Pakiet bezpieczeństwa dla psów służbowych - ochrona Psich Bohaterów

 PHU "ARPOL" Sp. z.o.o.  /  09-02-2022
Pakiet bezpieczeństwa dla psów służbowych - ochrona psich bohaterów
Pakiet bezpieczeństwa dla psów służbowych - ochrona psich bohaterów | Fot: Arpol

Pies to równorzędny partner w pracy wielu służb. Jego odpowiednie wyszkolenie wymaga dużego wysiłku i nakładu pracy. Ocenia się, iż 1995 psów pracuje w polskich służbach mundurowych i ratowniczych.

Psy w służbach mundurowych

Do tych pierwszych zaliczamy Policję, Straż Graniczną (SG), Krajową Administrację Skarbową (KAS), Służbę Więzienną (SW), Straż Ochrony Kolei (SOK), Siły Zbrojne (SZ), Żandarmerię Wojskową (ŻW), Wojska Specjalne oraz WOT. Psy wykorzystywane są przede wszystkim w celu:

  • zapewnienia bezpieczeństwa pracującym funkcjonariuszom (psy patrolowe),
  • wspomagania ich podczas przeprowadzania kontroli (psy o specjalizacji osmologicznej)
  • poszukiwań zaginionych osób (psy tropiące).

Psy w służbach ratowniczych

Druga grupa to psy związane ze służbami ratowniczymi. Jest ich zdecydowanie mniej, bo 184. Są wśród nich psy terenowe, wykorzystywane do poszukiwań w przestrzeni otwartej, psy gruzowiskowe, przeszkolone do pracy na różnych podłożach, nawet pod ziemią. To również psy lawinowe, do poszukiwań ludzi pod śniegiem oraz psy o specjalizacji ratownictwa wodnego.

Jak wygląda liczebność zwierząt w poszczególnych instytucjach?

  • Najwięcej, aż 72, służy w Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP),
  • 60 psów w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (WOPR),
  • 26 wyszkolonych czworonogów w Państwowej Straży Pożarnej (PSP) ,
  • 20 w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (GOPR),
  • 6 psów o specjalizacji lawinowej pracuje w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (TOPR).
Pakiet Bezpieczeństwa dla psów Pakiet Bezpieczeństwa dla psów

Pakiet bezpieczeństwa dla psów służbowych

„Pakiety bezpieczeństwa” zostały przygotowane tak, aby zadbać o zdrowie i zminimalizować konieczność wycofania psa ze służby po urazie. Zawartość „Pakietu D-FAK” ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego psa oraz przewodnika, a także zabezpieczenie udzielenia fachowej pierwszej pomocy psu na miejscu zdarzenia, niezależnie od rodzaju zagrożeń (wszelkiego rodzaju rany, zatrucia, udary, zapaści, odwodnienia), do czasu ewakuacji do najbliższej placówki specjalistycznej. Całość zapakowana jest hermetycznie w rękaw z folii LDPE, z opisaną zawartością.

Sprawdź >>

Leki i elektrolity

Praca psa służbowego to ciężkie zadanie zarówno dla czworonoga, jak i jego przewodnika. Pies pracuje zawsze na 100%, niezależnie od humoru, aury, a nawet dolegliwości zdrowotnych. Jest gotowy do służby przez 365 dni w roku i to od nas zależy, czy będzie on w stanie tę służbę pełnić. To opiekunowie - przewodnicy powinni zadbać o zdrowie psiego bohatera, a "Pakiet bezpieczeństwa" umożliwia prawidłową reakcję w sytuacjach kryzysowych. W skład pakietu wchodzą leki, opatrunki i suplementy pomagające zapewnić wysoką wydajność w pracy, a w groźnych sytuacjach ratujące życie i zdrowie psa.

Psy pracują w czasie upałów, mrozów czy deszczu, a utrzymanie prawidłowej temperatury ciała to bardzo wysoki koszt energetyczny. Szczególnie trudne są dla tych zwierząt wysokie temperatury, dlatego obowiązkowe powinno być ich wspomaganie odpowiednio dobranymi elektrolitami. Praca w niskich temperaturach, przy dużym wietrze i opadach także jest wymagająca dla organizmu. Rozpuszczalne w wodzie saszetki z elektrolitami oraz dekstrozą są doskonałym rozwiązaniem w przypadku długotrwałej pracy i potrzeby szybkiej regeneracji.

Zadbaj o komfort Twojego psa >>

Pakiet Bezpieczeństwa dla psów

Dezynfekcja i opatrunki

Psy służbowe pracują często w bardzo niebezpiecznych dla życia i zdrowia warunkach. Zarówno praca na gruzach, jak i w terenie, jest bardzo urazogenna. Podstawowa apteczka ze środkami opatrunkowymi i dezynfekującymi jest koniecznością. Sugerujemy wyposażenie pakietu w lek o działaniu przeciwwstrząsowym o nazwie Corhydron. 

Sytuacji, w których Corhydron ratuje życie psa, jest wiele: ukąszenia żmii, owadów oraz stany wstrząsowe różnego pochodzenia. Niestety, lek ten, zgodnie z przepisami, podawany jest wyłącznie przez lekarza weterynarii lub pod jego nadzorem, co uniemożliwia zawarcie go w pakiecie. Przewodnicy Psów powinni zatem wyposażyć się w niego indywidualnie.

Pakiet D-FAK zawiera również zestaw strzykawek i igieł, niezbędnych do iniekcji. W apteczce są także podstawowe leki przeciwbólowe, które bezpiecznie można podać psu tak, aby w większym komforcie oczekiwał na kontakt z lekarzem.

W razie połknięcia substancji szkodliwej, środkiem szybkiego reagowania jest preparat Dia Dog, który także wchodzi w skład pakietu bezpieczeństwa. W zestawie znajduje się ponadto koc termiczny, przydatny w sytuacji wychłodzenia organizmu lub przegrzania, a także zestaw materiałów opatrunkowych i woda w saszetkach.

Całość stanowi poręczny pakunek, który ciężarem i formą nie przeszkadza w wykonywanej pracy. Nasze dotychczasowe doświadczenie wskazuje, iż „Pakiety bezpieczeństwa dla Psów” będą spełniać swoje zadanie nie tylko w kręgach służb, ale także z powodzeniem stosowane mogą być we wszelkiego rodzaju turystyce. Wszędzie tam, gdzie towarzyszyć nam będzie nasz ukochamy Pies.

Zamów pakiet i zadbaj o bezpieczeństwo Twojego przyjaciela >>

Zawartość "Pakietu bezpieczeństwa":

Pakiet Bezpieczeństwa dla psów

 

Arpol
PHU "ARPOL" Sp. z.o.o.
ul. Trasa Pólnocna 16D
65-119 Zielona Góra

Zamówienia: +48 68 457 57 08
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7

Komentarze

0
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl