Oblicza współczesnego terroryzmu

Mikołaj Castricum  /  SPECIAL OPS 2/2018  /  11-05-2018
Fot. Akademia Sztuki Wojennej

W dniach 23–24.04.2018 r. na terenie Akademii Sztuki Wojennej odbyła się konferencja „Oblicza współczesnego terroryzmu”. 

Zdjęcia: Akademia Sztuki Wojennej

Organizatorami konferencji byli:

 • Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej,
 • Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu,
 • Wydział Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
 • Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej,
 • Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej,
 • Wydział Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wojsk Lądowych,
 • Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie,
 • Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie,
 • Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego,
 • Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego,
 • Instytut Zachodni w Poznaniu,
 • Instytut Naukowy Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie,
 • Zakład Nauk o Bezpieczeństwie Politechniki Rzeszowskiej,
 • Ruch Wspólnot Obronnych,
 • Naukowa Fundacja Prowadzenia Badań.

Celem konferencji była pogłębiona refleksja nad terroryzmem, który w pierwszych dekadach XXI wieku stał się jednym z czołowych wyzwań i zagrożeń dla szeroko rozumianego pojęcia bezpieczeństwa. Jak wskazują ostatnie lata, dla Europy największe zagrożenie stanowi radykalny islamski terroryzm i te aspekty były też najbardziej szczegółowo omawiane. Co bardzo istotne, już na samym wstępie konferencji, w wykładzie inauguracyjnym podkreślono, że migracja nie jest zagrożeniem, jest ona wyzwaniem, a dopiero brak podjęcia adekwatnych akcji w obliczu tego wyzwania staje się zagrożeniem.

Dowiedz się więcej: I Krajowa Konferencja Naukowa Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Już pierwszy wykład bardzo szczegółowo poruszył tematykę terroryzmu muzułmańskiego w Europie. Dr hab. Aldona Piwko przedstawiła przyczyny radykalizacji środowisk islamskich na starym kontynencie. Jak kluczowe, wskazując bariery językowe, brak zrozumienia, odrzucenie, brak integracji, poczucie poniżenia, traktowanie jako „zło konieczne” i związaną z tym narastającą frustrację. Poznaliśmy także najważniejsze cechy pożądane i niepożądane u rekrutów do muzułmańskich organizacji o charakterze terrorystycznym. Organizacje takie odrzucają ludzi chorych psychicznie, niepoczytalnych, o skłonnościach psychopatycznych i nadużywających substancji psychoaktywnych, poszukują natomiast młodych ludzi odczuwających wyobcowanie, frustrację wywołaną dyskryminacją, którzy mają już za sobą pierwsze drobne przestępstwa. Bardzo chętnie wyszukują kandydatów w więzieniach, gdzie odpowiednio sterowani doznają przebudzenia religijnego, a w następstwie po wyjściu gotowi są odbyć podróż inicjacyjną do Syrii, Afganistanu, czy Jemenu.

Nienawiść do „kultury zachodu” wśród radykalnych środowisk muzułmańskich narasta w miarę z rosnącą nią fascynacją wśród młodych muzułmanów oraz powstawania wśród środowisk islamskich ruchów feministycznych i LGBT. Ponadto dżihadyści przygotowują akcje odwetowe, aby wyrównać wyrządzone przez „Zachód” krzywdy – przykładem takiego działania były egzekucje zakładników w pomarańczowych kombinezonach, które nawiązywały do egzekucji z Guantanamo.

O tym, co młody radykał może znaleźć w internecie, aby współdziałać z wielkimi organizacjami, opowiedziała dr Karolina Wojtasik. Czeka tam przekrój od najbardziej oczywistych treści, takich jak nawoływanie do ataków i zamachów samobójczych, po podręczniki taktyczne, analizy udanych i nieudanych ataków, czy poradniki DIY, jak np. „Zrób bombę w kuchni swojej matki”. To jednak nie koniec oferty poradnikowej organizacji terrorystycznych (głównie Al-Kaidy i tzw. „Państwa Islamskiego”), przedstawiają one kreatywne sposoby zabijania, wskazują „atrakcyjne” cele ataków oraz dostarczają bardzo szczegółowe instrukcje i wskazówki, jak dostać się na tereny konfliktu.

Ponadto organizacje te są coraz bardziej skuteczne medialnie, realizowane materiały to już nie filmy kręcone przez przypadkowych ludzi telefonem, lecz profesjonalnie przygotowane materiały filmowe, za które odpowiadają agencje kreatywne. Dzięki temu brutalny przekaz, sianie strachu i gloryfikowanie Szahidów prezentowane są teraz na najwyższym światowym poziomie realizacyjnym.

Przeczytaj również: Naukowo o niepełnosprawności żołnierzy i funkcjonariuszy - relacja z konferencji ASzWoj

W jednym z kolejnych wystąpień dr Joanna Dobrowolska-Polak zapoznała uczestników szczegółowo z tematem migracji, poruszonym już na samym wstępie. Głównym celem migracji jest najbardziej aktywny gracz w temacie migracji w Europie, czyli Niemcy, co niewątpliwie jest następstwem wprowadzonej w 2015 r. „Willkommen politik”, czyli polityki otwartych ramion wobec uchodźców. Nie dziwi w związku z powyższym fakt, że drugim najpopularniejszym językiem w Niemczech stał się turecki. Po zamknięciu Europy na kolejnych emigrantów w 2016 r. zaczął rodzić się konflikt postrzegania między Unią Europejską, która zaczęła obstawać za „pomocą na miejscu”, a ONZ lobbującym za „otwarciem legalnych szlaków migracyjnych”. Ostatecznie w tej polemice górę wziął ONZ, który powołuje się na prawo do swobodnego przemieszczania i określa migranta jako „osobę potrzebującą pomocy”. Miesiąc temu (28.03.2018) powstał projekt nowej deklaracji ONZ dotyczącej legalnych szlaków migracyjnych, który ma zostać zatwierdzony na szczycie w grudniu 2018 r.

Konferencję uatrakcyjniły ćwiczenia Biura Operacji Antyterrorystycznych z wykorzystaniem śmigłowca oraz pododdziału specjalnego Służby Ochrony Państwa (dawniej BOR).

Temat terroryzmu przewija się w mediach bardzo często, ale zależnie od kierunku politycznego jest bagatelizowany lub rozdmuchiwany. Dlatego tym bardziej wartościowe są konferencje naukowe, na których wypowiadają się specjaliści podpierający się konkretnymi wynikami badań, a nie chęcią zwiększenia „słupków oglądalności”. Serdecznie gratulujemy Dziekanowi Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego płk. nawig. dr. hab. Bogdanowi Grendzie i całemu sztabowi organizacyjnemu WBN Akademii Sztuki Wojennej przygotowania tak wartościowej konferencji.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  4
Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Master of protection
 • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl