Trwają ćwiczenia taktyczne BORSUK 12

 Redakcja  /  28-03-2012
Trwają ćwiczenia taktyczne BORSUK 12
Trwają ćwiczenia taktyczne BORSUK 12

Kolejny dzień zmagań żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz jednostek wspierających ich działania podczas ćwiczenia „Czarnej Dywizji” pod kryptonimem BORSUK 12 zmierza ku końcowi.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności 10. Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) ze Świętoszowa do realizacji zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem. Dlatego też kierownictwo ćwiczenia starało się zadbać o aktywność i możliwe dużą ilość zadań taktycznych oraz ogniowych.

Batalionowe Zgrupowanie Taktyczne (bZT), składające się głównie z 10bz oraz wzmacniającej go kompanii czołgów z 24. Batalionu Ułanów, prowadziło działania opóźniające. - Całą noc spędziliśmy na rozbudowie inżynieryjnej. Przygotowywaliśmy plutonowe punkty oporu, okopy dla pojazdów, maskowanie stanowisk, a także organizowaliśmy ubezpieczenie - wyjaśniał dubler dowódcy plutonu zmechanizowanego, jeden z kilkudziesięciu praktykantów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, sierż. pchor. Paweł Pochwatka. Niemniej jednak po kilku potyczkach z podchodzącym przeciwnikiem, którego pozorowali żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wyposażeni w pojazdy opancerzone „Rosomak”, kompania szybkim skokiem wycofała się na kolejne pozycje opóźniania.

Galeria zdjęć z ćwiczeń taktycznych BORSUK 12 >>

- Podczas naszego zadania mamy opóźniać tempo natarcia przeciwnika, rozpoznać jego ugrupowanie i zmusić do szybszego wprowadzenia kolejnych sił, a teren w którym działamy pozwala nam doskonale prowadzić tego typu działania - podkreślił dowódca 10bz ppłk Michał Rohde. Zgodnie z jego planem podległe mu pododdziały zajmowały kolejne pozycje i konsekwentnie odpowiadały na „zaczepki” przeciwnika. Tych jednak nie brakowało i bynajmniej nie były one związane tylko z działaniami regularnymi. Wiele prób penetracji ugrupowań 10bz odbywało się także „na zapleczu” wojsk, gdzie grupy dywersyjne próbowały atakować rozmieszczone w terenie stanowiska dowodzenia, załogi poszczególnych wozów, logistykę czy jednostki wsparcia.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Zdarzało się, że dywersje zaskakiwały bZT i wtedy można było sprawdzić szybkość reakcji, podejmowania decyzji oraz sposób odpowiedzi na podegraną sytuację. Czasami to jednak „Dragoni” odczytywali intencje zespołu podgrywającego przeciwnika i odnosili spektakularne sukcesy. - Wieczorem elementy ubezpieczenia bezpośredniego kompanii wsparcia wykryły podchodzącego przeciwnika, a ochrona dokonała zatrzymania dwóch członków grupy dywersyjno-rozpoznawczej przechwytując przy tym ich broń, amunicję, środki łączności oraz dane radiowe - zaznaczył ppłk Rohde. Z kolei innym razem podległy mu specjalista ds. naprowadzania lotnictwa skutecznie pokierował misją pary myśliwców F-16, które zniszczyły podchodzące odwody przeciwnika.

Pododdział Batalionowego Zgrupowania Taktycznego będzie prowadził działania aż do momentu pokonania Odry i połączenia się z siłami głównymi 10. Brygady Kawalerii Pancernej.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl