Nadchodzi BORSUK 12

 Redakcja  /  23-03-2012
Nadchodzi BORSUK 12
Nadchodzi BORSUK 12

3000 żołnierzy z Polski i Niemiec, blisko 500 jednostek sprzętu, w tym czołgów, wozów bojowych, śmigłowców oraz innego uzbrojenia będzie zaangażowane w ćwiczenie taktyczne z wojskami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) pod kryptonimem „BORSUK 12”. Manewry rozpoczną się 26 marca br. i potrwają 6 dni.

Głównym celem ćwiczenia będzie sprawdzenie zdolności 10. Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) ze Świętoszowa do realizacji zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem. Żołnierze będą musieli poradzić sobie m.in. z przemieszczeniem się brygady, prowadzeniem działań przeciwdywersyjnych, walką z taktycznym desantem powietrznym, pokonaniem przeszkody wodnej, planowaniem, organizowaniem i prowadzeniem obrony oraz natarcia. Podczas manewrów żołnierze współdziałać będą z jednostkami układu pozamilitarnego, takimi jak: policja, straż pożarna czy władze samorządowe. Wszystkie działania prowadzone będą zarówno w dzień i w nocy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Przyjęta sytuacja operacyjna podczas ćwiczenia „Czarnej Dywizji” nie będzie odzwierciedlać żadnego realnego państwa i nie będzie się odnosiła do jakichkolwiek rzeczywistych uwarunkowań politycznych lub militarnych. Niemniej jednak jest ściśle związana z problemami i kwestiami jakimi zajmują się najwięksi tego świata. Z dnia na dzień żołnierze zostaną przeniesieni w sam środek hipotetycznego konfliktu zbrojnego, który wybuchł na skutek walk mniejszości narodowych o zyskanie większych praw, a także sporów o wpływy na terenach bogatych w złoża gazu, miedzi oraz ropy.

Wszystko rozpoczęło się od załadunku ciężkiego sprzętu oraz przemieszczenia go w rejon przyszłych działań, czyli w okolice poligonu w Wędrzynie. Następnie pododdziały 10BKPanc będą się przemieszczać w kierunku obiektów Centrum Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu i Świętoszowie. Po drodze dane im jeszcze będzie pokonać przeszkodę wodną na Odrze w okolicach miejscowości Krosno Odrzańskie. W międzyczasie odbędą dziesiątki strzelań oraz będą musieli rozwiązać wiele zadań taktycznych.

BORSUK 12 będzie doskonałą okazją do tego, aby przećwiczyć współdziałanie wielu jednostek wojskowych, różnych rodzajów sprzętu, uzbrojenia oraz systemów wspomagających dowodzenie. W jednym miejscu będą wspólnie nacierały czołgi SZRP oraz Bundeswehry. Działania na ziemi będą wspierały śmigłowce bojowe, myśliwce z Sił Powietrznych oraz bezzałogowe środki rozpoznawcze.

Oprócz jednostek „Czarnej Dywizji” w ćwiczeniu wezmą udział żołnierze z 21. Brygady Pancernej Bundeswehry. Ich działania wspierać będę m.in.: 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych, 9. Pułk Rozpoznawczy, Centralna Grupa Działań Psychologicznych, zespół CIMIC oraz elementy wydzielone z 23. Pułku Artylerii, 4. Pułku Przeciwlotniczego, 1. i 2. Pułk Saperów, 5. Pułku Inżynieryjnego, 5. Pułku Chemicznego, 2. Pułku Rozpoznawczego, 8. Ośrodka Radioelektronicznego, 2. Kompani Regulacji Ruchu, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, a także 11. Batalionu Remontowego i 4. Batalionu Zaopatrzenia. Funkcjonowaniem stanowiska kierownictwa ćwiczenia zajmą się specjaliści z 11. Batalionu Dowodzenia.

materiały: Sekcja Prasowa 11DKPanc

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl