Zakończyła się certyfikacja plutonu ochrony VIII zmiany PKW RSM Afganistan

 Redakcja  /  02-03-2018
Fot. dgrsz.mon.gov.pl

27 lutego na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie zakończyła się certyfikacja plutonu ochrony VIII zmiany PKW RSM Afganistan. Zajęcia sprawdzające gotowość pododdziału do prowadzenia działań zgodnie z przeznaczeniem zwane certyfikacją poprzedzone były dwutygodniowym szkoleniem poligonowym w Wędrzynie.

Zajęcia obejmowały głównie taktykę oraz szkolenie ogniowe, w trakcie których skupiono się na zgraniu i ujednoliceniu procedur wykonywanych w składzie plutonu. 

- Pluton ochrony tworzą żołnierze z różnych pododdziałów. Od przeszło 3 miesięcy jako nowoutworzony pododdział przeszliśmy szereg szkoleń i ćwiczeń. Podczas tego poligonu główną uwagę skupiłem na zgraniu wewnątrz plutonu i sprawdzeniu stopnia opanowania obowiązujących procedur – poinformował dowódca plutonu ochrony porucznik Tomasz Cyga.

W czasie certyfikacji duży nacisk położono na realizm działania. Do szkolenia wykorzystano grupę pozorantów, która przebrana była w stroje noszone przez Afgańczyków, a miejsca spotkań z mieszkańcami odzwierciedlały rejon przyszłych działań.

Dowiedz się więcej: Szkoła przetrwania SERE - żołnierze na poligonie

Pierwszy dzień certyfikacji obejmował cześć taktyczną. Na początku pluton dostał rozkaz, aby wykonać patrol, a następnie musiał wystawić tymczasowy posterunek kontrolny. Działanie na posterunku obejmowało sprawdzenie ludności cywilnej w poszukiwaniu broni, materiałów wybuchowych i innych nielegalnych przedmiotów. Kolejnym etapem było przemieszczenie się do sąsiedniej wioski. Podczas realizacji tego zadania pluton wykrył improwizowany ładunek wybuchowy IED o czym natychmiast zameldował przełożonemu. Zgodnie z decyzją dowódcy, etatowa sekcja rozminowania dokonała zniszczenia niebezpiecznego ładunku.

Następnym epizodem było spotkanie dowódcy plutonu ze starszyzną wioski, w czasie którego uzyskano informacje na temat aktywności grup rebeliantów w rejonie miejscowości. Po zakończeniu spotkania patrol nagle został ostrzelany ogniem moździerzy, w wyniku którego został uszkodzony jeden z pojazdów oraz ranionych dwóch żołnierzy. Ten punkt weryfikował umiejętność ewakuacji rannego i udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo pododdział został sprawdzony ze znajomości procedur wezwania wsparcia ogniowego. Wycofanie z rejonu stanowiło element kończący pierwszy dzień zmagań.

Zobacz też: Żołnierze Wydziału Ochrony odbyli szkolenie medyczne

Drugi dzień certyfikacji obejmował cześć ogniową, podczas której zrealizowano strzelanie plutonu w obronie bazy.

- Warunki atmosferyczne i dynamicznie zmieniająca się sytuacja taktyczna powodowały duże zmęczenie u każdego z żołnierzy, ale zarazem umożliwiło to skrupulatne sprawdzenie naszego przygotowania do przyszłych działań. Oceniam, że pluton jest gotowy do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem, co potwierdzają pozytywne oceny z przebytej certyfikacji i bardzo dobre opinie przełożonych – podsumował dowódca pododdziału porucznik Cyga.

W środę, 28 lutego, po zakończeniu szkolenia poligonowego pluton ochrony powrócił do macierzystej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, gdzie dokona obsługi wyposażenia. Następnie na początku marca zostanie przekazany do 34 Brygady Kawalerii Pancernej, gdzie będzie kontynuował szkolenie w składzie całego kontyngentu do czasu przemieszczenia na teren przyszłych działań.

Źródło: dgrsz.mon.gov.pl

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  14

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl