>Strzelectwo loga

 

incorsa incorsa

 
 
 mactronnic    gryffin      


incorsa  

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

 Globemaster  /  23-11-2020
Czyszczenie tłumików z Ballistol
Czyszczenie tłumików z Ballistol | Fot. Globemaster

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Kwestia tłumików w naszym kraju jest wciąż nowa. Dla niektórych dyskusyjna, dla innych z kolei „półlegalna”. Jest też część strzelców, którzy na szczęście dla siebie i środowiska w którym strzelają, używają tłumików i robią to legalnie. Kwestie zagadnień prawnych związanych z posiadaniem tłumika, również w tym artykule pominę. Poczyniono wiele tekstów mniej i bardziej poważnych w tej materii, dość dobrze obrazujących stan prawny posiadania i używania tłumika.

Konserwacja tłumików z Ballistol

Z racji używania przeze mnie tłumików w broni bocznego zapłonu (zarówno pistolety jak i karabinki), pistoletach (9 mm) oraz karabinach (kalibry .223, .308 oraz .338 LM), treść poniższego artykułu, również podzieliłem na podobne kategorie/klasy sprzętowe. Niezmienną rzeczą w całości tekstu jest fakt używania do czyszczenia tłumików środka firmy Ballistol. Firmy, która w dziedzinie czyszczenia  i konserwacji broni ma przeogromne, długoletnie doświadczenie. Ważnym jest również fakt, że produkty tej firmy są nad wyraz przyjazne środowisku, bo powstały w oparciu o naturalne składniki. Sprawdź >>

Podczas czyszczenia tłumików, bezwzględnie należy mieć jednak na uwadze to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Najczęściej spotykane materiały do produkcji tłumików to aluminium 6061, aluminium 7075, stal nierdzewna 17-4 i tytan 6AL4V. Wiadomo, że wytrzymałość stali i tytanu jest wyższa niż aluminium. Zarówno jeżeli chodzi o traktowanie materiału środkami „chemicznymi” do czyszczenia, jak również mechaniczne czyszczenie. Stal nierdzewna i tytan są najbardziej wytrzymałe, co pozwala na nieco bardziej agresywne techniki czyszczenia. Natomiast aluminium wymaga delikatniejszego traktowania, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Dodatkowo do produkcji tłumików używane są również inne metale i ich różne stopy. Występują też różne powłoki ochronne. Zdawałoby się, że to skomplikowana sprawa.

Jeżeli chodzi o tłumiki przeznaczone na rynek wojskowy lub szeroko rozumianych jednostek z resortów siłowych, to są bardzo wytrzymałe. Zastosowane w nich materiały zapewniają długą żywotność, co za tym idzie nie trzeba się z nimi pieścić, jak z tłumikami na rynek cywilny. Przeznaczone dla myśliwych i sportowców „termosy” są wykonane z myślą o jak najniższej wadze produktu, przy zachowaniu optymalnej ceny. Dlatego często wykonane są z aluminium połączonego z tytanem lub z aluminium.

Wspomniany przeze mnie środek do czyszczenia tłumika Ballistol jest bezkwasowy, bezwonny  i delikatny dla  99 % materiałów. Stąd też używam go do czyszczenia tłumików wykonanych  z aluminium, stali oraz tytanu.

Ballistol do tłumików Czyszczenie tłumika Konserwacja tłumików z Ballistol

 

Tłumiki karabinowe (kaliber .223, .308, .338LM)

Tłumiki do karabinów w kalibrze .223 oraz .308 są najłatwiejsze w obsłudze. Wynika to z faktu, że nie wymagają zbyt ostrego traktowania. Dodatkowo w przypadku cywilnego stosowania termosów, możnaby nawet pokusić się o stwierdzenie, że wystarczy je przeczyścić raz na rok. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z wysokiego ciśnienia generowanego przez amunicję w najbardziej popularnych kalibrach: .223, .308 i .338 LM. Do tego nakłada się jeszcze wytworzona wysoka temperatura. Nagromadzone pozostałości wystrzału wypalają się. Oczywiście, wewnętrzne elementy będą odbarwione i zabrudzone, ale nie trzeba ich szorować do lśniącej czystości, jaką miały w dniu opuszczenia fabryki.

Niemniej jednak, jeżeli strzelane było z broni w wilgotnym klimacie lub  w deszczu albo zimą, to należy tłumik wyczyścić. Wilgoć zebrana wewnątrz tłumika w połączeniu z nagarem, może dokonać lekkiej korozji wnętrza tłumika, w przypadku, gdy do jego konstrukcji wykorzystane zostały stopy aluminium.

Tłumiki pistoletowe (kaliber 9 mm)

Tłumiki do pistoletów centralnego zapłonu również wymagają zazwyczaj niewielkiej konserwacji. Jako że nie są generowane tak duże ciśnienia i temperatura podczas wystrzału, jak ma to miejsce w przypadku karabinowej amunicji centralnego zapłonu, tłumiki należy raz na jakiś czas przeczyścić. Średnia wartość strzałów, po jakiej należy wyczyścić tłumik, to około 500. To zapewni najbardziej optymalne działanie urządzenia.

Tłumiki pistoletowe i karabinowe (kaliber .22LR)

Tłumiki do broni kalibru .22LR wymagają stałej obsługi i regularnej konserwacji. Naboje bocznego zapłonu to wyjątkowe brudasy. Kanał przelotowy oraz poszczególne komory tłumika, po porządnej sesji na strzelnicy, są niebywale mocno zabrudzone. Wystarczy po kilku wizytach na strzelnicy nie czyścić tłumika, aby mieć spore problemy z jego rozłożeniem. W związku z faktem dość szybkiego rozwoju strzelań z wykorzystaniem broni kalibru 22.LR oraz stosowania tłumików, polecam przyjrzeć się produktom marki Ballistol, przeznaczonym do czyszczenia i konserwacji tłumików. W przypadku braku tego środka, można też stosować każdy środek CLP do czyszczenia broni. Dowiedz się więcej o środku Ballistol >>

Czyszczenie tłumików z Ballistol

Czyszczenie tłumika

Do czyszczenia swoich termosów używam preparatu firmy Ballistol. Środek ten automatycznie rozpuszcza i neutralizuje pozostałości spalania się materiału miotającego pocisk. Wiadomo, że tłumiki z racji swojej konstrukcji, szczególnie te nierozbieralne, są szczególnie trudne do czyszczenia. Spora ilość zakamarków w komorach i sekcjach, niewielkiej średnicy otwory poprawiające działanie tłumika są trudne do wyczyszczenia. Dzięki preparatowi do czyszczenia tłumika Ballistol, pozostałości wystrzałów można stosunkowo łatwo usunąć i wypłukać.

Aplikacja środka do czyszczenia tłumika jest dość prosta, ponieważ działa samoczynnie. Jedyne co trzeba wykonać, to zaślepić taśmą otwór wylotowy, następnie od strony gwintu należy wlać stosowną i pożądaną ilość płynu. Następnie zatkać również otwór, przez który aplikowany był środek do czyszczenia. Wstrząsnąć energicznie tłumikiem. To wszystko. Resztę roboty wykona za nas czas. Zwykle wystarcza około 2 godzin. Jeżeli natomiast ostro czochraliśmy blachy ołowiem, czas można wydłużyć. W przypadku dużej przerwy w czyszczeniu tłumika, śmiało można pozostawić zalany „termos” na 24 godz.

W przypadku tłumików rozkręcanych do czyszczenia, po zakończonej ekspozycji na działanie środka oraz wylaniu preparatu, należy tłumik rozkręcić. Następnie zanurzyć elementy w wodzie, celem dodatkowego, mechanicznego czyszczenia. Najlepiej wykonać to miękkim pędzlem malarskim. Jeżeli użytkownik dysponuje myjką ultradźwiękową, to śmiało, preparat Ballistol nadaje się do stosowania w myjkach ultradźwiękowych. Sprawdź >>

INCORSA Sp. z o.o.

Ul. Marconich 3
02-954 Warszawa

+48 22 885 28 00
+48 882 006 670

sklep@incorsa.pl
www.sklep.incorsa.pl


[tłumiki,czyszczenie tłumików,konserwacja tłumików,incorsa sp. z o.o.,ballistol,ballistol do tłumików,test produktów ballistol]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl