Special Forces CIF to pododdziały po zaawansowanym szkoleniu pod kątem operacji DA i CT (Counter Terrorism), utrzymujące najwyższy stopień gotowości do szybkiego reagowania na kryzysowe wydarzenia w swych rejonach odpowiedzialności AOR (Area of Responsibility), klasyfikowane przez Amerykanów jako „highly-sensitive ops”.
In extremis w ich nazwie, czyli „w obliczu śmierci”, oznacza właśnie przeznaczenie do użycia w ekstremalnych, nagłych sytuacjach oraz gdy dla ratowania życia konieczne jest podjęcie ograniczonych, ale natychmiastowych działań, nie czekając na przybycie najbardziej wyspecjalizowanej pod tym kątem narodowej jednostki kontrterrorystycznej HRU (Hostage Rescue Unit), podległej JSOC (Joint Special Operations Command), takiej jak „Delta”.
Zgodnie z nazwą, stanowią one siły w dyspozycji najwyższego dowódcy sił bojowych (Combatant Comander in Chief) na danym geograficznym teatrze działań.
DIRECT ACTION (DA) – krótkotrwałe akcje uderzeniowe i inne akcje ofensywne na małą skalę, prowadzone jako operacje specjalne w środowisku wrogim, opuszczonym lub wrażliwym ze względów dyplomatycznych, wymagające zaangażowania do ich realizacji specjalistycznych sił, by zająć, zbadać, przechwycić, uszkodzić, zniszczyć lub odzyskać wskazane cele o dużym znaczeniu. |
W ramach pięciu z sześciu takich amerykańskich dowództw (Unified Combatant Command) funkcjonuje od 1988 r. regionalne dowództwo operacji specjalnych SOC (Special Operations Command) odpowiedzialne za operacyjne dowodzenie komponentem sił specjalnych działającym w ich rejonie odpowiedzialności, do którego przydzielona jest m.in. jedna z pięciu aktywnych jednostek sił specjalnych wojsk lądowych, czyli US Army Special Forces Group (Airborne) – SFG(A), składająca się z kompanii dowodzenia, czterech batalionów specjalnych i kompanii wsparcia:
- US European Command (USEUCOM – AOR: Europa z azjatycką częścią Federacji Rosyjskiej, Afryka Płn.)/SOCEUR z 10. SFG(A) – trzy bataliony w Fort Carson, Colorado i jeden przy tych zwierzchnich dowództwach w Stuttgarcie, w Niemczech,
- US Africa Command (USAFRICOM – Afryka subsaharyjska)/SOCAFRICA z 3. SFG(A) w Fort Bragg, North Carolina,
- US Central Command (USCENTCOM – Bliski i Środkowy Wschód)/SOCCENT z 5. SFG(A) w Fort Campbell, Kentucky,
- US Pacific Command (USPACOM – Daleki Wschód i region Pacyfiku)/SOCPAC z 1. SFG(A) – trzy bataliony w Joint Base Lewis-McChord, Washington i jeden na Okinawie, w Japonii, plus SOCKOR w Korei z 39. SF Detachment,
- US Southern Command (USSOUTHCOM – Ameryka Płd. i Środkowa)/SOCSOUTH z 7. SFG(A) w Eglin AFB, Florida.
![]() |
---|
SNAJPERZY SPECIAL OPS EXTRA Wydanie specjalne 1/2016 Wydawca: Grupa MEDIUM Rok: 2016 |
SPRAWDŹ CENĘ » |
KUP w Księgarni Militarnej » |
Każda z tych pięciu SFG(A) ma w jednym ze swych batalionów kompanię CIF, zwaną czasami także Special Forces CRF (Crisis Response Force) Company, gotową do przeprowadzania operacji CT, w tym ratowania zakładników i innych priorytetowych misji DA, samodzielnie lub z odpowiednikami z partnerskich krajów oraz do prowadzenia specjalistycznego szkolenia pod takim kątem jednostek do walki z terroryzmem (Uzupełnij brakujący ekwipunek) w zaprzyjaźnionych państwach, w tym zaliczanych tam do tzw. Tier 1, jak amerykańska Delta. W 1.
SFG(A) jest to 3. kompania „Charlie” z 1. batalionu (C-1-1), która szkoliła Light Reaction Companies filipińskiej armii.
W 3. Grupie Sił Specjalnych – 2. kompania „Bravo” w 2. batalionie (B-2-3), wspomagająca mentorsko iracką jednostkę kontrterrorystycznę ICTF.
W 5. SFG(A) do roli CIF przygotowano 1. kompanię „Alpha” w 1. batalionie (A-1-5), a w 7. Grupie 3. kompanię „Charlie” ze składu 3. batalionu (C-3-7). Ta ostatnia operowała w Iraku ramię w ramię ze złożonym z operatorów Delty i brytyjskiej SAS zespołami zadaniowym z bagdadzkiego MSS (Mission Support Station) Fernandez.
Czytaj też: FUERZAS COMANDO 2015 >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |