Współpraca PGZ i DigitalGlobe

 Redakcja  /  13-12-2017
Fot. mat. prasowe

W miniony wtorek, 12 grudnia, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzące w skład Grupy Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. podpisały porozumienie o współpracy z amerykańską spółką DigitalGlobe. Głównym elementem porozumienia jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu (ang. DAP, Direct Access Program), który daje możliwość pozyskiwania z konstelacji satelitów obserwacyjnych DigitalGlobe wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych.

Podpisanie porozumienia o współpracy (ang. MoU, Memorandum of Understanding) między PGZ S.A., WZE S.A. i DigitalGlobe odbyło się w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. w Warszawie. Jak twierdzą przedstawiciele spółki, to ważny krok na ścieżce prowadzącej do uzyskania przez Siły Zbrojne RP zdolności w zakresie satelitarnego rozpoznania obrazowego, jako że celem PGZ jest dostarczenie Ministerstwu Obrony Narodowej jak największej liczby zobrazowań satelitarnych wybranych rejonów zainteresowania.

Zobacz także: Nowy system antydronowy "made in Poland"

Najważniejszym elementem porozumienia jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu (ang. DAP, Direct Access Program). DAP, w przypadku jego wdrożenia, pozwoli PGZ na pozyskiwanie zobrazowań wysokich rozdzielczości (nawet 30 cm), bez konieczności otryzmania licencji rządowych i posiadania własnego satelity obserwacyjnego. Satelity z konstelacji DigitalGlobe będą zadaniowane bezpośrednio przez segment naziemny, którego budowę wstępnie planuje się na terenie WZE S.A. w Zielonce.

Przeczytaj również: PCO S.A. z umową na dostawę wyrobów optoelektronicznych dla polskiej armii

Wprowadzenie do portfolio PGZ usługi DAP umożliwi spółce oferowanie na zasadach komercyjnych usługi dostępu do wysokorozdzielczych danych satelitarnych pochodzących z amerykańskich satelitów. Współpraca ż pozwoli na pozyskiwanie zobrazowań interesujących obszarów do czasu, w którym Siły Zbrojne RP będą mogły korzystać z własnego satelity obserwacyjnego. Wiceprezes DigitalGlobe Jeff Kerridge zaznaczył podczas spotkania, że podpisane porozumienie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju działalności firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Implementacja usługi DAP w PGZ pozwoli na zacieśnienie współpracy obu przedsiębiorstw nie tylko w wymiarze lokalnym, ale również regionalnym.

***

Digital Globe specjalizuje się w pozyskiwaniu i analizie danych geo-satelitarnych wysokich rozdzielczości. To właściciel i operator własnej konstelacji satelit obserwacyjnych: Ikonos, QuickBird, GeoEye1, WorldView1, WorldView2, WorldView3 i WorldView4. Digital Globe jako jedyny na świecie dostarcza zobrazowania klasy 30cm, najwyższą komercyjnie dostępną rozdzielczość. Każdego dnia, do odbiorców Digital Globe trafia 4,6 mln km2 nowych zdjęć. Tym samym, archiwum Digital Globe permanentnie powiększa swoje zasoby, które na dziś kształtują się na poziomie ponad 90-ciu Petabajtów danych, co stanowi 43-krotność masy Ziemi. Z usług i produktów Digital Globe korzystają agencje rządowe i armie całego świata – w tym również, od bieżącego roku, Siły Zbrojne RP. Oferując kompleksowe i unikalne rozwiązania geo-przestrzenne, Digital Globe ma ambicję stać się długoletnim polskiej armii realizujących zadania rozpoznawcze, analityczne i wywiadowcze.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

We wtorek, 7 grudnia br. szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl