Współpraca PGZ i DigitalGlobe

 Redakcja  /  13-12-2017
Fot. mat. prasowe

W miniony wtorek, 12 grudnia, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzące w skład Grupy Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. podpisały porozumienie o współpracy z amerykańską spółką DigitalGlobe. Głównym elementem porozumienia jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu (ang. DAP, Direct Access Program), który daje możliwość pozyskiwania z konstelacji satelitów obserwacyjnych DigitalGlobe wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych.

Podpisanie porozumienia o współpracy (ang. MoU, Memorandum of Understanding) między PGZ S.A., WZE S.A. i DigitalGlobe odbyło się w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. w Warszawie. Jak twierdzą przedstawiciele spółki, to ważny krok na ścieżce prowadzącej do uzyskania przez Siły Zbrojne RP zdolności w zakresie satelitarnego rozpoznania obrazowego, jako że celem PGZ jest dostarczenie Ministerstwu Obrony Narodowej jak największej liczby zobrazowań satelitarnych wybranych rejonów zainteresowania.

Zobacz także: Nowy system antydronowy "made in Poland"

Najważniejszym elementem porozumienia jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu (ang. DAP, Direct Access Program). DAP, w przypadku jego wdrożenia, pozwoli PGZ na pozyskiwanie zobrazowań wysokich rozdzielczości (nawet 30 cm), bez konieczności otryzmania licencji rządowych i posiadania własnego satelity obserwacyjnego. Satelity z konstelacji DigitalGlobe będą zadaniowane bezpośrednio przez segment naziemny, którego budowę wstępnie planuje się na terenie WZE S.A. w Zielonce.

Przeczytaj również: PCO S.A. z umową na dostawę wyrobów optoelektronicznych dla polskiej armii

Wprowadzenie do portfolio PGZ usługi DAP umożliwi spółce oferowanie na zasadach komercyjnych usługi dostępu do wysokorozdzielczych danych satelitarnych pochodzących z amerykańskich satelitów. Współpraca ż pozwoli na pozyskiwanie zobrazowań interesujących obszarów do czasu, w którym Siły Zbrojne RP będą mogły korzystać z własnego satelity obserwacyjnego. Wiceprezes DigitalGlobe Jeff Kerridge zaznaczył podczas spotkania, że podpisane porozumienie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju działalności firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Implementacja usługi DAP w PGZ pozwoli na zacieśnienie współpracy obu przedsiębiorstw nie tylko w wymiarze lokalnym, ale również regionalnym.

***

Digital Globe specjalizuje się w pozyskiwaniu i analizie danych geo-satelitarnych wysokich rozdzielczości. To właściciel i operator własnej konstelacji satelit obserwacyjnych: Ikonos, QuickBird, GeoEye1, WorldView1, WorldView2, WorldView3 i WorldView4. Digital Globe jako jedyny na świecie dostarcza zobrazowania klasy 30cm, najwyższą komercyjnie dostępną rozdzielczość. Każdego dnia, do odbiorców Digital Globe trafia 4,6 mln km2 nowych zdjęć. Tym samym, archiwum Digital Globe permanentnie powiększa swoje zasoby, które na dziś kształtują się na poziomie ponad 90-ciu Petabajtów danych, co stanowi 43-krotność masy Ziemi. Z usług i produktów Digital Globe korzystają agencje rządowe i armie całego świata – w tym również, od bieżącego roku, Siły Zbrojne RP. Oferując kompleksowe i unikalne rozwiązania geo-przestrzenne, Digital Globe ma ambicję stać się długoletnim polskiej armii realizujących zadania rozpoznawcze, analityczne i wywiadowcze.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl