Obchody święta Wojsk Specjalnych w Krakowie

 Redakcja  /  29-05-2018
Fot. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych

24 maja 2018 roku w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie odbyły się uroczystości związane z obchodami dorocznego święta wszystkich komandosów. 24 maja upamiętnia dzień powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych, co miało miejsce w roku 2007.

Tegoroczne obchody zainicjowała uroczysta Msza Św. w intencji żołnierzy Wojsk Specjalnych, celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka w asyście Dziekana Wojsk Specjalnych ks. płk Piotra Sroki w krakowskim kościele garnizonowym pw. Św. Agnieszki. W swojej homilii ks. Biskup odniósł się do wartości zawartych w przysiędze wojskowej. Mówił o trudach i poświęceniu jakie niesie ze sobą służba wojskowa i o ryzyku, które jej towarzyszy szczególnie w przypadku żołnierzy formacji Wojsk Specjalnych.

Dowiedz się więcej: Święto Wojsk Specjalnych

Na uroczystym apelu w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych zgromadzili się żołnierze i pracownicy DKWS oraz poczty sztandarowe i pododdziały towarzyszące podległych jednostek. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, byłych żołnierzy i dowódców Wojsk Specjalnych oraz delegacji sił specjalnych z USA, Węgier i Czech. Szczególnie graco powitano kpt. Aleksandra Tarnawskiego - ostatniego żyjącego żołnierza legendarnej formacji Cichociemnych. W apelu wzięły także udział klasy mundurowe ze szkół  w Jaworznie, Trzebini i Skale.

Przeczytaj również: Najkrótszą drogą do Ojczyzny

Meldunek od Dowódcy KWS przyjął Dowódca Generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika. Wyróżniającym się żołnierzom wręczono Kordziki Honorowe Sił Zbrojnych RP oraz Odznaki Honorowe Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Kilkunastu żołnierzy uhonorowano także tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz RP z odznaką w II stopniu. Wyróżnionych żołnierzy zebrani na Apelu nagrodzili brawami. Zwracając się do uczestników Apelu  gen. Mika podziękował za służbę wszystkim  żołnierzom i pracownikom związanym z formacjami Wojsk Specjalnych. Następnie odczytał list Ministra Obrony Narodowej. „Jesteście godni legendy swoich wielkich przodków” zaznaczył minister Mariusz Błaszczak w swoim przesłaniu skierowanym do żołnierzy.

Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica dziękując za uczciwą, rzetelną służbę przypomniał o katalogu wartości i tradycji jakie inspirują współczesnych żołnierzy Wojsk Specjalnych w ich służbie dla Ojczyzny. Życzył podwładnym żołnierskiego szczęścia, zdrowia i dalszych sukcesów. Na przygotowanych na okoliczność obchodów stoiskach promocyjnych jednostki wojsk specjalnych zaprezentowały swoje wyposażenie i sprzęt, które cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży klas mundurowych oraz dzieci kadry i pracowników dowództwa. Tegorocznym obchodom towarzyszył żołnierski festyn o którego oprawę artystyczną zadbał Klub Wojsk Specjalnych.

Współczesne Wojska Specjalne są przeznaczone do prowadzenia operacji specjalnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Wojska Specjalne, stanowiąc integralną część Sił Zbrojnych RP, wpisują się w ich wszystkie misje. Najważniejszym zadaniem jest przygotowanie i udział w operacji obronnej. Działania prowadzone przez komandosów wspólnie z siłami konwencjonalnymi lub samodzielnie, mogą mieć zarówno znaczenie operacyjne, jak i strategiczne. Istotnym zadaniem Wojsk Specjalnych jest utrzymywanie w gotowości sił i środków do wsparcia Policji Państwowej w zwalczaniu terroryzmu na terenie państwa. Wojska Specjalne są gotowe do prowadzenia pełnego wachlarza operacji specjalnych w przypadku zaistnienia zdarzeń z katalogu sytuacji szczególnych. Poprzez zaangażowanie w operacjach Sojuszu oraz w Siłach Odpowiedzi NATO, wojska te wnoszą także istotny wkład w stabilizację sytuacji międzynarodowej. 

Wojska Specjalne status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych (RSZ) uzyskały 24 maja 2007 roku, kiedy to Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę, o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która rewolucjonizowała dotychczasowy status jednostek specjalnych. Ustawa nie tylko powoływała Wojska Specjalne jako Rodzaj Sił Zbrojnych ale również oddawała bardzo szerokie uprawnienia Dowódcy Wojsk Specjalnych. Zgodnie z ustawą Dowódca Wojsk Specjalnych stał się również Dowódcą Operacji Specjalnych. Dlatego też w dniu 24 maja corocznie obchodzone jest święto Wojsk Specjalnych. Decyzja utworzenia WS jako nowego RSZ wynikała z potrzeby konsolidacji rozproszonych w różnych strukturach Sił Zbrojnych RP jednostek specjalnych. Z chwilą powstania Wojsk Specjalnych jako RSZ, zostały one podporządkowane pod jedno wspólne dowództwo - Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS). Dało to gwarancję ich dalszego harmonijnego i spójnego rozwoju oraz szkolenia w oparciu o wypracowaną doktrynę operacji specjalnych. Takie rozwiązanie zapewniało także właściwe wyposażenie jednostek Wojsk Specjalnych w sprzęt i uzbrojenie najnowszej generacji. 

Zobacz także: Konsolidacja

Przeprowadzona w 2017 roku zmiana struktur wojsk specjalnych pozwoliła na konsolidację wszystkich elementów wojsk specjalnych pod jednym dowództwem jednocześnie rozmieszczenie elementów łącznikowych odpowiedzialnych za planowanie i koordynowanie operacji specjalnych na różnych szczeblach daje możliwość efektywnego wykorzystania potencjału wojsk specjalnych. Zbieżność struktur DKWS z przyjętymi w NATO rozwiązaniami pozwala na łatwiejsze przygotowanie wydzielonych sił do dyżuru w ramach SON 2020. 

Służba żołnierzy wojsk specjalnych opiera się na fundamentalnym systemie wartości, zgodnie z którym żołnierz-operator jest najbardziej istotną częścią tych wojsk. Ten system wartości dodatkowo wzbogaca i wzmacnia głęboki szacunek komandosów do historii i tradycji, jakie dziedziczą poszczególne jednostki. Żołnierze wojsk specjalnych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat uczestniczyli w kilkunastu  międzynarodowych misjach i operacjach najwyższego ryzyka  realizowanych m.in. w Kosowie, Macedonii, Iraku, w rejonie Zatoki Perskiej, w Kongo, Pakistanie i  Afganistanie. Żołnierze wojsk specjalnych byli także zaangażowani w bojowe dyżury Sił Odpowiedzi NATO. Wojska Specjalne stanowią ok. 3% liczebności Sił Zbrojnych. W stosunku do kosztów utrzymania efektywność działań tego rodzaju wojsk jest niewspółmiernie  wysoka.

Źródło: Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  15

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zakończenie I Rajdu Weterana

Na terenie 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen broni Tadeusza Buka w Siedlcach odbyło się zakończenie I Motocyklowego Rajdu Weterana. Wśród uczestników znaleźli się również żandarmi weterani z...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl