SZWOLEŻER 19 i ćwiczenia 25. BKPow.

 Redakcja  /  14-11-2019
Fot. Źródło: 25. BKPow.

Na początku listopada na poligonie w Wędrzynie odbywały się ćwiczenia taktyczne SZWOLEŻER 19. W tym czasie swoje ćwiczenia odbyli także żołnierze z 25. BKPow. przygotowywali się do XLI zmiany PKW KFOR.

W trakcie szkolenia kawalerzyści zostali poddani sprawdzeniu gotowości do wykonywania zadań w ramach polskiego kontyngentu przez Zespół Certyfikujący z Dowództwa Operacyjnego RSZ. Ocenie podlegało wyszkolenie kompanii manewrowej oraz całego Kontyngentu Wojskowego. 

Żołnierze kompanii manewrowej musieli zmierzyć się z potencjalnymi zadaniami, jakie będą realizować na misji, m.in.: wykonywanie patroli, wystawianie posterunków kontrolnych, wzywanie wsparcia lotniczego w celu udzielenia pierwszej pomocy medycznej. Działania w składzie pododdziału sił wysokiej gotowości, celem wzmocnienia pododdziałów realizujących zadania w rejonie zagrożenia przy wykorzystaniu śmigłowców. Szkoleniu towarzyszyły zmienne warunki pogodowe, które utrudniały ale i motywowały ćwiczących. Wszystkie działania żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniu charakteryzowały się dużym realizmem oraz dynamiką. Nasi żołnierze po raz kolejny potwierdzili, że są bardzo dobrze przygotowani do realizacji zadań. Już wkrótce polecą do Kosowa. Jest to już czwarta zmiana PKW KFOR Kosowo przygotowana przez żołnierzy 25. BKPow.

Przeczytaj także: 25. BKPow. na wysokogórskim szkoleniu w Dusznikach Zdroju >>

Równolegle na poligonie w Wędrzynie odbywało się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. SZWOLEŻER- 19, w trakcie którego kawalerzyści z 1. batalionu kawalerii powietrznej z 25. BKPow. potwierdzili swoją zdolność bojową do użycia zgodnie z ich bojowym przeznaczeniem. 

Podczas ćwiczenia Szwadronowa Grupa Bojowa wykonywała strzelania sytuacyjne w dzień i w nocy przy wsparciu bojowym śmigłowców z 1. dywizjonu lotniczego, którego celem było współdziałanie z komponentem lotniczym. Po wykonaniu desantu ze śmigłowców żołnierze przeprowadzili szturm na obiekt. Jednym z epizodów  ćwiczenia było prowadzenie działań opóźniających w celu zmniejszenia tempa natarcia przeciwnika. 

Ćwiczenie pk. SZWOLEŻER-19 potwierdziło wysoki poziom przygotowania i wyszkolenia całego modułu szkoleniowego zaangażowanego w ćwiczenie. Elementem który wymaga ciągłego doskonalenia i praktycznego działania jest tzw. synchronizacja. Tutaj zarówno kawalerzyści jak i piloci muszą się w dalszym ciągu doskonalić. Ćwiczenie pokazało, że w synchronizacji działań nie ma czasu na pomyłki. Tam gdzie wchodzi w grę czynnik ludzi i sprzęt lotniczy synchronizacja przed praktyczną realizacją zadania jest bardzo ważna. Na ćwiczeniu był czas na poprawianie błędów, w realnym działaniu nie ma czasu na tzw. pomyłki.

Źródło: 25. BKPow.

[25. Brygada Kawalerii Powietrznej, ćwiczenia wojskowe, Wędrzyn, 1. batalion kawalerii powietrznej, SZWOLEŻER- 19, PKW KFOR, Kosowo, Szwadronowa Grupa Bojowa]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl