Kim są czworonożni gliniarze?

 Matchbanker  /  11-10-2016

Psy od wieków są wykorzystywanie do różnych prac. Nie straszna im praca w policji, wojsku czy w górach. Potrafią dopaść i powalić przestępcę oraz wskazać drogę ucieczki czy miejsce ukrycia przewożonego nielegalnie towaru. Ratują ludzi i są niezastąpieni. W Polsce mamy około 1500 psów na czynnej służbie.

Specjaliści ze strony Matchbanker.pl zebrali dla ciebie garść ciekawostek na temat psów do zadań specjalnych.

Historia

Wspólne życie psa i człowieka rozpoczęło się już kilkadziesiąt tysięcy lat temu i trwa do dzisiaj. Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia psa domowego. Pierwszym krajem, który ułożył psy do pracy w policji, była Wielka Brytania w XV wieku. W Polsce kynologia policyjna zaczęła stawiać pierwsze kroki w 1913 roku, gdzie pierwszym czworonożnym funkcjonariuszem był doberman. Później psy pojawiały się tylko czasami na patrolach, jednak przełom nastąpił w 1945 roku, kiedy powstał pierwszy kurs tresury w Poznaniu. W pół roku wyszkolono tam aż 24 psy, które podjęły pracę w Milicji Obywatelskiej. W latach 80 i 90. XX wieku nastał podział psów na psy policyjne i na psy wyszukujące zapachy narkotyków. Psy nie tylko pracują jako zaganiacze owiec, w policji i w wojsku, ale nadal są używane do strzeżenia ludzkich domów.

Nabór psów do służby

Kandydaci są w wieku 12-24 miesięcy. Są poddawane kontroli weterynaryjnej i próbom charakteru. Weterynarz decyduje o zakwalifikowaniu się psa pod względem zdrowotnym. Zwraca on uwagę na stan zdrowia, wiek, budowę, szatę ze wzorcem rasy i na odpowiednią kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Warunkiem sukcesu takiego psa jest świetnie wyszkolony i zgrany duet — przewodnika i psa. Rasy psów, które głównie są używane w tej dziedzinie to owczarki niemieckie, belgijskie, labradory czy rottweilery.

Wyposażenie psów specjalnych

Psy bojowe zatrudnione w jednostkach specjalnych mają cały potrzebny ekwipunek, aby zapewnić im bezpieczeństwo. W takim wyposażeniu znajdują się:

  • Okulary ochronne i buty trekkingowe, które zabezpieczają przed urazami mechanicznymi,
  • Kamizelka, która ma wbudowane czujniki elektroniczne, kamerę czy mikrofon.

 Specjalizacje psów specjalnych:

  • Pies policyjny – do ich zadań należy patrolowanie ulic, zapewnianie bezpieczeństwa, asystowanie podczas konwojowania więźniów i tropienie niebezpiecznych osób.
  • Pies osmologiczny – mają wybitne zdolności węchowe, zidentyfikują przestępców na podstawie próbek zapachów.
  • Pies ratowniczy – są wykorzystywane w straży pożarnej w grupach poszukiwawczo-ratowniczych. Ich zadaniem jest poszukiwanie rannych ludzi, leżących pod gruzami.
  • Pies lawinowy – ich zadaniem jest poszukiwanie osób zasypanych śniegiem na przykład w wypadku lawiny.

Trening Psa

Przewodnicy zaczynają kurs od lekcji teoretycznych, gdzie dowiadują się, jak wygląda tresura psa oraz jego pielęgnacja. Wspólna tresura służy też bliższemu poznaniu się partnerów. Nie istnieje szablon tresury, ponieważ do każdego psa trzeba podejść indywidualnie.

Psy, które będą pracować przy wyszukiwaniu materiałów wybuchowych, uczą się przez zabawę. Najpierw szukają swoją ulubioną zabawkę, potem zabawkę nasączoną zapachem a w ostatnim etapie przechodzą do poszukiwania właściwych materiałów wybuchowych. Psy, które szukają osób zaginionych, są uczone komunikacji mową ciała, ponieważ nie mogą przestraszyć ukrywających się osób poprzez szczekanie. Reszta psów jest szkolona, aby wydobyć z nich ich naturalną agresję, która jest niezbędna w ich służbie. Kursy kończą się egzaminami dla czworonogów jak ich partnerów.
 
 

Komentarze

0
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl