Straż Graniczna świętuje 27. rocznicę powstania

 Redakcja  /  17-05-2018
Fot. strazgraniczna.pl

16 maja 1991 została powołana do życia Straż Graniczna. W tym roku centralne obchody 27 rocznicy powstania SG odbyły się w Warszawie, z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego. Uroczysty apel, podczas którego funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe, odznaki oraz nominacje na pierwszy stopień oficerski, odbył się na dziedzińcu Belwederu.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza św. o godz. 9.30, którą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej odprawił Biskup Polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek. W południe na dziedzińcu przed Belwederem odbył się uroczysty apel. Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga przywitał gości, którzy przybyli na uroczystość, mi.in. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego wraz z Sekretarzem Stanu w MSWiA Jarosławem Zielińskim, Szefową Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Halinę Szymańską, Podsekretarza Stanu w MON Marka Łapińskiego, Zastępcę Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Michała Sikorę, przedstawicieli obu izb Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, szefów polskich służb mundurowych, przedstawicieli zagranicznych służb z Węgier, Austrii, Słowacji i Litwy, a także przedstawicieli duchowieństwa: Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego Jerzego Pańkowskiego oraz Ewangelickiego Biskupa Wojskowego płk. Mirosława Wolę.

Przeczytaj również: Nowy Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej

W swoim wystąpieniu generał Praga zaznaczył, że choć Straż Graniczna jest młodą formacją, to kontynuuje tradycje pierwszych formacji granicznych, które zostały powołane tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.  

- Sto lat temu przed odrodzonym państwem polskim stanął problem ochrony własnych granic. Dzisiaj funkcjonariusze Straży Granicznej chronią granicy nie tylko Rzeczypospolitej Polskiej. Stojąc na straży wschodniej granicy Polski, ochraniamy jednocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Uczestniczymy również w misjach zagranicznych, koordynowanych przez Agencję Frontex, oraz misjach bilateralnych, wspierając tym samym naszych europejskich partnerów – powiedział Komendant Główny SG. Jednocześnie podkreślił, że siłą formacji jest nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim dobrze wyszkoleni, pełni zaangażowania funkcjonariusze, którym podziękował za sumienną służbę.

Święto Straży Granicznej to zgodnie z tradycją okazja do wyróżnienia osób zasłużonych dla formacji. W tym roku wyróżnieni otrzymali odznaczenia i medale z rąk Szefowej Kancelarii Prezydenta RP Haliny Szymańskiej oraz Ministra SWiA Joachima Brudzińskiego. Następnie Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga mianował na pierwszy stopień oficerski 110 funkcjonariuszy.

Po uroczystej promocji nowo mianowanych oficerów głos zabrał minister Joachim Brudziński, który podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej za wybór właśnie tej służby i za gotowość do podejmowania wyzwań oraz podkreślił, że dzięki swojemu profesjonalizmowi Straż Graniczna znakomicie wywiązuje się z powierzonych jej zadań.

Zobacz także: Straż Graniczna dostała nowe samochody

Z okazji Święta Straży Granicznej w całej formacji awansowano łącznie 212 funkcjonariuszy w korpusie oficerów, 985 w korpusie chorążych oraz 613 w korpusie podoficerów.
Medalem Za Zasługi dla Straży Granicznej odznaczono 151 osób, 163 funkcjonariuszy i pracowników – Medalem za Długoletnią Służbę i 166 funkcjonariuszy – Odznaką Straży Granicznej. Ponadto 6 funkcjonariuszy otrzymało Krzyż Zasługi.

Uroczystość uświetniła defilada i prezentacja musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej SG.

Źródło: Straż Graniczna

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  12

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl