Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Oświetlenie sygnalizacyjne, czyli znaczniki aktywne od Ha3o

Radosław Tyślewicz , Ha3o | 2023-06-01
Znaczniki aktywne firmy Ha3o. Fot. Radosław Tyślewicz

Znaczniki aktywne firmy Ha3o. Fot. Radosław Tyślewicz

Każdy już chyba przywykł do widoku, jak i stosowania w survivalu, wojsku, ratownictwie, bieganiu nocnym, nurkowaniu czy nawet w wędkarstwie, świateł chemicznych czy dla bardziej zaawansowanych trekkingowców i członków zawodowych grup rescue, sygnalizatorów świetlnych typu strobo. Po blisko 40 latach na świecie, również w Polsce weszły one powszechnie do codziennego wyposażenia outdoorowego, a nawet pojawiły się na kartach podręczników i instrukcji kursów przetrwania SERE (jak np. „Podręcznik SERE” Karola Falandysa czy Wydanie Specjalne „SPECIAL OPS SURVIVAL” nr 4).

test produktu
Zobacz także

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Jednym z dystrybutorów tego typu profesjonalnego wyposażenia jest obecna od lat na krajowym rynku firma Ha3o, dzięki której testowaliśmy dla Was znaczniki specjalnego przeznaczenia nowego typu: sygnalizator wyprawowy Guardian Light i Guardian Mockingbird firmy Adventure Lights oraz światła chemiczne Lumica Light.

Warto wiedzieć, że również i w tym obszarze następują zmiany i nawet pozornie proste światła chemiczne dostępne są już w wersji emitującej sygnał w spektrum podczerwieni widocznym tylko w urządzeniach noktowizyjnych, ukrytym dla ludzkiego oka. Podobna ewolucja miała miejsce w przypadku sygnalizatorów zasilanych baterią.

Współczesne znaczniki tego typu można podzielić na:

 • światła chemiczne emitujące światło widzialne w różnych kolorach, 
 • światła chemiczne nadające w spektrum bliskiej podczerwieni IR,
 • sygnalizatory świetlne zasilane baterią, emitujące sygnał ciągły lub pulsujący (strobo) w spektrum światła widzialnego,
 • sygnalizatory zasilane baterią, nadające w spektrum bliskiej podczerwieni IR.

Światła chemiczne charakteryzują się niezwykle dużą wytrzymałością na warunki środowiskowe, takie jak deszcz, śnieg, temperatura otoczenia, które nie wpływają znacząco na emitowane przez nie światło po ich aktywacji. Mogą również pozostawać zmagazynowane w stanie spoczynku, gotowe do użycia bez obawy utraty zdolności ich świecenia. Są wreszcie odporne na uszkodzenia mechaniczne i wodę, z wyjątkiem samej aktywacji, która jest prosta i niezawodna, ale jednocześnie dość łatwo może dojść do niepożądanego przełamania wewnętrznej struktury oddzielającej substancje chemiczne i rozpoczęcia świecenia jeszcze przed wyciągnięciem z opakowania.

Światła chemiczne doskonale sprawdzają się również w środowisku wodnym (dla żeglarzy, kajakarzy, pływaków i nurków). Tego typu indywidualne oświetlenie sygnalizacyjne cechuje dobra widzialność światła w zależności od rodzaju barwy, typu znacznika i jego umiejscowienia. Poręczność, jak i jednorazowość użycia po aktywacji pozwala światła chemiczne klasyfikować głównie jako oświetlenie awaryjne, stanowiące uniwersalny element wyposażenia ratunkowego.

Tego typu światła mogą być również wykorzystywane do oznaczania stref zrzutu, lądowisk dla śmigłowców, jako markery osobiste operatorów pododdziałów specjalnych czy chociażby przez służby porządkowe do kierowania ruchem oraz oznaczania dróg i wyjść ewakuacyjnych.

Markery znalazły również zastosowanie na rynku cywilnym jako środki bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt. W technikach survivalowych chyba najbardziej powszechnym zastosowaniem światła chemicznego jest wykorzystanie go do tzw. procedury wzywania pomocy SOS i oznaczania swojej pozycji.

Szybkie nakreślanie okręgów za pomocą światła chemicznego umieszczonego na końcu sznurka, czy to w pozycji pionowej, czy poziomej (w zależności od sytuacji), zwiększa efektywność jego użycia. Dowiedz się więcej >>

Światła chemiczne

Światło chemiczne, nazywane również glow stick lub lightstick, to jednorazowe źródło światła zbudowane z plastikowego pojemnika zawierającego dwie ciecze odizolowane od siebie za pomocą cienkiego szkła, które po skruszeniu i wymieszaniu się substancji zaczyna świecić.

Światło chemiczne aktywuje się poprzez zgięcie plastikowej obudowy aż do przełamania (skruszenia) wewnętrznego szklanego separatora. Na rynku dostępne są światła tego typu w różnych barwach: zielone, czerwone, pomarańczowe, różowe, żółte, niebieskie, fioletowe i białe oraz świecące w bliskiej podczerwieni IR.

Światła chemiczne firmy Lumica Light to produkty wysokiej jakości, o szerokim spektrum zastosowań. Mogą być użyte jako indywidualne oświetlenie sygnalizacyjne, podręczne oświetlenie nocne, sygnalizacja ostrzegawcza podczas wypadku, pomoc przy kierowaniu ruchem, oznaczenie stref zrzutu lub bezpiecznych przejść.

Nadają się również do użytku podczas biwaków, wypraw turystycznych czy chociażby podczas zabawy w klubie, dyskotece lub na domówce.

Światła tego typu mogą być stosowane w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej oraz pod wodą. Nie zawierają one szkodliwych czy toksycznych substancji. Podczas emisji światła nie jest wydzielane ciepło.

Testowane przez nas światła chemiczne przeznaczone są do pracy w zakresie temperatur od -20°C do +50°C i są odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Nasze testy przypadły na temperatury około 0°C oraz opady deszczu ze śniegiem.

Tym razem sprawdzaliśmy światła chemiczne o długości 6 i 15 cali (odpowiednio 15 i 38 cm), należące do grupy produktów militarnych (posiadających kod identyfikacyjny NATO NSN.

Ponadto, światła tego producenta są wyposażone fabrycznie w zamykany zaczep typu „Smart”, co pozwala na bezpieczniejszy oraz pewniejszy montaż do ekwipunku użytkownika. W naszym przypadku testowaliśmy je we współpracy z nerką, torbą typu buttpack oraz plecakiem wyprawowym o pojemności 55 l obszytym systemem MOLLE.

Dostępne są różne kolory świateł chemicznych Lumica Light, które dodatkowo różnią się czasem świecenia. Może on wynosić od 5 minut do nawet 12 godzin. W tabeli przedstawiono czasy dla świateł o różnej barwie i długości 15’’ (38 cm):

Produkt (długość cale/kolor)

Czas świecenia Nr katalogowy
15" niebieski 8 h F00123
15" zielony 12 h F00124
15" czerwony 12 h F00125
15" żółty 12 h F00127
15" biały 8 h F00126    
15" podczerwony 3 h F00122
15" pomarańczowy-intensywny 5 min F00121  

W sprzedaży są również dostępne światła chemiczne emitujące światło IR – niewidoczne dla ludzkiego oka, za to doskonale widoczne w urządzeniach noktowizyjnych które są już dostępne nawet w niektórych smartfonach (np. AGM Glory G1S).

Ze względu na specjalną ofertę świateł chemicznych dla służb mundurowych Ha3o prowadzi również stronę internetową sprzetspecjalny.pl, na której znajduje się m.in. charakterystyka tego modelu świateł.

Test użytkowania

Do testów wykorzystaliśmy trzy długie światła (38 cm), w tym dwa mocno świecące o kolorze pomarańczowym (orange extra high intensty) oraz jedno Infra Red oraz cztery krótkie (15 cm), w tym dwa IR oraz po jednym czerwonym i żółtym.

Ze względu na jesienną aurę i czasookres świecenia udało się przetestować światła w maksymalnym czasie świecenia deklarowanym na opakowaniu od 5 minut w przypadku świateł o wysokiej intensywności świecenia do 12 godzin świateł o standardowym poziomie jasności. Do weryfikacji podczerwieni (IR) wykorzystaliśmy kamerę podczerwieni. 

Główna oś testu polegała na weryfikacji długości aktywności (świecenia). W przypadku znacznika IR chcieliśmy sprawdzić dystans oraz zakres widoczności sygnału w podczerwieni za pomocą detekcji posiadanego urządzenia. 

Wyniki nie są zaskakujące, wszystkie testowane światła przekroczyły czas realnego użytkowania w stosunku do opisu producenta – dokładny wynik w przypadku światła czerwonego z deklarowanych 12 osiągnął 18 godzin!

Najbardziej widowiskowy był test światła pomarańczowego o wysokiej intensywności – głównie ze względu na mocno odczuwalną różnicę po między okresem świecenia oraz stanem zaraz po zgaśnięciu.

W tym przypadku pięciominutowy deklarowany przez producenta czas świecenia wydłużył się prawie o 30 sekund (5 minut i 27 s). Testy odbywały się w terenie otwartym przy temperaturze ok. 0°C oraz opadach deszczu i deszczu ze śniegiem.

Warto też wiedzieć, że światła IR po rozpakowaniu mają czerwoną obudowę, w odróżnieniu od pozostałych świateł emitujących sygnał w paśmie widzialnym, których obudowy są białe. Testy w podczerwieni wykazały, że zasięg wykrycia tego typu znaczników przez kamerę IR zależy nie tyle od samego światła, co od zasięgu podświetlenia, jakim dysponuje kamera.

Tak więc wpływ na to ma raczej klasa sprzętu, jaki wykorzystujemy do obserwacji – w naszym przypadku pozwolił on na wykrycie znacznika z odległości kilkunastu metrów w tych samych warunkach atmosferycznych co poprzednie modele świateł.

Lumica Light zostały również przetestowane w zanurzeniu i to w wodzie morskiej. Światło zielone o długości 15 cm (6 cali) po aktywacji zostało zanurzone w słonej wodzie o temperaturze ok +5°C na głębokość 2,5-3,0 m.

Testowi poddaliśmy szczelność i wytrzymałość świetlika na przebywanie w środowisku wodnym w dłuższym przedziale czasu oraz nominalny czas świecenia w wodzie o niskiej temperaturze.

Światło przetrwało noc bez żadnych problemów, oznaczając swoim światłem miejsce palowania pomostu do dna morskiego. Czas świecenia przekroczył deklarowany przez producenta okres 12 godzin o 34 minuty.

Na uwagę zasługuje też fakt zmodyfikowanego w stosunku do świateł innych producentów zaczepu, dzięki któremu nie zgubimy naszego „świetlika” po przypięciu go do ekwipunku czy odzieży (dotyczy krótkich świateł o długości 6 cali).

Producent zamiast typowego otwartego haczyka zastosował pełne zamknięcie z wykorzystaniem elastycznej zapadki podobnej do tych stosowanych w karabińczykach.

Dodatkowo ma on również w swojej górnej części mały otwór pozwalający na przeciągnięcie cienkiego sznurka. Jest on na tyle elastyczny, że pozwala na wyginanie go nawet o ok. 90° bez uszkodzenia czy trwałego odkształcenia. W naszym przypadku świetlik został przypięty do systemu MOLLE naszytego na plecak wyprawowy oraz nerkę.

Zapięcie okazało się na tyle skuteczne, że nie doszło do odczepienia świetlika w trakcie marszu ani przechodzenia przez młodniki i inne przeszkody terenowe. 

Przy światłach chemicznych należy pamiętać o ich konstrukcji i kruchości szkła znajdującego się wewnątrz plastikowego pojemnika. Wymaga to szczególnego przemyślenia przed umieszczeniem ich w bagażu lub odzieży podczas przenoszenia, aby nie doszło do nieplanowanej aktywacji świetlika wskutek jego przypadkowego zgniecenia lub przełamania, o czym wspominaliśmy wcześniej – dotyczy to zwłaszcza długiej wersji świateł.

Dobrą praktyką jest umieszczanie ich w kieszeniach tak, aby samoczynnie nie mogły się przemieszczać czy „obijać”. Najlepiej umieścić je w miejscach (szlufkach) przewidzianych na długopisy lub markery, w apteczkach lub sztywnych częściach organizerów lub razem z innymi podłużnymi elementami przenoszonymi w zasobnikach. 

Przeczytaj także: Identyfikacja swój-obcy na współczesnym polu walki - czyli rzecz o znacznikach pasywnych >>

Sygnalizatory świetlne zasilane baterią

Drugim rodzajem znaczników świetlnych są sygnalizatory zasilane baterią, emitujące światło widzialne oraz w paśmie bliskiej podczerwieni IR w sygnale ciągłym lub strobo. W tym przypadku, typowym zastosowaniem jest identyfikacja w przestrzeni osoby lub elementu ekwipunku czy obiektu w porze nocnej.

Rozwiązanie takie sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy działamy większą grupą i konieczne jest posiadanie pełniejszego obrazu sytuacji w zakresie tego, kto gdzie się znajduje. W tym przypadku również powitaliśmy z dużym zadowoleniem sygnalizatory IR, dające światło widzialne tylko w specjalnie do tego spektrum przystosowanych przyrządach optycznych. 

Do testów wykorzystaliśmy znaczniki (światła wyprawowe) Guardian™ Dual Function oraz GUARDIAN MOCKINGBIRD kanadyjskiej firmy Adventure Lights.

Produkty te są znane i rozpoznawane na całym świecie ze względu na ich wyjątkową wytrzymałość i doskonałe parametry techniczne i zapewne dlatego znajdują się w ofercie Ha3o. 

Znaczniki GUARDIAN EXPEDITION są dostępne w pięciu kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym, białym. Wyróżnikiem serii GUARDIAN MOCKINGBIRD jest poza kolorami (czerwony, pomarańczowy, niebeski, biały) znacznik w wersji IR. Mogą one w razie potrzeby służyć również jako podręczne światło do pracy z mapą, jako czołówka albo latarka.

Doskonale sprawdzą się, jako światło do oznaczania naszej pozycji umieszczone na zewnętrznej części ekwipunku, ponieważ wg deklaracji producenta mogą być widoczne nawet do 5 km.

Ponadto znacznik świetlny Guardian może być wykorzystywany również jako światło rowerowe oraz jako znacznik dla biegaczy.

Można go również używać podczas nurkowania, ponieważ światła Adventure Lights charakteryzują się szczelnością do głębokości 100 m. Ten rodzaj oświetlenia jest uniwersalny i sprawdza się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas wypraw turystycznych czy wykonywania zadań służbowych.

Co ciekawe, sygnalizator ma dwie funkcje świecenia: stałe i migające. Zmiana trybu świecenia następuje poprzez zmianę polaryzacji baterii (odwrócenie jej). Dla funkcji stałej bateria wytrzymuje około 100 godzin, dla migającej około 240 godzin – w zależności od zastosowanej baterii.

Znacznik sygnalizacyjny Guardian Mockingbird to najlżejszy, najjaśniejszy i NAJBARDZIEJ WYTRZYMAŁY sygnalizator w swojej klasie. Charakteryzuje się zwartą konstrukcją, która jest wodoszczelna, odporna na uszkodzenia mechaniczne i tzw. zaczepy, a emitowane światło jest widoczne ze wszystkich kierunków (dookólnie). W zestawie znajduje się klips do paska kompatybilny z systemem MOLLE.

Sygnalizator zaprojektowany został z wykorzystaniem zaawansowanej technologii Mockingbird®, dzięki której użytkownik jest w stanie kodować i odtwarzać własne, unikatowe sekwencje świecenia strobo. Znacznik w wersji IR może być zaprogramowany przy użyciu dowolnego źródła światła podczerwonego. Czas nagrywania kodowanej sekwencji sygnału wynosi do dwudziestu sekund. Daje to zatem niemalże nieograniczone możliwości tworzenia własnej sekwencji rozbłysków.

Guardian Mockingbird® sterowany jest przez opatentowany program Reverse Polarity Program Switching®, w którym zainstalowanie baterii w urządzeniu z biegunowością dodatnią skierowaną w dół aktywuje funkcję nagrywania własnego sygnału. Aby odtworzyć nagraną sekwencję, należy odwrócić baterię. 

Właściwości świateł sygnalizacyjnych Guardian Mockingbird®:

 • Waga z baterią: 20 g
 • Wymiary bez klipsa: 4 x 3 x 2,5 cm
 • Wymiary z klipsem: 4 x 3 x 4 cm
 • Źródło zasilania: dwie baterie litowe 3 V typu CR2032
 • Materiał obudowy: Polimer High-Tech
 • Dostępne kolory obudowy: czarny, piaskowy
 • Materiał soczewki: poliwęglan wysokoudarowy
 • Dostępne kolory soczewek: zielony, żółty, czerwony, niebieski, biały, IR
 • Temperatura pracy i przechowywania: -20 do +65°C
 • Wpływ czynników zewnętrznych na działanie: urządzenie jest w pełni hermetyczne
 • Możliwość programowania własnych sygnałów świetlnych
 • Tryby pracy: migający, strobo – odtwarzanie nagranej sekwencji, programowanie – nagrywanie własnej sekwencji
 • Wodoszczelność: do głębokości 100 m

Test użytkowania

Do testów wykorzystaliśmy znacznik światła białego w wersji Guardian™ Dual Function oraz znacznik IR z serii produktów Guardian Mockingbird.

Oba znaczniki, choć zbliżone gabarytami, różnią się wykorzystywanym pasmem światła widzialnego i podczerwonego, co w znaczący sposób determinuje ich wykorzystanie. W pierwszym przypadku będzie to typowe cywilne zastosowanie w rekreacji i ratownictwie.

Znaczniki IR o obniżonej widzialności są przeznaczone dla wojska i służb specjalnych, do działania w skrytych operacjach i służą do szybkiego rozpoznania swój-obcy IFF (Identification Friend or Foe) w nocy lub przy ograniczonej widoczności. W warunkach nocnych sygnał jest niewidoczny gołym okiem, co zapobiega rozpoznaniu przez wroga.

W ciemności sygnał jest widoczny w paśmie bliskiej podczerwieni, to znaczy jedynie w urządzeniach noktowizyjnych Night Vision (NOD, NVG). Brak sygnału świetlnego w paśmie widzialnym pozwala uniknąć przypadkowego ostrzału przez wojska własne (Friendly Fire). 

Z wykorzystaniem naszych środków w tym zakresie udało się potwierdzić skuteczność ich działania, poręczność montażu do oporządzenia oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg oraz zanurzenie w wodzie na głębokość 3 metrów.

Testy odbyły się w terenie otwartym w okresie jesienno-zimowym przy temperaturze powietrza ok. 0°C i opadach deszczu ze śniegiem. Z kolei test wodoszczelności przeprowadzono w wodach Zatoki Gdańskiej przy temperaturze ok. +5°C.

Warto zaznaczyć, że wersje cywilne znacznika Guardian mają stałe przelotki, umożliwiające przewlekanie elastycznych taśm czy gumowych opasek – obie czynności wymagają skupienia i czasu na czynności manualne z nimi związane.

Z kolei znaczniki Guardian Mockingbird mają w standardzie bardziej poręczny w zastosowaniu klips, pozwalający na szybkie wpięcie znacznika na sztywne paski oraz taśmy systemu MOLLE, co stanowi w praktyce bardzo duże ułatwienie w jego stosowaniu. 

Podsumowując testowane znaczniki Guardian™ Dual Function oraz Guardian Mockingbird oferowane przez Ha3o, należy zwrócić uwagę na ich wysoką jakość wykonania, wytrzymałość podczas eksploatacji outdoorowej oraz innowacyjne funkcje, jak np. możliwość programowania sekwencji nadawanego sygnału oraz przeznaczone dla służb interwencyjnych wersje bliskiej podczerwieni IR. Zobacz produkty u dystrybutora >>

Ze względu na wygodę użytkowania (klips szybkiego montażu) zdecydowałbym się od razu na znaczniki z serii Mockingbird oferowane dla służb mundurowych. Polecam je szczególnie w działaniach taktycznych oraz dla organizatorów wypraw dla grup zorganizowanych, ekstremalnych imprez na orientację czy miłośnikom gier terenowych typu Milsim. Podczas testów znaczników zasilanych baterią nie doszło do uszkodzenia czy awarii spowodowanej uszkodzeniem mechanicznym czy nieszczelnością.

Czas działania tego typu urządzeń jest determinowany jakością zastosowanej baterii, a nie uciążliwą troską o użytkowany sprzęt, który wytrzyma większość naszych wypraw w teren czy na tzw. „robotę”. Argumentem przemawiającym na korzyść znaczników optycznych serii Guardian jest również ich cena oscylująca w granicach ok. 30-40 zł za sztukę w zależności od modelu.

Zdjęcia: Radosław Tyślewicz

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Steiner M830r LRF 1535 nm

Steiner M830r LRF 1535 nm Steiner M830r LRF 1535 nm

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in....

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in. modele LRF wyposażone w dalmierze laserowe (Laser RangeFinder), których sztandarowym reprezentantem jest kompaktowa lornetka M830r LRF 1535 nm.

Michał M. Mini-Max

Mini-Max Mini-Max

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia...

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia przy sobie (więcej: FENIX PD35 V2.0). Jako osoba przywykła do akceptowania wytycznych, co do przeznaczenia sprzętu i sposobu jego użytkowania, przyjąłem to do wiadomości i tak też traktowałem ten model... dopóki nie trafiła do mnie E18R tego samego producenta. O tak, o niej naprawdę można powiedzieć,...

Ireneusz Chloupek Bates DELTA-8 2348 ICS

Bates DELTA-8 2348 ICS Bates DELTA-8 2348 ICS

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów...

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów butów dla formacji mundurowych. Dziś to jedna z największych i najpopularniejszych firm o zasięgu ogólnoświatowym, produkująca półtora miliona par butów rocznie i zaopatrująca jednostki wojskowe oraz służby ochrony porządku w ponad 50 krajach świata, na czterech kontynentach, w tym policje w 30...

P.S. Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów,...

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów, plecaków, nerek itd. Na peryferiach tej bogatej oferty produktów jest także całkiem spora ilość taktycznej galanterii - w związku z tym, że samego producenta najpewniej przedstawiać nikomu nie trzeba, skupię się na opisie jednego z nowszych modeli rękawiczek taktycznych, pochodzących wprost...

Ireneusz Chloupek HUEY czyli „brzytwa”

HUEY czyli „brzytwa” HUEY czyli „brzytwa”

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające...

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające szybkie mierzenie, stały się standardem w nowoczesnych jednostkach specjalnych i nie tylko. Pojawienie się w 1996 r. holograficznego Bushnell HoloSight przyniosło nową jakość na tym polu i szybko zapewniło dominację jego następcom, czyli HWS EOTech. W tej klasie nowoczesnych celowników optoelektronicznych...

Ireneusz Chloupek Steiner M750rc

Steiner M750rc Steiner M750rc

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród...

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród nich są m.in. dwa modele wyposażone w podświetlany, stabilizowany kompas, który wraz ze specjalistyczną siatką daje możliwość dokładnej identyfikacji celów oraz określania namiarów i odległości do nich, a także innych pomiarów.

Jerzy Bielecki Na ostrzu

Na ostrzu Na ostrzu

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL...

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL OPS nr 1/2014) opisywałem kilka ostrzałek, a w SPECIAL OPS 1/2018 przedstawiłem istny kombajn do ostrzenia – ostrzałkę mechaniczną Work Sharp Ken Onion Edition. Pomimo wielu zalet, ostrzałka ta ma jednak spore gabaryty, wymaga zasilania oraz ma dość wysoką cenę. Jeśli ktoś ostrzy wiele noży lub...

Redakcja MECHANIX Tactical

MECHANIX Tactical MECHANIX Tactical

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający...

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający pieczołowitego doboru materiałów i wykonania, by osiągnąć właściwe cechy użytkowe. Wiodącym producentem jest amerykański Mechanix Wear z bogatą ofertą modeli o różnym przeznaczeniu w przystępnych cenach, a wśród nich linią Tactical i Tactical Specialty.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Ireneusz Chloupek Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Radosław Tyślewicz Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego...

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego obiegu, zanim logistyka wojskowa przekonała się do innowacyjnych rozwiązań stosowanych już przecież przez Amerykanów czy Brytyjczyków. To zawsze był odwieczny dylemat żołnierza, ale i miłośnika Bushmakingu, survivalu czy gier typu ASG – jak dobrać odzież zapewniającą komfort i swobodę ruchów i...

Wojciech Jagielski Nowy miniszperacz TK22UE

Nowy miniszperacz TK22UE Nowy miniszperacz TK22UE

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd...

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd korony. Tak powstała wersja UE popularnego Feniksa.

Globemaster Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia...

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia broni palnej, tym razem marki Liqui Moly GmbH, od 1 stycznia 2018 r. będącej częścią grupy Würth. To niemiecka firma specjalizująca się w olejach, smarach i dodatkach do obsługi maszyn pracujących. W skrócie samochodów i motocykli. Użytkownicy broni palnej, którzy interesują się motoryzacją,...

Radosław Tyślewicz Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej...

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem...

Globemaster Wikiński tłumik - Featherweight 269

Wikiński tłumik - Featherweight 269 Wikiński tłumik - Featherweight 269

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w...

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w wyniku narażenia go na dźwięki przekraczające 120 dB. Dźwięk wystrzału waha się w przedziale 134 – 165 dB, przy czym przedział 157 – 160 dB jest tak silnie odczuwany, iż może kojarzyć sie z intensywnym bólem. Oczywiście wartości natężenia dźwięku są różne dla poszczególnych kalibrów oraz warunków,...

Globemaster ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale...

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale znana i ceniona przez użytkowników instytucji państwowych, które wyposażają swoich pracowników w urządzenia wylotowe typu tłumik, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy i bezpieczeństwo dla aparatu słuchu użytkownika.

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek » Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych? Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jaki statyw niezawiedzie?

Jaki statyw niezawiedzie? Jaki statyw niezawiedzie?

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.