Wyborowy tydzień "Siedemnastki"

 Redakcja  /  29-01-2018
Fot. szer. Patryk Szymaniec

W miniony poniedziałek, 22 stycznia, strzelcy wyborowi z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej rozpoczęli pierwsze z tym mroku tygodniowe zgrupowanie szkoleniowe, sprawdzające ich działanie i zgranie drużynowe w różnych sytuacjach taktycznych.

Zgrupowanie szkoleniowe to czas, kiedy strzelcy wyborowi mają okazję sprawdzić się w działaniach, w których szkolą się regularnie w ciągu roku. Często są to ćwiczenia z bardzo wąskiej tematyki, angażujące również inne pododdziały - w wypadku zgrupowania samych strzelców wyborowych, żołnierze korzystają ze wszystkich zdobytych dotychczas doświadczeń.

Szkolenie rozpoczyna się omówieniem jego agendy. To również moment, kiedy uczestnicy mogą zgłosić indywidualne braki czy trudności - strzelcy wyborowi muszą być nie tylko świadomi swoich mocnych punktów, ale umieć także spojrzeć na siebie krytycznie, by w momencie realnej sytuacji bojowej móc ufać sobie i kolegom z drużyny w 100 procentach.

Przeczytaj także: Kawalerzyści i strzelanie wyborowe

Ćwiczenia strzelców wyborowych obejmowały również szkolenie medyczne, kiedy żołnierze mogli trenować szybką reakcję i dokonanie właściwej oceny ran i urazów pod kątem kolejności ich opatrywania, a także takiego rozmieszczenia indywidualnych pakietów medycznych w ramach swojego wyposażenia, by móc z nich jak najefektywniej korzystać, nie tracąc jednocześnie możliwości stuprocentowo efektywnej pracy na broni.

Strzelcy wyborowi z wielkopolskiej "Siedemnastki" wzięli również udział w swego rodzaju "grze terenowej". Zostali podzieleni na dwa zespoły. Wyznaczono dwie trasy i pięć punktów kontrolnych oraz pewną liczbę zadań. Główne polegało na pozostaniu niewykrytym, namierzeniu drugiego teamu i przygotowaniu zasadzki. Wygrywał szybszy i sprytniejszy zespół. "Po drodze" strzelcy wyborowi musieli wykonać szereg zadań w trudnodostępnych obszarach, gdzie należało m.in. przygotować posterunki obserwacyjne albo podsłuchu. Ostatni, piąty punkt był rejonem kontaktu, gdzie miało dojść do spotkania drużyn. Zespół, któremu jako pierwszemu udało się dotrzeć do tego miejsca, po wykryciu drugiego teamu, wzywał i ściągał na jego "głowę" artylerię lub lotnictwo, tym samym wygrywając. W tej części szkolenia głównym celem było doskonalenie umiejętności skrytego patrolowania, dostosowanie szyku do warunków terenowych i szybkie przemieszczanie się w terenie w celu osiągnięcia wyznaczonych punktów.

Obejrzyj zdjęcia: Podhalańscy strzelcy wyborowi w Nowej Dębie
 
Kolejnym trenowanym elementem działalności strzelców wyborowych było prowadzenie obserwacji i śledzenie celu. W odległości od 50 do 300 metrów w przygodnym terenie rozmieszczone były przedmioty pochodzenia wojskowego - zadaniem żołnierzy było ich zlokalizowanie. Porzucony wycior, magazynek, mapnik czy siatki maskujące musiały być nie tylko odnalezione, ale strzelcy musieli także zapamiętać ich wymiary, kolor oraz ułożenie. Następne ćwiczenie dotyczyło zapamiętywania. Uczestnicy szkolenia zostali ustawieni w okręgu, w którego środku rozłożono dziesięć przedmiotów. Podczas około dwuminutowego marszu musieli zapamiętać nie tylko przedmioty, ale i sekwencję ich ułożenia czy wyróżniki. Po dwóch minutach przedmioty były zakrywane, a następnie odkrywano kolejną sekwencję. Aby utrudnić zadanie, do uszu uczestników dochodziły rozpraszające uwagę dźwięki - krzyki, płacz dziecka, odgłosy zwierząt. Po kolejnych dwóch minutach strzelcy wyborowi byli przepytywani z kolejności ułożenia przedmiotów, a także ich cech charakterystycznych.

Dowiedz się więcej: Wspólne szkolenie policyjnych strzelców wyborowych z pododdziałów antyterrorystycznych

Na koniec tygodnia na żołnierzy czekało szkolenie z pracy na broni. Szybka zmiana magazynka, postawy strzeleckie stabilne niezależnie od miejsca, prowadzenie obserwacji w ruchu były zagadnieniami wprowadzającymi do doskonalenia umiejętności patrolowania, zrywania kontaktu i przechodzenia w różne formy szyku. Finalnym sprawdzianem był test ze znajomości sylwetek wyposażenia armii obcych.

Kolejne tego typu szkolenie strzelców wyborowych odbędzie się w lutym.

Źródło: 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (tekst: por. Weronika Milczarczyk, zdjęcia:  szer. Patryk Szymaniec – dodatkowa galeria jest dostępna tutaj).


 

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  13

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl