Celem konferencji jest refleksja nad zjawiskiem terroryzmu, który w pierwszych dekadach XXI wieku stał się jednym z czołowych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa w różnych wymiarach tego pojęcia. Od kilku dekad – mimo czynionych wysiłków, terroryzm pozostaje problemem nie tylko dla poszczególnych państw, lecz również dla szeroko rozumianej społeczności międzynarodowej.
Główne tematy spotkania to:
- globalna wojna z terroryzmem (uwarunkowania, wymiary i perspektywy),
- terroryzm a problem państw upadłych i upadających,
- terroryzm a problem migracji we współczesnym świecie,
- terroryzm a państwo demokratyczne – wyzwania i zagrożenia,
- terroryzm a broń masowego rażenia,
- handel bronią a problem przeciwdziałania terroryzmowi.
Dowiedz się więcej: I. Krajowa Konferencja Naukowa Wydziału Wojskowego
Do konferencji przystąpiło liczne grono współorganizatorów (łącznie 16 podmiotów), wśród których znajdują się wszystkie uczelnie wojskowe, Wyższa Szkoła Policji, a także uczelnie oraz ośrodki badawcze i ekspertskie takie, jak: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu A. Mickiewicza, Wydział Politologii, Uniwersytet M. Kopernika, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Zachodni, Instytut Naukowy Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Bankowa w Chorzowie, Ośrodek Analiz Politologicznych UW, Zakład Nauk o Bezpieczeństwie, Politechnika Rzeszowska. Dodatkowo konferencje współtworzą: Ruch Wspólnot Obronnych oraz Naukowa Fundacja Prowadzenia Badań.
Dr Witold Ostant z Katedry Badań nad Terroryzmem WBN ASzWoj, podkreśla:
- O terroryzmie w różnych kontekstach tego pojęcia mówi się bardzo dużo, ponieważ jest to temat nośny medialnie, ale mino to nie zawsze czytelny przekaz trafia do szeroko rozumianej opinii publicznej. Dlatego zależy nam, aby w naszej debacie wzięło udział jak najszersze grono, nie tylko obejmujące ekspertów czy funkcjonariuszy zajmujących się tą problematyką, ale również przedstawicieli środowisk opiniotwórczych. Myślę, iż interdyscyplinarne podejście do problemów będących przedmiotem dyskusji umożliwi dalszy rozwój nie tylko badań dotyczących terroryzmu, ale również pośrednio będzie pomocne w poprawie jakości dyskursu publicznego w zakresie omawianych zagadnień. Tym samym może przyczynić się do budowy odpowiedniej atmosfery współpracy i współdziałania w tak ważnej dziedzinie jaką jest bezpieczeństwo.
Dodatkową atrakcją wydarzenia będą prezentacje działań antyterrorystycznych Biura Operacji Antyterrorystycznych Policji (desant ze śmigłowca) oraz Oddziału Specjalnego Służby Ochrony Państwa.
Źródło: Akademia Sztuki Wojennej