Ręczny granatnik powtarzalny RGP-40

Radosław  Tyślewicz  /  14-01-2021
Ręczny granatnik powtarzalny RGP-40
Ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 | Fot: Zakłaady Mechaniczne Tarnów

W 2012 roku podczas targów MSPO w Kielcach i Europoltech w Warszawie pojawił się rewolwerowy granatnik ZMT RPG 40. Oferowany w kraju dla wojska i policji jest dostępny również dla zagranicznych odbiorców. W założeniach jest to broń przeznaczona do obezwładniania i zwalczania siły żywej przeciwnika, niszczenia urządzeń technicznych, budynków, środków ogniowych, pojazdów lekko opancerzonych oraz stawiania zasłon dymnych i innych oddziaływań nieśmiercionośnych.

RGP-40 to półautomatyczna sześciostrzałowa konstrukcja strzelająca granatami kalibru 40×46 mm NATO oraz 40×51 mm NATO. Posiada integralny bęben nabojowy z sześcioma komorami, każda o długości 140 mm, co pozwala na użycie szerokiego zakresu amunicji, także specjalnej, krajowych i zagranicznych producentów.

Na osłonie lufy umieszczono trzy szyny do szybkiego mocowania dodatkowych akcesoriów. Możliwości ogniowe granatnika, według deklaracji producenta, pozwalają na pokrycie ogniem obszaru o wymiarach 20×60 m, na odległości od 400 do 800 m, bez potrzeby załadowania broni. RGP-40 pod względem masy własnej, szybkostrzelności i niezawodności klasyfikuje się na tym samym poziomie, co inne rozwiązania światowe. Sprawdź >>

Prace nad granatnikiem

W Polsce potrzeba posiadania w wojsku broni tego typu pojawiła się podczas misji realizowanej w Iraku na początku XXI wieku. Zdecydowano się na podjęcie prac projektowo-konstrukcyjnych, które miały na celu opracowanie ręcznego granatnika rewolwerowego kalibru 40 mm. Realizacji zadania podjął się Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego Sp. z o.o. z Tarnowa we współpracy z Instytutem Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy.

Już w 2008 roku na bazie opracowanej dokumentacji konstrukcyjnej wykonano w OBR SM Sp. z o.o. model badawczy granatnika RGP-40. Określono również charakterystykę nowej broni jako indywidualny, półautomatyczny, wyspecjalizowany środek broni strzeleckiej, strzelający ogniem pojedynczym. Konstrukcja z Tarnowa została wyposażona w rewolwerowy układ konstrukcyjny z obrotowym bębnem o pojemności sześciu nabojów.

Konstrukcja granatnika RPG-40

Napędzanie bębna w trakcie strzelania odbywa się za pomocą sprężyny bębna, napinanej ręcznie w trakcie jego ładowania nabojami. Do zwalniania bębna z rygla (ustalającego położenie bębna do strzału) wykorzystuje się gazy prochowe, których część jest odprowadzana przez boczny otwór w ściance lufy do komory gazowej. Przesunięcie tłoka gazowego w kierunku prostopadłym do osi lufy zwalnia po strzale rygiel bębna rewolwerowego, a rozkręcająca się sprężyna bębna powoduje jego obrót o 60° (1/6 obrotu), za wyjątkiem ostatniego, szóstego strzału (30° do zatrzymania bębna w pozycji „stop”). Dowiedz się więcej >>

Granatnik RPG-40

W przypadku niewypału możliwe jest ręczne zwolnienie rygla bębna, przy użyciu przycisku umieszczonego z lewej strony obsady lufy. Ładowanie bębna rewolwerowego odbywa się po odchyleniu w bok zespołu komory spustowej, utrzymywanej w położeniu zamkniętym zatrzaskiem, którego przycisk umieszczono centralnie pod lufą broni. Przesunięcie do przodu przycisku zatrzasku umożliwia odchylenie w bok komory spustowej (w prawą stronę), a jego przesunięcie do tyłu uruchamia gwiazdkowy wyrzutnik łusek. Broń ma mechanizm uderzeniowy kurkowy z kurkiem zakrytym oraz mechanizm spustowy wyłącznie z samonapinaniem (typu DAO).

Przed strzałem przypadkowym chroni skrzydełkowy bezpiecznik nastawny (blokujący mechanizm spustowy), którego dźwignie umieszczono symetrycznie po obu stronach komory spustowej. Bezpieczeństwo użytkowania broni zwiększa zastosowanie samoczynnych bezpieczników iglicy (blokującego iglicę przy zwolnionym języku spustowym) oraz kurka (blokującego mechanizm spustowy przy niewłaściwym położeniu kątowym bębna rewolwerowego). Odwiedź stronę producenta >>

Szkielet granatnika wyposażono w szynę główną w standardzie MIL-STD-1913, przeznaczoną do mocowania optycznych przyrządów celowniczych, w tym celownika kolimatorowego GLS-203, który jest przewidywany jako podstawowy typ celownika do tej broni. Dodatkowo na osłonie lufy umieszczono trzy szyny (standardu MIL-STD-1913), służące do mocowania innych akcesoriów, przy czym szynę dolną zarezerwowano dla chwytu pionowego. Broń wyposażono w kolbę teleskopową z wielostopniową regulacją długości kolby oraz dwupołożeniową regulacją pochylenia kolby względem osi lufy.

Do strzelania z granatnika RGP-40 stosuje się naboje granatnikowe 40×46 mm, produkcji krajowej (od systemu SBAO-40) lub zagranicznej, o długości całkowitej nieprzekraczającej długości komór nabojowych bębna równych 140 mm. Granatnik umożliwia rażenie celów odkrytych znajdujących się na odległościach od 30 do ponad 400 m, a w przypadku wykorzystania amunicji specjalnej – nawet do 800 m.

Dane techniczne ZMT RPG-40

  • Amunicja: 40×46 mm NATO, 40×51 mm NATO
  • Zasięg maks: 400–800 m
  • Długość całkowita: 850 mm
  • Masa własna: 6,5 kg
  • Pojemność magazynka: 6 (bęben)
  • Cykl pracy: półautomatyczny

Aktualności na temat produktów i działalności Zakładów Mechanicznych Tarnów znajdziecie na stronie www.zmt.tarnow.pl >>

Zakłady Mechaniczne Tarnów

Zakłady Mechaniczne “Tarnów” S.A.

Jana Kochanowskiego 30,
33-100 Tarnów

14 63 06 202

www.zmt.tarnow.pl


[zakłady mechaniczne tarnów,granatnik rgp-40,rgp-40]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

0

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

LONGSHOT - strzał w dziesiątkę

Zakończyły się międzynarodowe zawody w strzelectwie długodystansowym Longshot. Trzydniowe zmagania, które odbywały się na obiektach OSPWL w Wędrzynie, 26 września oficjalnie zamknął Dowódca...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl