratą urządzenia jak również przed cyberatakami za pomocą zaawansowanych narzędzi ofensywnych.
Zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia naszego rozwiązania w praktyce >>
![]() |
RAW Sp. z o.o. ul. Zwycięzców 2 |