„SOFmed Poland 2018” – konferencja medyczna Sił Specjalnych NATO w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych

Fot. Multarzyński Mateusz J.

W dniach 12–13 kwietnia 2018 roku w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie odbyła się konferencja „SOFmed Poland 2018”. Była to pierwsza taka konferencja zorganizowana w ramach Sojuszu w Europie, a udział w niej wzięli najbardziej doświadczeni operatorzy-medycy oraz lekarze sił specjalnych z państw NATO, w tym między innymi współtworzący systemy szkolenia z zakresu medycyny wojsk specjalnych specjaliści ze Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcia: Multarzyński Mateusz J.

Zaproszonych na konferencję gości powitał Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica, a od strony medycznej otwarcia dokonał płk Sean Keenan – Szef Służby Zdrowia Amerykańskiego Dowództwa Sił Specjalnych w Europie (SOCEUR), który całe wydarzenie nazwał przełomowym.

Warto zaznaczyć, że jednym z prelegentów był prezes SOMA (Special Operations Medical Association) – st. bsm. szt. dowództwa Steven Viola (emerytowany operator-medyk US Navy SEALs). SOMA jest jedyną organizacją międzynarodową zrzeszającą m.in. operatorów-medyków sił specjalnych. Wyznacza kierunki rozwoju medycyny wojsk specjalnych, w tym przedłużonej opieki polowej (PFC – Prolonged Field Care) oraz TCCC (Tactical Combat Casualty Care).

Dowiedz się więcej: Policyjni misjonarze trenują na poligonie NATO

Celem konferencji był m.in. rozwój współpracy regionalnej w zakresie szkoleń dla operatorów-medyków, wymiana doświadczeń oraz porównanie wykorzystywanych systemów szkolenia. Uczestnicy dyskutowali nad możliwościami implementacji nowych systemów kształcenia operatorów-medyków w swoich jednostkach oraz koncepcją koordynacji regionalnej certyfikowanych ośrodków szkoleniowych. Przykładem takich działań, omawianym w trakcie konferencji, były przykładowo kursy NSOCM (NATO Special Operations Combat Medic) prowadzone w zlokalizowanym w niemieckim Pfullendorf centrum szkoleniowym sił specjalnych – ISTC (International Special Training Centre), a także kursy NNSOCM (Nordic NSCOM) prowadzone w ramach Nordic Special Operations Combat Medic Initiative, do której należą: Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja.

Niezmiernie istotnym zagadnieniem, któremu również poświęcono krakowską konferencję, była współpraca pomiędzy operatorami-medykami a lekarzami. Zdaniem obecnych na niej ekspertów reprezentujących obie „specjalności”, konieczne jest współdziałanie na zasadach partnerskich, zarówno w kwestiach szkoleniowych, jak i operacyjnych. Główny ciężar ratowania spoczywa na barkach operatorów-medyków, jednakże ważnym elementem jest zarówno pośrednie (np. telemedycyna), jak i bezpośrednie wsparcie lekarskie (np. SOST – Special Operations Surgical Team).

Coraz bardziej skomplikowany teatr działań we współczesnych konfliktach zbrojnych i związany z tym wzrost znaczenia operacji specjalnych, postawił operatorów-medyków z jednostek SOF pod ogromną presją. To z kolei wiąże się ze wzrostem wymagań wobec ich wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Operatorzy-medycy w coraz mniej liczebnych zespołach, wysyłanych w coraz bardziej odległe rejony świata, muszą liczyć się z wydłużającym się czasem ewakuacji i koniecznością zrozumienia coraz bardziej skomplikowanych zagadnień z zakresu medycyny stanów nagłych oraz intensywnej terapii. Zmierzą się z urazami bojowymi, niebojowymi oraz z problematyką czysto medyczną typu kolka nerkowa czy atak wyrostka. Wymaga to odpowiedniej adaptacji ich szkoleń, także tych odświeżających wiedzę, oraz stosowania najnowszych osiągnięć technologicznych, jak telemedycyna.

Przeczytaj również: Konferencja Military Police Close Protection Forum 2018

Warto przypomnieć, że obecnie 8 tysięcy żołnierzy amerykańskich sił specjalnych działa w 80 krajach świata. To stawia również dowódców jednostek specjalnych przed koniecznością utrzymywania wśród swoich żołnierzy zaktualizowanego poziomu wiedzy przynajmniej z zakresu TCCC oraz kształcenia i szkolenia wysoce wyspecjalizowanych operatorów-medyków.

Istotną kwestią, poruszaną w trakcie konferencji, była również dalsza edukacja medyków z jednostek specjalnych, dająca im szanse na wykorzystanie swojej ogromnej wiedzy praktycznej już po zakończeniu służby. Tu przykładem może być program realizowany w ramach NATO Special Operations Development Initiative we współpracy z Uniwersytetem w Cork (Irlandia). Studentom w służbie czynnej przyznawane są punkty edukacyjne, które dają podstawy do kontynuacji studiów licencjackich czy magisterskich.

Organizatorem krakowskiej konferencji „SOFmed Poland 2018” było Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych. Ze względu na specyfikę konferencji i udział w niej będących w czynnej służbie operatorów i lekarzy sił specjalnych, spotkanie było dostępne wyłącznie dla zaproszonych i zarejestrowanych uczestników, wśród których znalazł się również przedstawiciel redakcji magazynu „SPECIAL OPS”.

Zobacz też: Centrum výcviku LEŠŤ

Pomysłodawcami i inspiratorami wydarzenia byli rodzimi członkowie SOMA, „Maniek”, wieloletni operator-medyk jednostki specjalnej, odznaczony Krzyżem Kawalerskim RP oraz dr Katarzyna Hampton, lekarz medycyny ratunkowej i jedyna Polka szkoląca amerykańskich operatorów-medyków, która pracuje w szpitalu U.S. Army Landstuhl Regional Medical Center. Ten medyczny team specjalny planuje kontynuację projektu pod nazwą „Empower SOF Medic”, w tym organizację SOFmed Poland 2019 (więcej informacji na profilu na FB). Ich celem jest promocja osiągalnych i ustandaryzowanych rozwiązań szkoleniowych. Zamierzają też popularyzować zawody medyczne związane z jednostkami specjalnymi wśród cywilnych kolegów, aby zachęcić ich do rozważenia tej ścieżki kariery.

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl