Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni

Piotr Górski  /  SPECIAL OPS 1/2022  /  06-04-2022
Zdjęcie: Piotr Górski

Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne urządzenie (czasem gadżet), czyli latarka czołowa, także ma długą historię. Dziś często wykorzystywana jest w sporcie, turystyce i działaniach militarnych, niegdyś była narzędziem ułatwiającym pracę w kopalniach.

Zdjęcia: Piotr Górski

Trudno sobie wyobrazić utrwalony od dziesięcioleci wizerunek górnika bez latarki na kasku. Co prawda była ona nieco inna, niż te dzisiejsze miniaturowe, lekkie i wysoko wydajne, ponieważ miała spory i ciężki akumulator noszony przez górnika przy pasie (lub w innyo na czole wygodny sposób), podłączony przewodem do głowicy świetlnej.

Światło na czole

Dlaczego w ogóle używa się latarek czołowych? Czy one zaoferują coś więcej, niż tradycyjna latarka ręczna? Okazuje się, że latarka ręczna, gdy przemieszczamy się w warunkach ograniczonej widoczności, może być większa i cięższa (bo w ręce wygodniej przenosić ciężar, niż na głowie), a co się z tym wiąże, mocniejsza, lub posiadać baterie dające dłuższy czas pracy użytkowej. Jednak gdy warunkiem wykonania zadania są obie ręce wolne, latarka czołowa staje się jedynym optymalnym rozwiązaniem. Ponadto „czołówki” mają szereg innych zalet. Ich snop światła pokrywa się z kierunkiem ustawienia głowy, światło nie razi oczu użytkownika, a dzięki zrównoważonej odległości operowania światłem, czołówki umożliwiają wygodną pracę na przedmiotach widzianych z bliska, jak np. naprawianie drobnych podzespołów, przeszukiwanie schowka, praca na mapie, odczytanie dokumentu itp.

Komfort pracy rękami przy użyciu latarki czołowej sprawia, że są one chętnie wykorzystywane przez wspinaczy, grotołazów i speleologów, ratowników górskich, mechaników, wędkarzy, turystów, harcerzy, a nawet lekarzy niektórych specjalności.

Użycie latarek czołowych jest standardem w wyspecjalizowanych formacjach służb mundurowych. Czołówki doceniane są też przez rowerzystów; duet latarek nagłownych, czyli na czole biała, na potylicy czerwona, świetnie spisuje się bowiem w trakcie jazdy rowerem w warunkach ograniczonej widoczności, dając wysoko położone źródło światła (lepiej i z dalszej odległości widoczne dla innych pojazdów), umożliwiające stosowanie jednego uniwersalnego kompletu lamp do wszystkich posiadanych rowerów, które przy takim rozwiązaniu nie muszą mieć zamontowanego oświetlenia na stałe.

Latarkę czołową może też z powodzeniem i komfortem stosować osoba poruszająca się w nocy w odludnym terenie przy drodze z ruchem kołowym. Dziecko z małej miejscowości idące w okresie jesiennozimowym do szkoły poboczem nieoświetlonej, mało uczęszczanej przez pieszych drogi, którą poruszają się pojazdy mechaniczne, będzie znacznie bardziej bezpieczne, gdy założy niewielkich rozmiarów, komfortową latarkę czołową, niż poruszając się bez oświetlenia.

Postęp techniczny oferuje dziś latarki czołowe zminiaturyzowanych rozmiarów, ultralekkie, o kilku wydajnych źródłach światła i wielu funkcjach. Na porządku dziennym są opcje wyboru jasności światła, poziomu jego skupienia lub rozproszenia, praca w trybie stroboskopu, dodatkowe światło czerwone.

Nie dziwią dziś bardzo mocne latarki czołowe o wartości 1000 lumenów (lm), a nawet znacznie mocniejsze. Jedną z opcji latarek czołowych jest też światło minimalne (np. 1 lm), umożliwiające dostrzeganie rejonu pracy bez konieczności odzwyczajania wzroku od ciemności.

Czytaj też: Czołem, ciemności, ma stara przyjaciółko... >>>

Współczesne czołówki zapewniają ciągły czas pracy rzędu kilkudziesięciu godzin, co osiągnięto poprzez nowoczesne, niewielkich rozmiarów, pojemne źródła zasilania oraz zastosowanie oszczędnych emiterów światła, czyli diod elektroluminescencyjnych LED. Ponadto nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na podawanie jednakowego źródła światła niezależnie od poziomu naładowania baterii. Czołówki mają też optymalne zrównoważenie natężenia światła w polu pracy, co osiągnięto stosując soczewki rozpraszające typu PMMA TIR.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[oświetlenie, wyposażenie osobiste, wyposażenie indywidualne, latarki, latarki czołowe, latarka, latarka czołowa, czołówka, czołówki, Olight Array 2S, Olight]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2022

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl