Konsolidacja

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2018  /  11-05-2018
Fot. Andrzej Krugel

W pierwszych dniach br. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP poinformowało o zreformowaniu dotychczasowej struktury dowodzenia Wojsk Specjalnych przez połączenie Inspektoratu WS DGRSZ z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS), scalając kompetencje obu tych instytucji. Dzięki tej korekcie siłom specjalnym Wojska Polskiego przywrócono jednolity system kierowania, pod bezpośrednim zwierzchnictwem Dowódcy Generalnego RSZ.

Zdjęcia: Andrzej Krugel

Reorganizacji, która weszła w życie 1 stycznia br., dokonał poprzedni minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, decyzją z dnia 13 listopada 2017 r. w sprawie zmian organizacyjnych WS. Przypomnijmy, że jednostki specjalne WP zostały zaledwie 11 lat temu, w 2007 r., zebrane i rozbudowane pod jednym dowództwem, tworząc nowy, czwarty Rodzaj Sił Zbrojnych, który szybko zdobył powszechne uznanie wśród sojuszników. Zbudowano spójny i przeznaczony operacjom specjalnym system dowodzenia, wsparcia oraz zabezpieczenia działań. Ulokowane w Krakowie Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS) było jedynym w WP w pełni zintegrowanym organem dowodzenia odgrywającym jednocześnie rolę „dostarczyciela sił” (force provider – szkolącego i zaopatrującego swe jednostki) i „użytkownika sił” (force user – dowodzącego operacyjnie siłami z podległych jednostek) w czasie prowadzonych operacji, czym wyraźnie odróżniało się od pozostałych dowództw RSZ, które realizowały tylko jedną z tych funkcji.

Przeczytaj również: Specjalna Dekada - rozmowa z byłymi dowódcami Wojsk Specjalnych

Dynamiczny rozwój WS, który zapewnił Polsce ekskluzywny status tzw. „państwa ramowego” w dziedzinie operacji specjalnych, mogącego dowodzić wielonarodowym Komponentem Operacji Specjalnych, został wyhamowany nieprzemyślaną reformą Systemu Kierowania i Dowodzenia (SKiD), wdrożoną Ustawą z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw – efekt prac prof. Stanisława Kozieja z BBN, pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Mimo wielu zabiegów WS, nie udało się przekonać jej politycznych patronów do uwzględnienia specyfiki tego RSZ i nieograniczania ich samodzielności. Został potraktowany sztampowo, jak wojska konwencjonalne, bez zrozumienia dla jego roli we współczesnych konfliktach, znaczenia zasady „force provider-force user”, sposobu planowania i kierowania operacjami specjalnymi oraz niezbędnego dla ich skuteczności skróconego łańcucha dowodzenia („SPECIAL OPS” 3 i 4/2014). Reforma zlikwidowała Dowództwa RSZ, skupiając wszystkie jednostki, w tym specjalne, pod jednym organem dowodzenia, jakim stało się powołane do życia DGRSZ.

Na czas operacji wydzielone przez nie siły miały być przekazywane Dowództwu Operacyjnemu RSZ (DORSZ), któremu podporządkowano przekształcone z rozwiązanego DWS Centrum Operacji Specjalnych (COS), do nazwy którego szybko dodano: Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (COS-DKWS) – organ mający wspierać DORSZ w dowodzeniu komponentem sił specjalnych podczas realnych operacji. Przy DGRSZ funkcjonował zaś doradczo-planistyczny Inspektorat WS, niemający jednak, tak jak COS-DKWS, zwierzchnictwa nad jednostkami specjalnymi. Sztuczne podziały pomiędzy odpowiedzialnymi za szkolenie i późniejsze użycie wojsk oraz brak na bieżąco dowódczego przełożenia na jednostki przez oficerów DKWS i IWS znacząco utrudniły kontrolę i dowodzenie tymi wojskami.

Ten chaos kompetencyjny i relacji z jednostkami udało się częściowo skorygować 3 sierpnia 2015 r., gdy przeniesione w podporządkowanie DGRSZ krakowskie DKWS przejęło bezpośrednie dowodzenie oraz odpowiedzialność za szkolenie JW Agat, JW Formoza, JW GROM, JW Komandosów i JW Nil (oraz operacyjnie 7. eskadrą działań specjalnych Sił Powietrznych, przeznaczoną do wsparcia WS), co miało przywrócić zasadę „force user-force provider”. W DORSZ utworzono komórkę łącznikową, wystarczającą do organizacji współdziałania z WS.

Zobacz także: Generał dywizji Piotr Patalong pożegnał się z mundurem

Najnowsza zmiana pozwoliła zintegrować z DKWS Inpektorat WS, który odpowiadał m.in. za współpracę międzynarodową i zakupy sprzętu – w ten sposób małymi krokami udało się znów skonsolidować Wojska Specjalne i odwrócić rozdrabniającą je reformę SKiD, wracając do klarownych i prostych rozwiązań z lat 2007–2013. Choć nadal unika się usunięcia z nazwy DKWS słowa „komponent”, by nie sugerowała ona rangi równorzędnej z DGRSZ i DORSZ (być może nastąpi to w związku z planami powrotu do dowództw RSZ), przywrócono jedność dowodzenia WS, skupiając w jednym ośrodku pełną odpowiedzialność za decyzje co do procesu ich przygotowania do działania i kierowania tymi działaniami.

Konsolidacja potencjału DKWS i IWS usprawnia harmonijne i spójne dowodzenie podległymi im siłami na bieżąco w kraju, szkolenie w oparciu o wypracowaną doktrynę operacji specjalnych oraz koordynację przedsięwzięć związanych z użyciem WS w operacjach zagranicznych. Ma to szczególne znaczenie w obliczu przygotowań do objęcia przez nie kolejnego dyżuru w NATO Response Force w 2020 r., podczas którego personel DKWS stanowić będzie trzon wielonarodowego Dowództwa, a zespoły bojowe wystawione przez jednostki naszych WS pozostawać w gotowości do wykonywania z zagranicznymi partnerami zadań bojowych.

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2021
SPECIAL OPS 1/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Oczy” i „uszy” WS
  • - 10 lat SGO siła pasji
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl