Górskie zmagania zwiadowców i strzelców wyborowych w Beskidzie Śląskim

 Redakcja  /  22-01-2018
Fot. por. Bartosz Siporzyński

Przez dwa tygodnie stycznia pluton rozpoznawczy oraz drużyna strzelców wyborowych z 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7bSKW) rozwijali swoje umiejętności działania w terenie górskim w Beskidzie Śląskim w okolicach Szczyrku.

Szkolenie podzielono na dwa bloki tematyczne: techniki poruszania się w terenie górskim i działania taktyczne z elementami SERE w warunkach zimowych. Wzięło w nim udział 18 żołnierzy 7 batalionu, którzy mieli okazję wykorzystać i sprawdzić wiedzę i umiejętności np. w dziedzinie terenoznawstwa, a także przygotować dla siebie odpowiedni ekwipunek czy żywność pod kątem trudnego terenu i ogromnego wydatku energetycznego.

Zobacz także: Wydanie Specjalne SURVIVAL - nie pytaj, czy być albo nie być! Czytaj i przeżyj!

W pierwszej części skupiono się przede wszystkim na poruszaniu się na nartach zjazdowych, skiturowych oraz rakietach śnieżnych, co następnie stało się elementem zajęć taktycznych. Elementem kończącym część poświęconą przemieszczaniu się był marsz kondycyjny na dystansie 26 kilometrów. Jeżeli żołnierze źle wykonali dane czynności, musieli je poprawić już na podejściu. Po zdobyciu "góry" na uczestników szkolenia czekał zjazd, co wymagało zachowania równowagi i odpowiedniej koordynacji ruchowej z wyposażeniem przewożonym na plecach.

Polecamy również: One shot - one magazine! - SPECIAL OPS prezentuje "SNAJPERÓW"

Kolejnym tematem realizowanym podczas szkolenia zwiadowców i strzelców wyborowych było przenikanie w ugrupowanie przeciwnika, a także przygotowanie i maskowanie, zależnie od specjalności, stanowisk obserwacyjnych i ogniowych. W te zagadnienia wpleciono zagadnienia z obszaru SERE. Żołnierze z plutonu rozpoznawczego szkolili się m.in. w budowie i rozpalaniu ognisk survivalowych czy tworzeniu schronień. Utrudnieniem był fakt, iż górzysty teren (z warunkami takimi, jak śnieg, silny wiatr, niska temperatura) nie jest codziennym środowiskiem działania żołnierzy z Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, tym samym poprzeczka była podniesiona znacznie wyżej.

Przeczytaj też: Strzały w koszarach - ćwiczenia 17 WBZ i SPAP Poznań

Również strzelcy wyborowi musieli dostosować swoje działania do nowych okoliczności - w środowisku górskim, przy licznych wzniesieniach ograniczających głębokość prowadzenia obserwacji, w połączeniu z częstymi zmianami temperatury, ciśnienia, siły wiatru czy opadów, żołnierze musieli wytężyć siły i maksymalnie wykorzystać posiadane umiejętności po tym, jak znaleźli odpowiednie miejsce na posterunek (często znajdowało się trudno dostępnej lokalizacji). 

Źródło: 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (autor: por. Weronika Milczarczyk, zdjęcia: por. Bartosz Siporzyński).

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  5

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal w Mariupolu

Po długich negocjacjach, w które zaangażowany był m.in. ukraiński wywiad i Czerwony Krzyż wczoraj ze zniszczonego kombinatu Azowstal wywieziono 264 wojskowych, w tym 53 ciężko rannych.

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl