Organizatorami konferencji byli:
- Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej,
- Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Wydział Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej,
- Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej,
- Wydział Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wojsk Lądowych,
- Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie,
- Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie,
- Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego,
- Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego,
- Instytut Zachodni w Poznaniu,
- Instytut Naukowy Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie,
- Zakład Nauk o Bezpieczeństwie Politechniki Rzeszowskiej,
- Ruch Wspólnot Obronnych,
- Naukowa Fundacja Prowadzenia Badań.
Celem konferencji była pogłębiona refleksja nad terroryzmem, który w pierwszych dekadach XXI wieku stał się jednym z czołowych wyzwań i zagrożeń dla szeroko rozumianego pojęcia bezpieczeństwa. Jak wskazują ostatnie lata, dla Europy największe zagrożenie stanowi radykalny islamski terroryzm i te aspekty były też najbardziej szczegółowo omawiane. Co bardzo istotne, już na samym wstępie konferencji, w wykładzie inauguracyjnym podkreślono, że migracja nie jest zagrożeniem, jest ona wyzwaniem, a dopiero brak podjęcia adekwatnych akcji w obliczu tego wyzwania staje się zagrożeniem.
Dowiedz się więcej: I Krajowa Konferencja Naukowa Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Już pierwszy wykład bardzo szczegółowo poruszył tematykę terroryzmu muzułmańskiego w Europie. Dr hab. Aldona Piwko przedstawiła przyczyny radykalizacji środowisk islamskich na starym kontynencie. Jak kluczowe, wskazując bariery językowe, brak zrozumienia, odrzucenie, brak integracji, poczucie poniżenia, traktowanie jako „zło konieczne” i związaną z tym narastającą frustrację. Poznaliśmy także najważniejsze cechy pożądane i niepożądane u rekrutów do muzułmańskich organizacji o charakterze terrorystycznym. Organizacje takie odrzucają ludzi chorych psychicznie, niepoczytalnych, o skłonnościach psychopatycznych i nadużywających substancji psychoaktywnych, poszukują natomiast młodych ludzi odczuwających wyobcowanie, frustrację wywołaną dyskryminacją, którzy mają już za sobą pierwsze drobne przestępstwa. Bardzo chętnie wyszukują kandydatów w więzieniach, gdzie odpowiednio sterowani doznają przebudzenia religijnego, a w następstwie po wyjściu gotowi są odbyć podróż inicjacyjną do Syrii, Afganistanu, czy Jemenu.
Nienawiść do „kultury zachodu” wśród radykalnych środowisk muzułmańskich narasta w miarę z rosnącą nią fascynacją wśród młodych muzułmanów oraz powstawania wśród środowisk islamskich ruchów feministycznych i LGBT. Ponadto dżihadyści przygotowują akcje odwetowe, aby wyrównać wyrządzone przez „Zachód” krzywdy – przykładem takiego działania były egzekucje zakładników w pomarańczowych kombinezonach, które nawiązywały do egzekucji z Guantanamo.
O tym, co młody radykał może znaleźć w internecie, aby współdziałać z wielkimi organizacjami, opowiedziała dr Karolina Wojtasik. Czeka tam przekrój od najbardziej oczywistych treści, takich jak nawoływanie do ataków i zamachów samobójczych, po podręczniki taktyczne, analizy udanych i nieudanych ataków, czy poradniki DIY, jak np. „Zrób bombę w kuchni swojej matki”. To jednak nie koniec oferty poradnikowej organizacji terrorystycznych (głównie Al-Kaidy i tzw. „Państwa Islamskiego”), przedstawiają one kreatywne sposoby zabijania, wskazują „atrakcyjne” cele ataków oraz dostarczają bardzo szczegółowe instrukcje i wskazówki, jak dostać się na tereny konfliktu.
Ponadto organizacje te są coraz bardziej skuteczne medialnie, realizowane materiały to już nie filmy kręcone przez przypadkowych ludzi telefonem, lecz profesjonalnie przygotowane materiały filmowe, za które odpowiadają agencje kreatywne. Dzięki temu brutalny przekaz, sianie strachu i gloryfikowanie Szahidów prezentowane są teraz na najwyższym światowym poziomie realizacyjnym.
Przeczytaj również: Naukowo o niepełnosprawności żołnierzy i funkcjonariuszy - relacja z konferencji ASzWoj
W jednym z kolejnych wystąpień dr Joanna Dobrowolska-Polak zapoznała uczestników szczegółowo z tematem migracji, poruszonym już na samym wstępie. Głównym celem migracji jest najbardziej aktywny gracz w temacie migracji w Europie, czyli Niemcy, co niewątpliwie jest następstwem wprowadzonej w 2015 r. „Willkommen politik”, czyli polityki otwartych ramion wobec uchodźców. Nie dziwi w związku z powyższym fakt, że drugim najpopularniejszym językiem w Niemczech stał się turecki. Po zamknięciu Europy na kolejnych emigrantów w 2016 r. zaczął rodzić się konflikt postrzegania między Unią Europejską, która zaczęła obstawać za „pomocą na miejscu”, a ONZ lobbującym za „otwarciem legalnych szlaków migracyjnych”. Ostatecznie w tej polemice górę wziął ONZ, który powołuje się na prawo do swobodnego przemieszczania i określa migranta jako „osobę potrzebującą pomocy”. Miesiąc temu (28.03.2018) powstał projekt nowej deklaracji ONZ dotyczącej legalnych szlaków migracyjnych, który ma zostać zatwierdzony na szczycie w grudniu 2018 r.
Konferencję uatrakcyjniły ćwiczenia Biura Operacji Antyterrorystycznych z wykorzystaniem śmigłowca oraz pododdziału specjalnego Służby Ochrony Państwa (dawniej BOR).
Temat terroryzmu przewija się w mediach bardzo często, ale zależnie od kierunku politycznego jest bagatelizowany lub rozdmuchiwany. Dlatego tym bardziej wartościowe są konferencje naukowe, na których wypowiadają się specjaliści podpierający się konkretnymi wynikami badań, a nie chęcią zwiększenia „słupków oglądalności”. Serdecznie gratulujemy Dziekanowi Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego płk. nawig. dr. hab. Bogdanowi Grendzie i całemu sztabowi organizacyjnemu WBN Akademii Sztuki Wojennej przygotowania tak wartościowej konferencji.