RAW Secure Phone - smartphone, który broni Twoich informacji

 RAW Sp. z o.o.  /  28-04-2021
Bezpieczny RAW Komunikator
Bezpieczny RAW Komunikator | Fot. Pixabay

W ciągu ostatnich lat smartphone stał się elementem codzienności – staje się praktycznie nieodzowną częścią naszej tożsamości. Ta fascynująca rewolucja nie przeszła jednak bez konsekwencji. Nacisk na użyteczność smartphonów przeważył nad bezpieczeństwem i prywatnością. Powszechne i nie bez uzasadnienia jest przekonanie, że im więcej zadań i informacji powierzamy naszemu smartphonowi, tym bardziej tracimy własną prywatność i kontrolę nad swoimi danymi.

RAW specjalizuje się w zaawansowanych rozwiązaniach w ochronie urządzeń mobilnych - od dwóch lat badamy rodzaje ataków oraz modyfikujemy system operacyjny i tworzymy dedykowane rozwiązania do ochrony smartphonów.  W przeprowadzonych przez nas badaniach, typowy smartphone łączy się w ciągu doby do kilkuset różnych usług, przesyłając dziesiątki MB danych, z czego tylko część z nich za wiedzą jego użytkownika.

Bezpieczeństwo danych i zagrożenia

Za tą migracją zadań i danych podążają również zagrożenia – cyber przestępcy, hakerzy, służby specjalne i wywiady poszczególnych krajów coraz częściej za cel stawiają sobie urządzenia mobilne. Jest to tym prostsze, że każde urządzenie, niezależnie od zabezpieczeń firmowych wpięte jest do sieci Internet, a metody zabezpieczania sieci firmowych nie są wprost aplikowalne do świata urządzeń mobilnych. Jednocześnie dynamika zmian oprogramowania i aplikacji na smartphonach jest bardzo duża, a życie prywatne i zawodowe użytkowników przeplata się na ich urządzeniach.

Warto zauważyć, że smartphone jako źródło sygnału radiowego, może być również przedmiotem namierzania lokalizacji oraz przechwytywania informacji za pomocą urządzeń typu IMSI Catcher. Taki atak może być szczególnie niebezpieczny w przypadku działań wojskowych i jest trudny do wykrycia.  

Świat urządzeń mobilnych został zdominowany przez dwa wiodące ekosystemy – Google i Apple – w praktyce nie ma dla nich alternatywy. Na rynku nie istnieje smartphone, który przedkłada bezpieczeństwo i prywatność ponad użyteczność – mimo, że istnieje szereg niszowych projektów zwracających uwagę na cyberbezpieczeństwo smartphonów, żaden z nich nie podchodzi kompleksowo tworząc spójne rozwiązanie, które może być wykorzystywane zarówno przez użytkowników prywatnych jak i instytucjonalnych i jednocześnie nie wymaga od użytkownika zaawansowanych kompetencji informatycznych.

Bezpieczny komunikator

Dla osób i organizacji, których profil ryzyka nie pozwala na zaakceptowanie standardowego smartphona pozostają właściwe dwie opcje. Pierwsza to zastosowanie jednej z wielu technologii tworzącej warstwę zabezpieczeń w ramach standardowej konfiguracji, druga to zastosowanie rozwiązań dedykowanych – nie opartych o mobilne systemy operacyjne, a więc w założeniu realizująca bardzo ograniczoną użyteczność. Żadna z nich nie zapewnia oczekiwanego poziomu ochrony i użyteczności jednocześnie. Sprawdź jak temu zaradzić >>

RAW Secure Phone

Projekt RAW Secure Phone współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powstał, aby to zmienić. Wierzymy, że możliwe jest zachowanie funkcji smartphone przy jednoczesnym dbaniu o wysoki poziom ochrony danych – zarówno tych przechowywanych na telefonie jak i tych przesyłanych pomiędzy użytkownikami – w tym rozmów głosowych, wiadomości tekstowych oraz zdjęć czy filmów.

Od technicznej strony należy zauważyć, że architektura bezpieczeństwa mobilnych systemów operacyjnych, które są fundamentem cyberbezpieczeństwa każdego systemu komputerowego – zarówno Android jak i iOS – jest inna niż np. MS Windows. Przede wszystkim każda z aplikacji działa w swoim kontenerze, nie mając dostępu do danych innych aplikacji oraz mając ograniczony dostęp do stanu systemu operacyjnego. Spowodowało to, w połączeniu z początkowo niedużym zagrożeniem atakiem na smartphone, że przyzwyczajenie instalacji antywirusa z komputerów osobistych nie przeniosła się na urządzenia mobilne. RAW Secure Phone zaczyna ochronę od dedykowanego utwardzonego przed atakami systemu operacyjnego opartego o Android, obejmuje również narzędzia inspekcji ruchu sieciowego, weryfikacji aplikacji trzecich oraz dedykowany szyfrowany komunikator. Dowiedz się więcej >>

Bezpieczny komunikator RAW

Każdy z zaprojektowanych elementów ochrony ma po pierwsze zmniejszyć powierzchnię ataku i go znacząco utrudnić, po drugie wykryć, po trzecie zablokować jego skutki. Całość RAW Secure Phone pozwala na bezpieczne korzystanie z funkcji smartphone przy zachowaniu maksimum możliwej ochrony. Zaimplementowane funkcjonalności obejmują między innymi:

 • Zabezpieczenia przed dostępem fizycznym – zdalne usuwanie zawartości telefonu, odblokowanie za pomocą 2FA, ochrona złącza USBC
 • Dodatkowa warstwa dostępu do sensorów – mikrofonu, kamer, pozycji GPS
 • Weryfikacja schematów uprawnień żądanych przez aplikacje trzecie oraz ilości wysyłanych przez nie danych
 • Weryfikacja danych atestacyjnych na poziomie systemu operacyjnego
 • Inspekcja ruchu TCP/IP oraz treści SMS, w tym URLi w celu wykrycia złośliwych linków
 • Automatyczna weryfikacja kodu instalowanych aplikacji w celu wykrycia malware
 • Wdrożenie polityk bezpieczeństwa dla korzystania z sieci WiFi oraz Bluetooth
 • Brak Google Services oraz własna infrastruktura OTA oraz własne repozytorium aplikacji
 • Konsola zarządzająca dla całej floty urządzeń

Aplikacja RAW Kominikator

Specjalnie dla zastosowań w komunikacji taktycznej przygotowaliśmy zestaw do wykorzystania przez nieduże zespoły do bezpiecznej komunikacji w trakcie wykonywania misji. Zestaw składa się z:

 • RAW Secure Phone – telefonów opartych o Google Pixel 3 z wzmocnionym systemem RAW OS opartym o Android aktualizowanym i zarządzanym przez zespół RAW wraz z dedykowanym repozytorium aplikacji.
 • Komunikatora – aplikacji do prowadzenia szyfrowanych rozmów głosowych oraz przesyłania wiadomości w zamkniętej grupie komunikacyjnej z serwerem umieszczonym w prywatnej infrastrukturze. Komunikator zapewnia poziom ochrony kryptograficznej zgodny z wymaganiami NATO do poziomu zastrzeżone. Wykorzystuje prymitywy kryptograficzne takie jak Curve25519, XSalsa20, Poly1305, Blake2, DH- 3k.
 • Mechanizmów inspekcji ruchu i zarządzania – które są stosowane zarówno w RAW Secure Phone jak również mogą być wgrane na każdy standardowy telefon w formie dedykowanego VPN, które bazując na algorytmach sztucznej inteligencji typują podejrzany ruch sieciowy jednocześnie nie naruszając prywatności przesyłanych danych (na podstawie jego telemetrii). 

Zapraszamy do kontaktu >>

Projekt "Opracowanie zaawansowanego technologicznie Smartphon-u o podwyższonym systemie bezpieczeństwa (RAW Secure Phone)" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.

 

Fundusze UE

 

 RAW Cyber

RAW Sp. z o.o.

ul. Zwycięzców 2
03- 941  Warszawa
+48 887 756 887


www.rawcyber.pl

 

[raw,raw cyber,raw secure phone,ochrona danych,bezpieczny telefon,cyberbezpieczeństwo,komunikator raw,bezpieczny komunikator,cyberprzestrzeń]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

0
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
 • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl