Invictus Games jest to przedsięwzięcie międzynarodowe, odbywające się co roku. W 2018 roku wydarzenie obędzie się w Australii, w Sydney w dniach 18 - 29 października. Pomysłodawcą wydarzenia jest członek brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Harry, który powołał w tym celu specjalną fundację pełniącą rolę organizatora. Głównym przesłaniem IG nie jest zdobywanie medali, tylko traktowanie sportu jako formy rehabilitacji i tym samym pomoc weteranom w ich powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Dowiedz się więcej: Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków!
W czasie imprezy weteranom towarzyszy rodzina oraz przyjaciele, którzy wspierają zawodników podczas zawodów. Organizatorzy podkreślają, że traktują to przedsięwzięcie jako odpowiedni czas i miejsce na podziękowanie osobom, które na co dzień przebywają z weteranami poszkodowanymi i opiekują się nimi. Przeznaczona jest dla nich specjalna trybuna, z której mogą obserwować i dopingować swoich bliskich. Rodzina i przyjaciele towarzyszą zawodnikom przez cały czas trwania zawodów począwszy od uroczystego rozpoczęcia, aż do oficjalnego zakończenia zawodów.
Konkurencje sportowe, w jakich mogą startować weterani poszkodowani ulegają modyfikacji, w zależności od kraju, w którym odbywają się zawody. W 2018 roku zaproponowane zostały następujące konkurencje: łucznictwo, lekkoatletyka, kolarstwo, regaty, wyciskanie sztangi leżąc, siatkówka na siedząco, pływanie, koszykówka na wózkach, rugby na wózkach, wioślarstwo halowe.
Przeczytaj również: "Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć"
Polscy weterani dzięki wsparciu Dowódcy Operacyjnego generała broni dr. Sławomira Wojciechowskiego korzystają z obiektów sportowych przygotowując się do kilku dyscyplin, w których zamierzają wziąć udział.
Przełożeni umożliwiają weteranom udział w codziennych treningach, nie tylko poza godzinami służbowymi. Wspierani doświadczeniem Pana Adama Gnatowskiego, zdobytym na studiach AWF, hartują ducha walki i rywalizacji oraz osiągają coraz lepsze wyniki kondycyjne.
W ostatnich dniach rozpoczęły się dodatkowe zajęcia zgrywające w siatkówce na siedząco. Niezwykle ważnym aspektem tych treningów, jak i Invictus Games, jest proces rehabilitacji poprzez sport. Zaangażowanie ciężko rannych żołnierzy w codzienne treningi powoduje motywację do walki z niepełnosprawnością przez co ich sprawność wzrasta, a bariery fizyczne zaczynają znikać.
Źródło: do.wp.mil.pl