Nigeria: Nieudana operacja SBS

Sebastian Miernik  /  10-03-2012

Special Boat Service (SBS) podjęli nieudaną próbę operacji ratowania brytyjskich i włoskich zakładników. BrytyjczykChris McManus i Włoch Franco Lamolinara byli przetrzymywani przez powiązaną z Al-Kaidą grupę Boko Haram od maja 2011 r.

Wg informacji brytyjskich mediów w operację było żaangażowanych ok. 40 komandosów SBS. Żaden z nich nie zginął. Wg wstępnych informacji zakładnicy zostali zabici jeszcze przed operacją. Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan powiedział, że porywacze zostali aresztowani.

Wg brytyjskich mediów operacja miała następujący przebieg:

Nigeryjski wywiad ustalił prawdopodobne miejsce przetrzymywania zakładników, następnie brytyjski wywiad, w tym specjaliści GCHQ (brytyjski wywiad elektroniczny) monitorowali miejsce. 40 osobowy kontyngent brytyjskich sił specjalnych, w tym ok. 16-20 komandosów SBS, wspierany przez wywiad i komponent łączności przygotowywali operację z głównej bazy utworzonej w brytyjskiej ambasadzie w Nigerii, w Lagos. 

W poniedziałek 5 marca 2012 r. grupa zadaniowa otrzymała informacje o przemieszczeniu się terrorystów i zakładników prawdopodobnie w celu dokonania egzekucji. Dowódca grupy SBS przekazał tę informację szefowi Dyrektoriatu Sił Specjalnych, który wziął udział w spotkaniu sztabu kryzysowego COBRA, któremu przewodniczył brytyjski premier. Na posiedzeniu podjęto decyzję o pozwoleniu na realizację akcji. 

Wydaje się, że z powodu bezpośredniego zagrożenia zakładników, SBS został zmuszony do przeprowadzenia natychmiastowej operacji bez dokładnego rozpoznania i planowania. Sam przebieg operacji jest niejasny. Wg jednych źródeł SBS zbliżył się do budynku docelowego w Sokoto w samochodach ciężarowych, inne źródła twierdzą, że SBS dostał się na miejsce przy użyciu śmigłowców podczas gdy nigeryjskie wojska stworzyły kordon wokół budynków. Oprócz SBS w działaniach brali udział komandosi Royal Marines lub Special Force Support Group (SFSG). Pomiędzy terrorystami a SBS i wojskami nigeryjskimi nawiązała się walka, w wyniku, której zginęło kilku porywaczy. Kiedy SBS ostatecznie zdominował terrorystów i opanował budynek okazało się, że zakładnicy nie żyją. Nie wiadomo kiedy dokładnie zakładnicy zostali zabici, czy było to przed lub w trakcie operacji SBS.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl