Batalion manewrowy opanował żagański poligon

 Redakcja  /  11-05-2012
Batalion manewrowy opanował żagański poligon
Batalion manewrowy opanował żagański poligon

Dobiegają końca przygotowania batalionu manewrowego (bman) Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej (WGBUE) 2013/I do certyfikacji i ćwiczenia pk. „Wyzwanie”. Od 7 do 17 maja br. pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej szkolą się na poligonach w Żaganiu i Wędrzynie.

8 maja 2012 roku obiekty Centrum Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (CSPWL) niemalże w całości opanowane były przez ćwiczące zgrupowanie z międzyrzeckiej brygady.  - Mamy tutaj dwie kompanie manewrowe, grupę wsparcia ogniowego, pluton rozpoznawczy, pluton  ogniowy z kompanii wsparcia oraz elementy zabezpieczenia logistycznego i część obsady sztabu batalionu. Pozostałe siły i środki batalionu szkolą się w Wędrzynie - zaznaczył zastępca dowódcy bman WGBUE kpt. Jacek Patrzyński.

Praktycznie we wszystkich rejonach CSPWL było słychać strzały. Żołnierze wykonywali zadania w ramach ćwiczeń przygotowawczych ze swojej broni etatowej, ale także prowadzone było szkolenie w kierowaniu ogniem podczas obrony bazy. - Wszystkie moje plutony wykonywały dzisiaj zadania bojowe podczas obrony bazy. Szeroko pojęte force protection jest jednym z naszych kluczowych elementów. Dlatego angażujemy do tego wszystkie siły i środki aby przećwiczyły ten epizod - zaznaczył dowódca 2. kompanii manewrowej kpt. Tomasz Wojciechowski.

Zobacz galerię zdjęć z ćwiczeń >>

Ich działania wspierała także artyleria. Strzelania wykonywały obsługi 152mm armatohaubic DANA, takich samych jakich używają polscy misjonarze w Afganistanie. Ponadto cele ostrzeliwały również 98mm moździerze z plutonu ogniowego. Oprócz strzelania żołnierze doskonalili swój wojskowy warsztat w zakresie udzielania pierwszej pomocy i ewakuowania żołnierzy z pola walki czy działania w terenie zurbanizowanym. - Ćwiczymy element podejścia do budynku oraz techniki przeszukiwania. Największą uwagę zwracam żołnierzom na sprawdzenie drzwi oraz obserwację i ochronę w wyznaczonych sektorach - wyjaśnił dowódca 3. plutonu zmotoryzowanego 2. kompanii manewrowej ppor. Krzysztof Kępa.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Batalion manewrowy posiada również w swoich strukturach pluton rozpoznawczy, który jest oczami i uszami dowódcy batalionu. Choć z założenia ich zadaniem jest zdobywanie informacji o przeciwniku to jednak tym razem doskonalili swoje umiejętności ofensywne i wykonywali strzelania z broni pokładowej transporterów rozpoznawczych BRDM-2 „Szakal”. - Nie można zaniedbywać żadnych aspektów szkolenia. Dlatego już za kilka dni przeprowadzimy dwudniowe zajęcia kompleksowe z bytowaniem - podkreślił dowódca drużyny rozpoznawczej sierż. Artur Mielczarek.

Oprócz tego co działo się na poligonie w dzień, żołnierze „Czarnej Dywizji” musieli powtórzyć w nocy. Warunki ograniczonej widoczności, praca na sprzęcie noktowizyjnym i termowizyjnym są standardem podczas przygotowań do współczesnych konfliktów. A przekonali się o tym żołnierze z „siedemnastki” podczas IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w 2011 roku kiedy to wykonali aż 14tys zadań bojowych, z czego dużą część w nocy.

Weimarska Grupa Bojowa zbudowana jest na bazie 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Wędrzyna, która tworzyła również pierwszą w Polsce Grupę Bojową Unii Europejskiej w 2010 roku. „Siedemnastka” wydziela około 1200 żołnierzy, głównie do dowództwa i sztabu grupy FHQ (z ang. Force Headquarter) oraz batalionu manewrowego. Główny element bojowy to przede wszystkim 7. Batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich wzmocniony pododdziałami z 1. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej. Dowódcą WGBUE 2013/I będzie dowódca 17WBZ gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak. Pozostałe elementy grupy uzupełnią inne jednostki oraz instytucje Wojska Polskiego, a także żołnierze z Francji i Niemiec.

materiały: 11LDKPanc

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl