RAW Mobile BMS

Bezpieczne narzędzie komunikacji i zarządzania operacją dla urządzeń mobilnych
 RAW Sp. z o.o.  /  17-11-2021  /  1
RAW Mobile BMS
RAW Mobile BMS | Fot. Pixabay

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują wysoki poziom ochrony prywatności – jak np. Signal.

Zagrożenie cyberprzestępczością

Jednak wraz z przejściem użytkowników z urządzeń stacjonarnych na mobilne można zaobserwować zwiększający się poziom zagrożenia cyberprzestępczością, która dotyczy również urządzeń mobilnych. Co ciekawe, coraz częściej sposób działania przestępców nie polega na złamaniu zabezpieczeń, ale na oszukaniu użytkownika – omijając tym sposobem zabezpieczenia i czyniąc z niego najsłabsze ogniwo systemu ochrony.

Urządzenia mobilne są również szeroko wykorzystywane w sektorze rządowym, w tym przez służby sektora bezpieczeństwa. Nie ma w tym nic dziwnego – ich mobilny charakter jest szczególnie atrakcyjny dla funkcjonariuszy, których praca często wiąże się ze zmianą lokalizacji przy jednoczesnej konieczności utrzymania kontaktu zarówno w ramach służby, jak i prywatnie z rodziną. Nie ma też powodu, żeby rezygnować z wykorzystania smartfonów.  Inteligentne wykorzystanie urządzeń mobilnych w służbie może wpłynąć na znaczną poprawę świadomości sytuacyjnej, zwiększenie mobilności jednostek i przepływu informacji. Dowiedz się więcej >>

Jednocześnie nie można zapomnieć o zagrożeniach. Sytuacja służb jest w tym zakresie trudniejsza niż w przypadku prywatnego użytkownika – poza „zwykłymi” cyberprzestępcami ich urządzenia mobilne mogą stać się celem ataków sterowanych przez rządy innych państw. Smartfon cały czas pozostaje urządzeniem radiowym, które na bezpośrednim polu walki może szybko zamienić się w radionamiernik dla przeciwnika. Należy spodziewać się, że wykorzystane zostaną narzędzia ofensywne, bazujące na nieujawnionych podatnościach w oprogramowaniu (tzw. 0-day), czyli korzystające z nieujawnionych luk w oprogramowaniu urządzeń w celu dotarcia do zawartości urządzenia i śledzenia komunikacji lub przejęcia danych znajdujących się na urządzeniu. Przykładem takiego oprogramowania może być słynny Pegasus, ale z całą pewnością istnieje kilka innych, równie groźnych narzędzi 0-day, które są w użyciu, chociaż nikt o nich nie wie.

RAW Komunikator

Bezpieczne smartfony

Z tego względu w środowisku służb specjalnych i innych podmiotów sektora bezpieczeństwa powinny funkcjonować urządzenia pochodzące z zaufanego łańcucha dostaw, a więc np. od sprawdzonego producenta oprogramowania, ze znanym krajem pochodzenia oraz otoczeniem prawnym, w którym działa. No i konieczna jest ciągła analiza ryzyka, realizowana we właściwym otoczeniu organizacyjnym.

W ramach RAW od 3 lat zajmujemy się problematyką cyberbezpieczeństwa smartfonów oraz rozwojem narzędzi komunikacji na urządzenia mobilne. W efekcie prac badawczo-rozwojowych oraz współpracy międzynarodowej stworzyliśmy narzędzie, które oferuje zarówno bezpieczną komunikację i gwarantuje prywatność użytkownikowi, jak i stwarza możliwość mobilnego zarządzania operacjami w zaawansowanych scenariuszach użycia, typowych dla służb sektora bezpieczeństwa. Sprawdź >>

Oprogramowanie RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS to oprogramowanie, które oferuje szereg funkcjonalności. Jego podstawowym elementem jest RAW Komunikator, czyli komunikator internetowy oparty na własnej infrastrukturze serwerowej i kryptograficznej, a także dopasowany do potrzeb użytkowników specjalnych. Daje on możliwość prywatnej, bezpiecznej komunikacji w najszerszym możliwym wymiarze – połączeń głosowych, przesyłania wiadomości tekstowych, zdjęć i wideo, wymiany dokumentów i streamingu danych.

Zobacz także: RAW Secure Phone - smartphone, który broni Twoich informacji >>

Na tym nie kończy się lista funkcjonalności, które w firmie określamy roboczym mianem „mini-BMS” od systemu zarządzania polem walki. Nieodłącznym elementem narzędzia RAW jest mapa, dzięki której wszyscy w ramach grupy roboczej widzą wzajemnie swoją lokalizację oraz mogą w czasie rzeczywistym nanosić punkty i wyznaczać zadania – mając wspólny obraz sytuacji na swoim telefonie. Kolejną funkcją specjalną jest Puch-to-Talk (PTT) – a więc sytuacja, w której komunikator pracuje na stale zestawionych i otwartych kanałach komunikacyjnych, a użytkownik może rozmawiać na zasadzie „naciśnij i mów” w ramach grupy roboczej. Wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiego poziomu szyfrowania, które uzyskało certyfikat NATO Restricted.

Push to talk Maoa w aplikacji

 

Dla najbardziej zaawansowanych zastosowań komunikator musi być zainstalowany w bezpiecznym środowisku RAW Secure Phone. RAW Secure Phone, to telefon oparty na Google Pixel, którego system operacyjny został zmodyfikowany i zabezpieczony – zarówno przed fizyczną utratą urządzenia jak również przed cyberatakami za pomocą zaawansowanych narzędzi ofensywnych.

Zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia naszego rozwiązania w praktyce >>

 

Fundusze UE

 

 RAW Cyber

RAW Sp. z o.o.

ul. Zwycięzców 2
03- 941  Warszawa
+48 887 756 887


www.rawcyber.pl

 

[raw,raw cyber,raw secure phone,ochrona danych,bezpieczny telefon,cyberbezpieczeństwo,komunikator raw,bezpieczny komunikator,cyberprzestrzeń, raw mobile bms, bezpieczny smartfon, raw mapa]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

1
poligonJW34 / 16-12-2021, 15:18
Bezpieczeństwo danych w dzisiejszych czasach i sprzęcie jest raczej dalekie od znaczenia słowa bezpieczny
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

78. Rocznica bitwy o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) to w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino....

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl