RGP-40 to półautomatyczna sześciostrzałowa konstrukcja strzelająca granatami kalibru 40×46 mm NATO oraz 40×51 mm NATO. Posiada integralny bęben nabojowy z sześcioma komorami, każda o długości 140 mm, co pozwala na użycie szerokiego zakresu amunicji, także specjalnej, krajowych i zagranicznych producentów.
Na osłonie lufy umieszczono trzy szyny do szybkiego mocowania dodatkowych akcesoriów. Możliwości ogniowe granatnika, według deklaracji producenta, pozwalają na pokrycie ogniem obszaru o wymiarach 20×60 m, na odległości od 400 do 800 m, bez potrzeby załadowania broni. RGP-40 pod względem masy własnej, szybkostrzelności i niezawodności klasyfikuje się na tym samym poziomie, co inne rozwiązania światowe. Sprawdź >>
Prace nad granatnikiem
W Polsce potrzeba posiadania w wojsku broni tego typu pojawiła się podczas misji realizowanej w Iraku na początku XXI wieku. Zdecydowano się na podjęcie prac projektowo-konstrukcyjnych, które miały na celu opracowanie ręcznego granatnika rewolwerowego kalibru 40 mm. Realizacji zadania podjął się Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego Sp. z o.o. z Tarnowa we współpracy z Instytutem Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy.
Już w 2008 roku na bazie opracowanej dokumentacji konstrukcyjnej wykonano w OBR SM Sp. z o.o. model badawczy granatnika RGP-40. Określono również charakterystykę nowej broni jako indywidualny, półautomatyczny, wyspecjalizowany środek broni strzeleckiej, strzelający ogniem pojedynczym. Konstrukcja z Tarnowa została wyposażona w rewolwerowy układ konstrukcyjny z obrotowym bębnem o pojemności sześciu nabojów.
Konstrukcja granatnika RPG-40
Napędzanie bębna w trakcie strzelania odbywa się za pomocą sprężyny bębna, napinanej ręcznie w trakcie jego ładowania nabojami. Do zwalniania bębna z rygla (ustalającego położenie bębna do strzału) wykorzystuje się gazy prochowe, których część jest odprowadzana przez boczny otwór w ściance lufy do komory gazowej. Przesunięcie tłoka gazowego w kierunku prostopadłym do osi lufy zwalnia po strzale rygiel bębna rewolwerowego, a rozkręcająca się sprężyna bębna powoduje jego obrót o 60° (1/6 obrotu), za wyjątkiem ostatniego, szóstego strzału (30° do zatrzymania bębna w pozycji „stop”). Dowiedz się więcej >>
W przypadku niewypału możliwe jest ręczne zwolnienie rygla bębna, przy użyciu przycisku umieszczonego z lewej strony obsady lufy. Ładowanie bębna rewolwerowego odbywa się po odchyleniu w bok zespołu komory spustowej, utrzymywanej w położeniu zamkniętym zatrzaskiem, którego przycisk umieszczono centralnie pod lufą broni. Przesunięcie do przodu przycisku zatrzasku umożliwia odchylenie w bok komory spustowej (w prawą stronę), a jego przesunięcie do tyłu uruchamia gwiazdkowy wyrzutnik łusek. Broń ma mechanizm uderzeniowy kurkowy z kurkiem zakrytym oraz mechanizm spustowy wyłącznie z samonapinaniem (typu DAO).
Przed strzałem przypadkowym chroni skrzydełkowy bezpiecznik nastawny (blokujący mechanizm spustowy), którego dźwignie umieszczono symetrycznie po obu stronach komory spustowej. Bezpieczeństwo użytkowania broni zwiększa zastosowanie samoczynnych bezpieczników iglicy (blokującego iglicę przy zwolnionym języku spustowym) oraz kurka (blokującego mechanizm spustowy przy niewłaściwym położeniu kątowym bębna rewolwerowego). Odwiedź stronę producenta >>
Szkielet granatnika wyposażono w szynę główną w standardzie MIL-STD-1913, przeznaczoną do mocowania optycznych przyrządów celowniczych, w tym celownika kolimatorowego GLS-203, który jest przewidywany jako podstawowy typ celownika do tej broni. Dodatkowo na osłonie lufy umieszczono trzy szyny (standardu MIL-STD-1913), służące do mocowania innych akcesoriów, przy czym szynę dolną zarezerwowano dla chwytu pionowego. Broń wyposażono w kolbę teleskopową z wielostopniową regulacją długości kolby oraz dwupołożeniową regulacją pochylenia kolby względem osi lufy.
Do strzelania z granatnika RGP-40 stosuje się naboje granatnikowe 40×46 mm, produkcji krajowej (od systemu SBAO-40) lub zagranicznej, o długości całkowitej nieprzekraczającej długości komór nabojowych bębna równych 140 mm. Granatnik umożliwia rażenie celów odkrytych znajdujących się na odległościach od 30 do ponad 400 m, a w przypadku wykorzystania amunicji specjalnej – nawet do 800 m.
Dane techniczne ZMT RPG-40
- Amunicja: 40×46 mm NATO, 40×51 mm NATO
- Zasięg maks: 400–800 m
- Długość całkowita: 850 mm
- Masa własna: 6,5 kg
- Pojemność magazynka: 6 (bęben)
- Cykl pracy: półautomatyczny
Aktualności na temat produktów i działalności Zakładów Mechanicznych Tarnów znajdziecie na stronie www.zmt.tarnow.pl >>
![]() |
Zakłady Mechaniczne “Tarnów” S.A. Jana Kochanowskiego 30, 14 63 06 202 |
[zakłady mechaniczne tarnów,granatnik rgp-40,rgp-40]