Międzynarodowe ćwiczenia EUPST II

 Redakcja  /  06-06-2018
Fot. policja.pl

Rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego szkolenia w ramach projektu EUPST II - European Union Police Services Training II. Działania przygotowali wspólnie przedstawiciele Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP oraz Szkoły Policji w Słupsku, w której stacjonuje ponad 50 mundurowych z Europy, Afryki i Stanów Zjednoczonych.

EUPST II jest programem zakładającym wyszkolenie około dwóch tysięcy policjantów z różnych krajów do końca 2018 roku oraz zbudowanie spójnego systemu zarządzania i szkolenia, wzmocnienie interoperacyjności, a także stworzenie międzynarodowej, policyjnej sieci wymiany informacji. Wszystkie te działania mają na celu umożliwienie wprowadzenia nowych i jasnych standardów w przypadkach delegowania funkcjonariuszy na misje zarządzania kryzysowego Unii Europejskiej, do udziału w operacjach pokojowych ONZ oraz współpracy z Unią Afrykańską i innymi międzynarodowymi organizacjami.

Dowiedz się więcej: Rozpoczęło się szkolenie EUPST II

Niewątpliwy sukces projektu EUPST doprowadził do powzięcia decyzji o kontynuacji programu. Komisja Europejska, poprzez Instrument dla Stabilności i Pokoju, zabezpieczyła fundusze na lata 2015-2018 w wysokości około 5 mln euro na realizację założeń programowych pod nazwą EUPST II. Główną zmianą w stosunku do poprzednika jest powołanie Konsorcjum EUPST II, pod kierownictwem Holenderskiej Żandarmerii Królewskiej (Koninklijke Marechussee). Państwa europejskie, wchodzące w skład Konsorcjum, oprócz delegowania swoich przedstawicieli mają możliwość wpływania na kształt i tematykę prowadzonych szkoleń.

Polska Policja, decyzją Komendanta Głównego Policji, dołączyła do grona 17 państw konsorcjum oraz innych 13 krajów biorących udział w projekcie. Pozwoliło to nie tylko delegować naszych funkcjonariuszy do projektu, ale także wziąć udział w praktycznej realizacji programu. Już po raz trzeci szkolenie z tego zakresu odbywa się w słupskiej Szkole Policji.

W ramach szkolenia, jedno z większych przedsięwzięć symulacyjnych przeprowadzone będzie na terenach nadmorskich i leśnych w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego.
Zajęcia będą obejmować problematykę działań policyjnych na misjach (dotychczasowe doświadczenia z misji między innymi w Liberii, Gruzji, Kosowie). Uczestnicy wezmą też udział w akcji poszukiwawczej wykorzystując do tego nowoczesne lokalizatory GPS. Program szkolenia przewiduje również zajęcia na strzelnicy połączone z ratownictwem taktycznym, a całość uzupełnią zajęcia wykładowe.

Przeczytaj również: Współpraca Szkoły Policji w Słupsku z marynarzami z U.S.Navy

Warto także wspomnieć, że polscy policjanci mają już wieloletnie doświadczenie w przygotowaniu osób służących na misjach. W ciągu 25 lat w różnych zakątkach świata służbę pełniły już ponad trzy tysiące policjantów.

Źródło: policja.pl

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  10

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl