Zintegrowana Kamizelka BULLFROG
Niezbędny sprzęt taktycznej potrzeby

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG. Zdjęcia: Polsys-Europe
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
Dlaczego kamizelka balistyczna i taktyczna?
Jednym z elementów wyposażenia żołnierza chroniącego go podczas akcji militarnych są kamizelki balistyczne. Na światowym rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w projektowaniu i produkcji tego typu sprzętu. Proponują lekkie i niewielkich rozmiarów kamizelki, chroniące tylko najważniejsze organy żołnierza, tzw. plate carriery.
Płyty balistyczne jako ważny składnik kamizelki, w zależności od klasy, mogą posiadać różny kształt i konfiguracje materiałowe. Waga płyt w całkowitym ciężarze kamizelki jest niezmiernie istotna, jako że reprezentuje dodatkowy ciężar dla tak bardzo obarczonego innym sprzętem żołnierza. Dla przykładu, waga lekkiego karabinu maszynowego C9 (amerykański model to M249) bez amunicji wynosi 7,6 kg. Łącznie z taśmą 4B/1T z 220 pociskami 7,62 mm to około 14 kg. Dodając do tego wagę innego uzbrojenia całkowite obciążenie samym tylko niezbędnym sprzętem i wyposażeniem może przekraczać 30 kg.
Kolejnym bardzo ważnym elementem standardowego ekwipunku żołnierskiego jest kamizelka taktyczna, której funkcją jest przenoszenie wszystkich pojemników czy saszetek, przeważnie mocowanych do kamizelki za pomocą systemu MOLLY. Rynek kamizelek taktycznych jest rozległy z wieloma typami i zestawami dostosowanymi do konkretnych zadań i specyfiki formacji wojskowej. Typowa konfiguracja kamizelki balistycznej i taktycznej to zakładanie ich w następującej kolejności – najpierw kamizelka balistyczna, a na nią zakładana jest kamizelka taktyczna z zamocowanym całym niezbędnym sprzętem.
Jakiego typu kamizelka ratunkowa?
Przedstawiona powyżej konfiguracja wydaje się adekwatna do działań bojowych, które są prowadzone z dala od akwenów wodnych, gdzie nie jest wymagana kamizelka ratunkowa jako dodatkowy element wyposażenia. Niemniej jednak żołnierze wielu formacji są przygotowywani do operacji w pobliżu wodny.
Członkowie sił specjalnych (polski GROM, amerykański NAVY SEALS czy kanadyjskie JTF2) operują często ze zrzutów desantowych nad akwenami wodnymi i tutaj posiadanie kamizelki ratunkowej jest oczywiste. Lądowe wojska inżynieryjne, budujące tymczasowe przeprawy przez rzeki często na linii frontu lub tuż za nią, muszą być wyposażone również w kompletny sprzęt ochronny (balistyczny i taktyczny), jak również w kamizelki ratunkowe. No i oczywiście marynarze na okrętach marynarki wojennej. Podobnie i w tym przypadku występują duże różnice w wyborze kamizelki ratunkowej. Rozpoznawane są dwa podstawowe typy kamizelek: wypornościowe i pneumatyczne.
Kamizelki wypornościowe są zakładane pomiędzy kamizelkę balistyczną a taktyczną, z których taktyczna zawsze musi być na wierzchu ze względu na swoją funkcję nośnika sprzętu. Są niewygodne, dodają do kilku centymetrów grubości do umundurowania ze względu na zastosowanie pianki wypornościowej. Ograniczają ruch, są bardzo nieergonomiczne i trudne do zdjęcia w razie potrzeby. Zastosowanie jej więc w warunkach bojowych dla żołnierzy obciążonych dużą ilością ekwipunku co najwyżej może trochę ułatwić akcję ratunkową, lecz nie utrzyma użytkownika samoistnie na powierzchni wody.
Korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie pneumatycznych kamizelek ratunkowych. Mniejszych i bardziej ergonomicznych, z możliwością założenia na kamizelkę taktyczną. Ich standardowa wyporność zgodnie z klasami SOLAS to 100, 150 czy 275 N, a więc wyporność w klasie najwyższej 275 N (28 kg), nieadekwatna do typowego ponad 30-kilogramowego obciążenia żołnierza. Ergonomiczność i wygoda przestają być zaletą w momencie wypełnienia pływaków gazem, większość kamizelek pneumatycznych obejmuje szyję i przednią część ciała żołnierza, tym samym odcinając dostęp do sprzętu umieszczonego na kamizelce taktycznej i kompletnie eliminując możliwość kontynuowania walki.
Dodatkowym utrudnieniem w przypadku użycia standardowych kamizelek pneumatycznych może być mechanizm uwalniający gaz CO2 z pojemnika.
Dostępne rodzaje mechanizmów napełniających pływaki kamizelki to: ręczny i automatyczny. Mechanizm ręczny uruchamiany jest przez pociągnięcie dźwigni, jednak nie zadziała w przypadku utraty przytomności użytkownika będącego w wodzie. Drugi rodzaj to mechanizm automatyczny działający w momencie, gdy użytkownik znajdzie się pod wodą. Działający na zasadzie rozpuszczającej się w wodzie tabletki, która po całkowitym rozpuszczeniu się zwalnia zawór napełniający kamizelki gazem. Żaden z mechanizmów nie jest rozwiązaniem praktycznym w dynamicznie rozwijającej się akcji bojowej. Ręczny w przypadku ewentualnej utraty przytomności użytkownika, automatyczny z powodu częstego niezamierzonego „odpalania” mechanizmu, np. podczas deszczu czy nadmiernego zraszania wodą.
Podsumowując, najbardziej niestety typowa konfiguracja stosowana przez wiele armii na świecie jako standard, to kilka warstw różnego sprzętu, wielokrotnie do siebie nie pasującego, nieergonomicznego i ciężkiego, która choć intencjonalnie ma za zadanie chronić życie, może też w specyficznych warunkach przyczynić się do jego większego zagrożenia. Kamizelka balistyczna, kamizelka ratunkowa wypornościowa, kamizelka taktyczna i kamizelka pneumatyczna. Cztery różne warstwy, cztery systemy zapięcia lub mocowania.
Potwierdzenie powyższego stwierdzenia znajdujemy w wypowiedzi Davida Redpatha, byłego oficera armii brytyjskiej i wielokrotnego partnera kompani POLSYS INC. W realizacji projektów dla DND (kanadyjski Departament Obrony Narodowej) podczas przeprowadzonej na omawiany temat rozmowy: „Spędziwszy wiele lat w służbie wojskowej i jako konsultant dla firm przemysłu obronnego, widziałem różne rozwiązania służące ratowaniu życia żołnierzy na morzu, w operacjach w pobliżu wody, na wodzie i nad wodą. Problem pojawia się w sytuacji, gdy po wpadnięciu do wody, obciążonemu sprzętem żołnierzowi niezbędne jest zapewnienie możliwości wypłynięcia i utrzymania go na powierzchni. Proponuje się to osiągnąć przez zakładanie na siebie kilku odrębnych typów wyposażenia. Takie rozwiązanie nie tylko jest niewygodne, mało elastyczne i o dużej wadze, ale również może się okazać fatalne w skutkach dla rannego lub nieprzytomnego żołnierza. Ponieważ różne elementy zestawu nie są zaprojektowane tak, aby były ze sobą dopasowane, zmniejszają zdolność żołnierzy do poruszania się, do walki i manewrowania, szczególnie w środowisku morskim i wodnym. Różne rodzaje pneumatycznych kamizelek ratunkowych, używanych na całym świecie, są często przymocowywane w sposób doraźny do kamizelek taktycznych czy balistycznych. Nie są to systemy skonsolidowane, a typową konfiguracją jest oddzielna kamizelka taktyczna, kamizelka balistyczna i kamizelka ratunkowa noszone przez żołnierza jedna na drugiej”.

Kamizelka pneumatyczna typu Collar pokazuje brak dostępu do kamizelki taktycznej i ograniczenia w ruchu i oddychaniu
Dla wyjaśnienia należy dodać, że David Redpath przeszedł na emeryturę jako główny instruktor brytyjskiej Szkoły Rozpoznania Piechoty i Dywizji Karabinów Maszynowych. Podczas służby współpracował z Royal Navy i Royal Airforce, ukończył szkolenie francuskich komandosów i NATO LRRP (NATO Patrol Rozpoznawczy Dalekiego Zasięgu). Po odejściu z Sił Zbrojnych był konsultantem i dyrektorem wiodącego producenta sprzętu typu Counter IED (MED-ENG/Allen Vanguard), sprzętu ratowniczego (Adventure Lights) i sprzętu ochrony balistycznej (Revision Military). Był ściśle zaangażowany w testowanie i ocenę różnorodnych projektów taktycznych dla brytyjskiego Ministerstwa Obrony, kanadyjskiego Departamentu Obrony Narodowej, amerykańskiego AFSOC (Dowództwo Operacji Specjalnych Sił Powietrznych), US Army IVAS (Zintegrowany System Ulepszania Wizualnego) i IHPS (Zintegrowany System Ochrony Głowy), niemieckiej Bundeswehry ewaluując wyposażenie taktyczne i ochrony osobistej.
Zintegrowana Kamizelka BULLFROG od POLSYS EUROPE
Nasza kompania POLSYS EUROPE, kod NATO Cage Code (NCAGE) - 9APSH, znalazła doskonałe rozwiązanie na powyższe problemy – mówi Bogdan Michalski, CEO i Prezes Zarządu.
Zintegrowana Kamizelka BULLFROG to odpowiedź firmy na przedstawione niedogodności. Pierwsze studia, prace projektowe i prototypy powstały w Kanadzie i były wynikiem kilkuletnich analiz i testów sprzętu używanego przez różne jednostki wojskowe NATO. Firma otrzymała zlecenia na analizę sprzętu ochronnego aktualnie używanego przez DND (kanadyjski Departament Obrony Narodowej) – dodaje Bogdan Michalski – na tej podstawie wysnuliśmy własne wnioski i tak „urodził się” BULLFROG.
BULLFROG, czyli cztery kamizelki w jednej!
Kamizelka jako wersja zintegrowana, łączy w sobie funkcje kamizelki taktycznej, balistycznej oraz pneumatycznej kamizelki ratunkowej. System nośny PALS/MOLLY w przedniej i tylnej części kamizelki pozwala na zainstalowanie dowolnej kombinacji ładownic i różnego rodzaju ekwipunku według potrzeb użytkownika (funkcja taktyczna). Wewnętrzne kieszenie na przednią i tylną płytę balistyczną są wbudowane pomiędzy warstwy pianki neoprenowej, co zapewnia komfort noszenia (funkcja balistyczna).
Kamizelka jest wyposażona w pełni automatyczne pneumatyczne pęcherze o całkowitej wyporności do 400 N (40 kG). Częścią kamizelki jest pojedynczy mechanizm wyzwalający CO2, co oznacza, że oba pływaki napełniane są jednocześnie po jego uruchomieniu jedną ręką (w przypadku wyzwalaczy ręcznych).
Jest to jedyna na rynku międzynarodowym i krajowym kamizelka balistyczna z wbudowaną funkcją wyporności, która pozwala użytkownikowi dłużej utrzymać się na powierzchni w przypadku wpadnięcia do wody. Przeznaczona jest dla wojska i służb specjalnych, a została zaprojektowana i wykonana w oparciu o standardy i materiały stosowane w wojskowych i policyjnych kamizelkach taktycznych i balistycznych zgodnie ze standardami NATO. Do produkcji wykorzystywane są wyłącznie tkaniny poliamidowe, w tym bardzo mocna tkanina Cordura 1000D. Więcej o kamizelce >>

Zintegrowane kamizelki BULLFROG były wystawiane z dużym sukcesem na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2022 roku
Wygodnie pasuje na osoby od rozmiaru S do XL. Komfort zapewnia siatka dystansowa 3D znajdująca się od wewnętrznej strony, w miejscach, gdzie kamizelka styka się z ciałem użytkownika. Wyposażona jest w 6 doskonałej jakości łatwo zamykających się aluminiowych klamer, co daje wysoką wytrzymałość sięgającą do 1200 kG. Pasy mocujące posiadają specjalny system zapobiegający odwijaniu. W przeciwieństwie do wielu innych dostępnych na rynku kamizelek, które zakrywają tylko niewielką część klatki piersiowej i pleców, zakrywa 360 stopni górnej części ciała, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo. Oprócz systemu PALS/MOLLY kamizelka w przedniej części posiada kieszenie zamykane wodoodpornymi zamkami, przeznaczone do zabezpieczenia telefonu lub dokumentów przed wilgocią.
Zapytany o ocenę propozycji POLSYS EUROPE David Redpath stwierdza: „Zintegrowana kamizelka BULLFROG to jedyne znane mi rozwiązanie, które w pełni zapewnia możliwość użycia kamizelki taktycznej, balistycznej i ratunkowej jako jeden kompletny system. Jest to połączenie znacznie lżejsze niż połączenie kilku oddzielnych kamizelek i łatwe w obsłudze. Zwłaszcza system napełniania gazem, który można aktywować przy użyciu tylko jednej ręki a dwa oddzielne pływaki ulokowane pod pachami są obsługiwane przez pojedynczy mechanizm wyzwalający. Ten wysoki poziom integracji jest tym, o czym marzyłem podczas mojej służby, mógłby zaoszczędzić wiele frustracji i w sposób bardziej skuteczny ratować życie – zdecydowanie polecam BULLFROG wszystkim żołnierzom, którzy wymagają tak wysokiego poziomu ochrony”.
Więcej o produktach firmy POLSYS EUROPE można dowiedzieć się na stronie internetowej >>